:: Musiqi Dunyasi ::

МУСІГІШЦНАСЛИГИН АКТУАЛ ПРОБЛЕМЛЯРІ
РОСІЙСЬКЕ МУЗИЧНЕ сходознавства: НА ШЛЯХУ СТАНОВЛЕННЯ
Т. Сергєєва
К.УМАНСКІЙ. АВТОПОРТРЕТ НА ТЛІ ТРЕТЬЯКОВСЬКОЮ ГАЛЕРЕЇ
Інтерв'ю, дане А.Амраховой
ДМИТРО Курляндського. ПРО ОДИН ІЗ 158 способів структурування ЧАСУ І ПРОСТОРУ
Інтерв'ю, дане А.Амраховой.


У пострадянський період в російському музикознавстві виділяється, заявляючи про свою автономію, науковий напрямок музичного сходознавства 1 . Перш за все, його оформлення в другій половині XX століття відбулося на грунті уточнення власного об'єкта дослідження. Музичне сходознавство як напрямок російської науки займається вивченням музичної спадщини професійних традицій та композиторської творчості 2 країн класичного Сходу. До класичного Сходу традиційно відносяться країни Далекого Сходу (належать до китайсько-конфуціанської цивілізації), Близького і Середнього Сходу (арабо-мусульманська цивілізація) і Південної і Південно-Східної Азії (індо-буддійська цивілізація). Саме в музичних культурах цих країн склалися класичні традиції надетнічного рівня 3 , Зіставні з європейським музичним мистецтвом.
Що ж входить в поняття професійні традиції музичної культури на Сході? Її базовим підставою є релігійні традиції, сфера сакральної ритуальної практики, в якій музиці належить значна роль 4 . У руслі цієї традиції формується «звуковий ідеал» цивілізації.
Вершина професійної музики - це класичне музичне мистецтво або музична класика. Доцільно уточнити поняття «музична класика» стосовно до культур Сходу, оскільки часто виникає проблема правомірності вживання терміна «класичний», спочатку використовувався по відношенню до європейського матеріалу, - до східної музики.
В першу чергу, цей термін використовується в його розширювальному значенні, що має на увазі зразковість і найвище досягнення 5 . Саме в цьому сенсі слово «класика» ( «класичний») вживається в європейських працях з мистецтва східних країн. Звідси - визначення музичної класики як «естетично виділений еталонний фонд високохудожніх зразків професійної музики» (В. Н. Юнусова) [7, c. 5]. В якості синонімів музичної класики країн Сходу зарубіжні та вітчизняні дослідники використовують поняття «музика високої традиції» (Дж. Михайлов), «музичне мистецтво» (art music) (А. Шилоа). Всі вони апелюють до високого мистецтва, пов'язаного, за визначенням Т. В. Чередниченко, «з теорією, яка орієнтує на метафізично-сакральні підстави музичної думки» [5, c. 193].
Показово, що на Близькому і Середньому Сході «класика» визначається як «спадщина» (ат-Турас) і відноситься до старого, самому шанованому і престижного (класичного) репертуару.
Інше значення «класики» виявляється з етимологічного походження самого терміна від розуміння класу як поста поділу населення на групи ( «класи») з особливим виділенням ролі вищого класу [3, c.
9]. У цьому сенсі акцентується ситуація функціонування музичного мистецтва, для якої необхідна наявність трьох взаємопов'язаних складових: політичний центр - інтелектуальна еліта - естетичні стандарти. Придворна середовище та патронаж з боку вищого класу створюють ті необхідні умови, в яких розвивається елітарна класична традиція (включаючи інститут музикантів і систему навчання, музичні трактати і інструменти, правила створення текстів і виконання та ін.).
Поряд з музичною класикою на Сході (крім мусульманської цивілізації) існує розвинена театральна традиція, тісно пов'язана з музичним мистецтвом. Крім того, досить великий професійний шар музичної культури на Сході представлений популярної, Напівкласична музикою, з якою в певній мірі пов'язане композиторська творчість традиційного типу. У сучасному світі до цієї «прикордонної» сфері відноситься і музика кіно.
Таким чином, професійні традиції на Сході є досить розгалужену систему, яку ми умовно, тобто, опускаючи специфіку функціонування в різних цивілізаціях Сходу, представили у вигляді таблиці.
Таблиця 1. Професійна музична культура країн Сходу
У пострадянський період в російському музикознавстві виділяється, заявляючи про свою автономію, науковий напрямок музичного сходознавства   1
У країнах Європи і США всі ці музичні традиції вивчаються в рамках «етномузикології» (ethnomusicology) - наукового напрямку, який являє собою досить широку область, що включає в себе всі види неєвропейської музики (в тому числі популярну, театральну) і фольклор всіх народів світу. Часто ця область знання ототожнюється з так званої «світової музикою» (world music), хоча по суті остання є більш вузької дисципліною. В рамках цього напрямку вивчається в основному етнічна музика народів світу, тобто фольклор, на основі польових досліджень, що поєднуються з практичним освоєнням (практика гри на інструменті) обраної музичної традиції. Ці наукові напрямки склалися на Заході в певному культурному контексті - в ситуації розпаду колоніальної системи, тісно стикаючись з культурною антропологією (Cultural anthropology), головним стрижнем якої був інтерес до етнічних спільнот неєвропейських народів, а методологія дослідження визначалася культурологічними підходами 6 .
Вітчизняне ж музичне сходознавство 7 , Хоча і формувалося і визрівало на стику фольклористики, що вивчає в радянський період музику усній традиції азіатських республік, і академічного музикознавства (в тій його частині, яка фокусувало свою увагу на творчості композиторів національних шкіл 8 ), - відрізнялося помітним тяжінням до вивчення професійних традицій.
За радянських часів дослідники обмежувалися «своїм Сходом», не виходячи на зарубіжний (за рідкісним винятком), проте результати були досить значними - сформувалися великі центри в Ташкенті і Баку. В історію радянського етномузикознанія увійшли імена таких великих вчених, як В.М. Бєляєв, В. Гаджибеков, Х.С. Кушнарьов, Ф.М. Каромат 9 , Т.С. Визго, А.Б. Джумаєв, Ю.Н. Плахов, І.Р. Еолян, С.П. Галицька та інші.
Великий підживленням на етапі становлення востоковедних досліджень в радянський період стало вивчення та переклад на російську мову східних трактатів, що містять розділи про музику. Хоча якість перекладу багатьох з них на сучасному етапі вже не задовольняє дослідників. Біля витоків напряму «філософії східної музики» варто колективна праця «Музична естетика країн Сходу» під редакцією В. Шестакова, куди увійшли фрагменти трактатів вчених Китаю, Індії, Близького і Середнього Сходу [2].
Не можна не згадати і про серйозні упущення цього періоду: так, офіційно вся професійна музика вивчалася в основному фольклористами (хоча типологічно вона являє собою зовсім інше, відмінне від фольклору, явище). Крім того, в контексті ідеології атеїзму багато музичні традиції ігнорувалися і не вивчалися або спотворювалися (наприклад, релігійні, в тому числі пов'язана з суфізмом, або класична елітарна музика, яка була оголошена феодальним спадщиною).
Після розпаду СРСР ситуація кардинально змінюється. Азіатські республіки перетворюються в незалежні країни, в Росії відбувається зміна ідеології і закінчується епоха «залізної завіси». Актуальною сферою вивчення стають релігійні традиції 10 . Спостерігається сплеск інтересу до музичних культур зарубіжного Сходу, включаючи Близький і Середній Схід, Далекий Схід, Південну і Південно-Східну Азію. З кінця 90-х по перше десятиліття 2000-х років захищено близько 30 дисертацій, присвячених цій тематиці 11 . І справа не стільки в кількості, скільки в абсолютно новій якості: змінився і розширився коло тем і проблем, пішли ідеологічні шори, збагатилася методологія вивчення. Проте, музичне сходознавство багато в чому ще відстає від «суміжних областей» науки про Схід - історії, літературознавства, філології, філософії.
Однак музичне сходознавство, безумовно, є невід'ємною частиною класичного сходознавства, оскільки вивчати музику східних країн неможливо без глибокого знання широкого культурного контексту, що включає історію, релігію, філософію і естетичні уявлення, міфологію, різні види мистецтва, особливості традицій, менталітету. Таким чином, музичне сходознавство, як і сходознавство в цілому, - це комплексна дисципліна, об'єкт якої набагато ширше, ніж в академічному музикознавстві.
Крім того, музику Сходу неможливо вивчати без філологічної підготовки - знання мови досліджуваної культури. Але, як правило, вивчаючи класичну музику Сходу, яка сформувалася в період Середньовіччя, музикознавець-сходознавець потребує співпраці з філологом-сходознавцем.
У Росії така співпраця - рідкість, на відміну від США чи Європи. Це пов'язано, на наш погляд, зі сформованою системою освіти. Так, на Заході музикознавців готують в університетах, в Росії - в консерваторіях. Університет - благодатне середовище, що сприяє широкому міждисциплінарному співпраці, на відміну від консерваторії, для якої характерна ізольованість і вузька спеціалізація.

1. Про основні тенденції цього процесу див .: Yunusova VN The main tendencies of Asian music research in New Russia // ICANAS-38. 10-15 September 2007. Ankara, 2007.
2. З приводу композиторської творчості існують різні точки зору, враховуючи, що багато відомих композитори країн Сходу отримали освіту як у себе на батьківщині, так і на Заході. Так, на думку Л.О. Акопяна, якщо композитор отримує європейську освіту і складає в західній традиції, то його творчість стає предметом вивчення академічного музикознавства (з бесіди з автором статті на конференції в РАМ ім. Гнесіних - Москва, 22.11.12). Інша справа, що знання музичної культури його східній батьківщини сприяє більш глибокому розумінню творчості композитора. Звідси - значення музичного сходознавства для академічного музикознавства.
3. З цієї точки зору, здавалося б, такі країни тюркського світу, як Туреччина, Азербайджан, Узбекистан та інші, для сходознавців - це частина мусульманської цивілізації. А етнічні традиції цих країн - предмет вивчення етномузиковеденіе. Але в дійсності, не все так однозначно.
4.У тих країнах Близького і Середнього Сходу, чий генезис пов'язаний з кочовим типом культури, до найстаріших професійним традиціям відноситься ще і епічна традиція.
5. У широкому сенсі східна класика перетинається з розумінням аналогічних явищ в європейській культурі, де «класичне» характеризується, як високе, неминуще, що належить минулому, авторитетне, що вимагає розвиненого смаку мистецтво [1, c. 11-12].
6. У Росії під етномузиковеденіе (етномузикознаніем) найчастіше розуміються музична фольклористика і музична етнографія. Це підтверджують і навчальні програми за спеціальністю «етномузиколога» в Санкт-Петербурзької, Казанської та інших російських консерваторіях.
7.Об історії «взаємин» російського етномузикознанія і сходознавства див .: Юнусова В.Н. Етномузикознаніе і російське музичне сходознавство: наукові та педагогічні проблеми // Сибірський музичний альманах - 2007: Додати Вип. 8. - Новосибірськ, 2010. - 231 с.
8.Однако в руслі радянського музикознавства творчість композиторів національних шкіл вивчалося з позицій інтернаціоналізації (освоєння європейських форм), а не національної специфіки в її глибинному значенні, тому такі пласти національної культури, як міфологія, релігія, національна мова і інші, які мають великий вплив на музику, знову ж найчастіше ігнорувалися.
9. Ф.М. Каромат в 1972 року стало засновником кафедри «Східної музики» в Ташкентської державної консерваторії (нині кафедра «Музичного сходознавства»).
10.Назовём деякі з досліджень: Сайфуллина Г.Р. Музика священного слова: Читання Корану в традиційній татаро-мусульманської культури (1999); Хаздан Є.В. Нігуни як явище традиційної єврейської культури (2007); Софійська А.Б. Музичні аспекти релігійних свят татар-мусульман (2007); Туймова Г.Р. Релігійні музично-поетичні жанри в традиційній музиці кримських татар: мавлід і іляха (2008).

Що ж входить в поняття професійні традиції музичної культури на Сході?