вальс

франц. valse, від нього. Walzer, від walzen - викручувати ногами в танці, кружляти; англ. waltz, італ. valzero

Парний танець, заснований на плавному обертанні в поєднанні з поступальним рухом; один з найпоширеніших побутових музичних жанрів, міцно утвердився в професійній музиці європейських країн. Музичний розмір трёхдольний (3/4, 3/8, 6/8). Темп помірно-швидкий.

Назва "вальс" з'явилося в 70-х рр. 18 в. як позначення народного селянського танцю деяких областей Південної Німеччини і Австрії (то ж що лендлер, або "німецький танець").

З проникненням в місто (перш за все до Відня) танцювальні рухи і музика вальсу стають більш плавними, темп - швидшим, визначається яскравий акцент на першій долі такту, ритмічна формула

З проникненням в місто (перш за все до Відня) танцювальні рухи і музика вальсу стають більш плавними, темп - швидшим, визначається яскравий акцент на першій долі такту, ритмічна формула

З початку 19 століття вальс - найпопулярніший у всіх шарах європейського суспільства танець. Розвиток вальсу особливо інтенсивно проходило у Відні. Розквіт віденського вальсу пов'язаний з творчістю Й. Ланнера, Й. Штрауса-батька, а пізніше його синів Йозефа і особливо Йоганна, прозваного "королем вальсу". І. Штраус-син розвинув улюблену Вальсова форму свого батька і Ланнера, що складалася звичайно з 5 вальсів. ( "Walzerkette" - "ланцюг вальсів") з інтродукцією та кодою, збагатив вальс зі сторони ритміки, гармонії, інструментування. для вальсів Й. Штрауса характерне невелике укорочення першої частки при виконанні, поступове прискорення темпу при переході від інтродукції до власне вальсу. Найбільш відомі його вальси: "Прекрасний блакитний Дунай", "Казки Віденського лісу", "Весняні голоси". Крім віденського вальсу, були поширені різні варіанти французького вальсу, що складався з трьох частин різного темпу і в розмірі не тільки 3/4, а й 3/8, 6/8. Широко популярні вальси французького композитора Е. Вальдтейфель. У 20 столітті з'являється новий вид вальсу - вальс-бостон, що прийшов до Європи з Північної Америки в 20-х рр. (Називався також англійський вальс, повільний вальс, см. Бостон ).

Ранній вальс, мало відрізнявся від лендлера, або "німецького танцю", знайшов втілення в музиці віденських класиків (Й. Гайдн, В. А. Моцарт, Л. Бетховен). Ф. Шуберт, імпровізувати свої вальси під час танців, дав перші зразки поетизації жанру, нерідко перетворюючи вальси в ліричну мініатюру. форма шубертовских вальсів - проста двухчастная або (рідше) трьохприватна - типова для ранніх вальсів. Такі вальси часто об'єднувалися в серії, сюїти. Традиції Шуберта в області вальсу були продовжені Р. Шуманом ( "Метелики" і " карнавал "Для фортепіано) та І. Брамсом (16 вальсів для фортепіано в 4 або 2 руки, ор. 39," Вальси любові "і" Нові вальси любові "для вокального квартету, а також для фортепіано в 4 руки).

Тенденція до перетворення вальсу в велике концертне інструментальний твір, помітна вже в вальсах І. Н. Гуммеля ( "Танці для залу Аполлона" для фортепіано - з тріо, репризою і кодою, ор. 31, 1808), вперше знаходить повне вираження в "Запрошенні до танцю "К. M. Вебера (1819). Долаючи сюітность, Вебер на основі вальсу створює розгорнуту п'єсу з інтродукцією та кодою, сповнену єдиної поетичної ідеєю. Ця тенденція знайшла відображення і в віденських вальсах Й. Штрауса-сина. Вальси Ф. Шопена , Ф. Ліста наближаються до поемного жанрами романтичної музики, поєднуючи в собі лірико-поетичну виразність з елегантністю і блиском, іноді віртуозністю.

Вальс розподіляється по багатьом види інструментальної та вокальної музики. В симфонії він іноді займає місце менуету ( " Фантастична симфонія "Берліоза, П'ята симфонія Чайковського ). В опері, крім масових танцювальних сцен ( "Фауст", "Євгеній Онєгін"), вальс використовується як основа сольних вокальних епізодів ( "Ромео і Джульєтта" Гуно, "Травіата" Верді, "Богема" Пуччіні та ін.). Вальс широко застосовується в балетах (Л. Деліба, П. І. Чайковський), в опереті, особливо віденської (І. Штраус-син), пізніше в музиці для кіно.

Характерні риси вальсу - ліризм, витонченість, пластичність в поєднанні з типовою ритмічної формулою виявляються в багатьох темах творів композиторів 19 століття (Ф. Шопена, Й. Брамса, Дж. Верді, П. І. Чайковського та ін.). Такі теми дозволяють говорити про Вальсова як їх жанровому ознаці.

Жанр вальсу отримав розвиток в багатьох національних музичних школах (вальси Е. Гріга для фортепіано, "Сумний вальс" Я. Сібеліуса та ін.); особливе значення він придбав в російській музиці - від ранніх дослідів любительського і побутового музикування (вальс А. С. Грибоєдова для фортепіано, російський побутовий романс) до класичних зразків поетично збагаченого симфонічного та концертного вальсу (М. І. Глінка, П. І. Чайковський , А. К. Глазунов, А. Н. Скрябін, С. В. Рахманінов).

У симфонічній творчості П. І. Чайковського вальс служить узагальненим поетизували виразом уявлень про красу, цінності життя. Ця традиція розвивається в вальсах С. С. Прокоф'єва ( "Пушкінські" вальси, опера "Війна і мир", балет "Попелюшка" і ін.).

У музиці 20 століття жанр вальсу іноді використовується для відтворення атмосфери минулого - з відтінком ідилії, милування або ж в гумористичному, іронічному, гротесковому ламанні (Г. Малер). До типу вальсів Штрауса повертаються Р. Штраус (опера "Кавалер троянд"), М. Равель ( хореографічна поема "Вальс" , Що представляє собою зразок драматизації жанру). До пародійному використання вальсу вдаються І. Ф. Стравінський ( "Петрушка", "Історія солдата"), А. Берг ( "Воццек"), Д. Д. Шостакович ( "Катерина Ізмайлова").

Література: Друскін М., Нариси з історії танцювальної музики, Л., 1936; Іванівський Н. П., Бальний танець XVI-XIX століть, Л.-М., 1948.

Е. M. Царьова

вам може бути цікаво

Глави з книг

Твори