ДИМОВ - ЛЮДИНА І ЗАВОД (Menu Magazine # 03_2010)

Завод Димова в Крилатському не схожий на ковбасні заводи з популярних народних страшилок - тут чистота зведена в закон, все обладнання сяє і навіть сировину виглядає цілком апетитно Завод Димова в Крилатському не схожий на ковбасні заводи з популярних народних страшилок - тут чистота зведена в закон, все обладнання сяє і навіть сировину виглядає цілком апетитно. Співробітники - від директора до допоміжного робітника - теж не відповідають поширеній російському стереотипу і виглядають здоровими, адекватними і навіть задоволеними, що в наш посткризовий час вселяє певний оптимізм. На виробництві все ходять в білому, а при вході в цех спеціальний апарат щедро обдає руки чистим медичним спиртом. Практично всі процеси автоматизовані і комп'ютеризовані. Дані з кожного агрегату в режимі реального часу надходять не тільки на місцевий контрольний пункт, а й в Австрію, де тамтешні фахівці стежать за дотриманням всіх пропорцій і норм, дистанційно коректуючи відхилення. Незважаючи на високий статус власника, Вадим знає багатьох співробітників заводу в обличчя, з усіма вітається за руку і легко вступає в розмови на професійні теми. Люди його не бояться, що не здригаються і не бліднуть, коли він до них звертається. Не так давно Вадим разом з сім'єю переїхав у щойно відбудований неподалік від прохідної будинок. Він каже, що тепер з його вікна відкривається вид, про який він тільки міг мріяти - вид на свій власний завод.

Вадим, я знаю, що ти брав участь в ряді останніх економічних форумів - в Хабаровську, в Красноярську ... У зв'язку з цим, все хотів тебе запитати: що таке модернізація і чим вона відрізняється від інновації?

Коли стало остаточно зрозуміло, що треба знову щось міняти, виникла така тема, як модернізація. Потім хтось додав слово «інновація». Потім це все сплуталось, і багато хто вже не взагалі не розуміють, чим відрізняється інновація від модернізації. Якщо спростити, то інновація - це створення чогось нового, чого не було ніколи, а модернізація - це зміна того, що було, і бажано в кращу сторону. Інше питання, чи хочуть цього люди?

Я відразу згадую прискорення і перебудову Я відразу згадую прискорення і перебудову ...

Ось ось! Приблизно так само. Але тоді хвиля була, посил і, найголовніше, була віра, що все можна змінити. А зараз люди живуть з відчуттям, що від них нічого не залежить. А коли у людини виникає таке відчуття, це позбавляє його життя сенсу. Багато адже не вірять в те, що можна щось змінити! Зате глибоко вірять в корупцію.

Може, тому, що вона є?

Так, і ми віримо в те, що її важко викорінити. Ми в це конкретно віримо. А в те, що можна щось змінити, немає. Коли я питаю людей, чи ходять вони на вибори, я часто чую: «Я не ходжу на вибори. Я не вірю в те, що мій голос в змозі щось змінити. Все це - просто шоу, і своєю неучастю я висловлюю свій протест ». Це страшна позиція для держави. Тому що йому скоро не буде на кого спиратися. Треба міняти, і мені подобається що хтось задумався на цю тему і хтось готовий щось міняти. Але як міняти? І чи готова ця машина змінитися? У нас же дуже багато негативу. Проста людина постійно почувається незахищеним. Всі ці історії з міліцією, з дітьми хворими, на яких ніхто не звертає уваги. Коли 3 мільйони потрібно на операцію в Німеччині, квартири продають і їдуть. А там на них дивляться круглими очима: «Ви що самі за себе платите? У вас немає страховки? »Це ж взагалі вкрай. І в той же час, нахабні обличчя чиновників, які на засіданнях сидять в годиннику за десятки тисяч доларів. Як це може бути? Де совість?

Багатьом, наприклад, все це просто набридло, і вони поїхали або збираються їхати туди, де ці питання якось вирішені Багатьом, наприклад, все це просто набридло, і вони поїхали або збираються їхати туди, де ці питання якось вирішені. А ти сам як щодо від'їзду?

Мене це, звичайно, трохи пріпаріло все. Я б і радий би жити за кордоном, але не можу. Там не моє все. А тут все наше - тут наша земля, наша вода, наші заводи, фабрики, пароплави, а там все не моє, і бути частиною того світу я не готовий. І я знаю, що багато людей думають так само, як я. Що це для них була б занадто проста місія - захоплюватися тим, що там: критими тротуарами, хорошими будинками, солодкими пирогами в магазинах. Це занадто тупо для людини, яка поважає себе, любить країну і людей навколо нього. Я можу пожити за кордоном місяць, два, три ... Але людині в житті потрібна місія. Я не до того, що я беру і відразу міняю світ навколо себе, але я готовий над цим попрацювати.

Що в цьому сенсі змінилося за останні роки?

Мені здається, зараз щось таке закрутилося, закрутилося в кращу сторону. Три роки тому була зовсім жесть. Коли приїжджали люди в формі і в стилі 90-х намагалися тебе сплюснути, примовляючи: «Зараз в судах таке прокатує». Мені не зрозуміло, як держава дозволило правоохоронній системі перетворитися в напівбандитською організацію, як влада це взагалі допустила. Зараз я бачу, як що щось змінюється. І ще я бачу ряд речей, в яких згоден з владою. Я розумію, що конструкція повинна на чомусь триматися, і Єдина Росія є в даний момент - хочеш чи не хочеш - тим, що тримає країну, і через неї можна проводити будь-які зміни.

А як ти ставишся до опозиції, до тих, хто вважає себе лібералами?

Нинішні ліберали реально ні до чого не готові. Я сам - людина ліберальних поглядів, але я не готовий бути їх частиною. Вони не відповідають тим високим гаслам, які заявляють. Але як опозиції вони свою функцію виконують, і це правильно. Багато з них - порядні і красиві люди, і, можливо, Сахаров потиснув би їм руку. Каспаров - хороший шахіст, хороший хлопець, але місцями він надто одіозний. Лимонов - хороший письменник, книги його відмінно продаються у мене в магазині, в той же час, він дуже цинічний, і не може бути прикладом для мас, яким належить модернізувати суспільство.

До речі, більшість росіян розуміють модернізацію, як заміну верстатів До речі, більшість росіян розуміють модернізацію, як заміну верстатів.

Ні, модернізація - це вже точно не заміна верстатів. Модернізація - це не ремонт. Для мене модернізація - це, перш за все, процес, який відбувається в голові. Це модернізація свідомості, відчуттів, очікувань ... Це, нарешті, поява якоїсь виразно вираженою місії ...

А де ти бачиш себе у всьому цьому?

Я зобов'язаний бути частиною цього процесу.

Що це означає?

Я зобов'язаний розділяти погляди і переконання людей, які проводять ці зміни. Інакше ніякої модернізації не вийде. З нелояльними людьми - і я це бачу навіть на прикладі заводу - ніякої модернізації не зробиш. Люди повинні вірити тобі і розуміти, чого ти від них хочеш і чого, в кінцевому рахунку, добиваєшся.

А як влада з цим зараз справляється? Медведєв, наприклад, дуже активно виступає.

Я думаю, що головне завдання Медведєва в тому, щоб люди йому повірили. Якщо зуміє, значить у нього багато вийде. Якщо немає - важко буде йому модернізувати. Путін, я вважаю, в цьому сенсі більш майстерний керівник, він вміє маніпулювати і громадською свідомістю, і адміністративним ресурсом. Якщо все це поєднати, то, напевно, можна чогось досягти. Я щиро вірю, що ними рухають благородні цілі. Але є ще сіра маса чиновництва, якій на ці цілі наплювати. Є всякі різні силовики, яким все це взагалі не потрібно, сигналу вони не сприймають, сміливо катаються на мерседесах, ходять в дорогі ресторани. Ти можеш собі уявити в Європі щоб так робив якийсь чиновник з апарату уряду?

Я думаю, його відразу зморщаться і відрахують.

Це і є народний контроль - цивільний інститут, який може забезпечити виконання модернізації. Інакше все марно! Хто буде її здійснювати, чиновники чи що? Так, ну ... Або міліція, яка порве тебе, дай їм тільки волю!

Я так розумію, що багато в чому твій погляд на державу заснований на твоєму досвіді управління заводом Я так розумію, що багато в чому твій погляд на державу заснований на твоєму досвіді управління заводом?

У цьому сенсі завод - це така маленька майданчик, де можна все протестувати. Завод - це таке міні держава, де є все: і креатив, і втілення, і контроль, і безпеку, і генеральний директор, і рада директорів, який його врівноважує. Є система і є баланс. На жаль, я тільки в 35 років зрозумів, наскільки важливий баланс. Я раніше, по молодості, думав, що можна пропереть на одному дусі, на ентузіазмі.

Завод, в даному випадку, працює, як своєрідна модель суспільства, країни ...

Завод - це дуже цікава штука, я свого життя без нього вже не мислю. У мене вже заводський комплекс виробився, мені стали зрозумілі всі ці фільми, на зразок «Весни на Зарічній вулиці». Мені дуже важливо прийти з ранку на завод, всіх побачити: старшого зміни, технолога. 15 років я на заводі. Я ніколи не думав, що закінчивши військове училище, юридичний вуз, я потім буду виробничником. Мене ці заводи моторошно захопили. Це дуже круто, просто справжня розкіш, особливий такий lifestyle ... За радянських часів це було основою системи, вся структура на це спиралася - соціалка, поліклініки, будинки відпочинку ... Це було круто!

Я не хочу долю іншу, мені ні на що проміняти ту заводську прохідну, що в люди вивела мене ... Скільки у тебе зараз заводів?

Штуки чотири-п'ять. Мені б, чесно кажучи, одного б вистачило, сидів би на ньому все життя. А нас захлеснула ця дурна ідея двохтисячних - купуй, клонують, розширюй, айпіошь! Це дуже нерозумно було, але ми іншого стилю не знали. Ми не знали, що можна просто красиво проживати, красиво працювати на заводі, поставляти продукцію - все люди задоволені, все тебе знають. А ми рвалися будувати мережі - мережа «Республік», заводів, фабрик, аптек. Чи не відкривали люди щось одне. Відкривали відразу сто! А чому? Тому що гроші були в одних і тих же. У простого люду їх просто не було, тому і вийшла така понівечена економіка.

Так, їх і зараз у простого люду немає Так, їх і зараз у простого люду немає.

Так, і зараз.

Що стосується інновацій, їх замовляє той, у кого є гроші. А вони є у нафтовиків і у держави. Виходить, тільки держава може замовляти ці інновації сьогодні?

Виходить так, тільки держава і все. Зараз активно обговорюється питання - чи не простіше щось скопіювати, а не створювати заново. А в певних галузях держава спонсорує для початку і закладе фундамент для інновацій. У нас до цих пір прості речі не зроблені: нету столів нормальних, є або європейські столи, або якась шатура. А ось стілець німецької компанії Wilhelm, він був придуманий в 1955 році і випускається на ура досі. Його робили люди, які будували майбутнє, у своїй вільній країні своє вільне майбутнє.

Чи було ж у і нас щось хороше. Наприклад, радіоли. Такі, з круглими ручками і містами світу за шкалою. Цілком світовий рівень.

А знаєш чому? Тому що ми взяли «Телефункен» і перенесли його сюди. Теж саме з фотоапаратами і годинами. Може, так треба і зараз вчинити?

Ну да, китайці так і зробили, спочатку скопіювали, потім рвонули.

Тому що карлик на плечі велетня бачить більше велетня Тому що карлик на плечі велетня бачить більше велетня ...

Треба розвивати підприємницький клас. Його дуже не вистачає. Щоб могли люди відкривати якісь салони, студії, маленькі виробництва, де робили б ось такі стільці.

Ну так. Щоб зробити хороший стілець одного вказівки з Кремля мало. Хоча, звичайно, можна відкрити шарашки ... Але вони гарні, щоб робити бомби-літаки. А стільці або ковбасу - ні.

Знаєш що ще цікаво? У нас же старі директора згинули, середніх не було, а з'явилися нові - молоді власники, які захопили або починали з нуля. Вчитися-то було ні в кого, вчитися будуть вже у нас. Я ось недавно був в Хабаровську. Так, там на заводі величезний віковий розрив. Є люди 60-65 років, інженери, фізики, вчені, які реально працювали і не змогли нікуди виїхати, є пацани по 25-30 років, а середнього покоління взагалі немає. Там до речі - на Далекому Сході, в Сибіру, ​​подалі від Москви - зовсім інші люди живуть, вони чистіше, поцелостней. Якби туди ще повернулися ті, хто виїхав за кращою долею, хоча б відсотків 20, вони взагалі б шикарно зажили.

А ти скільки вже років ти на виробництві А ти скільки вже років ти на виробництві?

Я на заводі вже більше 15 років. Якби уряд мені вручило який-небудь «Знак Пошани», я був би задоволений, тому що я - вижив. Ось, раніше і грамоти урядові були, і нагороди для виробничників ... А зараз, якщо і дають, то тільки грамоту від Ради ветеранів Збройних сил, щоб їм ковбаси у відповідь передали.

Запросили ж тебе в Єдину Росію?

Ну да, запросили.

А на заводі ще немає партійного осередку, парткому?

Ні, треба створити, до речі. Це, може бути, і непогано. До речі, дуже помітно, як Єдина Росія трансформується. Є дуже талановита молода поросль, справжні ліберали. Мені здається, і у владі, і в суспільстві назріло певний настрій, люди хочуть щось міняти. Виросло покоління молодих людей, яким хотілося б жити в гідній країні.

Звичайно, я думаю, багато людей цього хочуть ...

І треба влади спертися на цих людей, розв'язати їм руки. Я ось був на форумі в Красноярську, там виступав Шувалов, відповідав на питання, пояснював. Видно було, що нервує, не звик, щоб люди його оцінювали. Чиновники взагалі не звикли до того, що суспільство може оцінювати їх роботу. Мені особисто в цій країні не вистачає цивільних інститутів. Якихось організацій за інтересами, галузевих спілок. Куди людина могла б прийти і обговорити свій інтерес або проблему, предметно подискутувати з владою. А зараз і дискутувати ні з ким, люди звикли, що вони нікому не потрібні, їх думка нікому не цікаво.

Ти думаєш, все це може змінитися Ти думаєш, все це може змінитися?

Може. Людам просто треба вірити в себе і в свої сили, вірити в те, що від них все залежить. Якщо ти відчуваєш себе жертвою, то вибач, тобі ніхто прав і не дасть. Ти повинен відстоювати свої інтереси. Зрозуміло, що можуть «вдарить» ... А ти м'якенька, акуратненько, десь «зберігає» час від часу. З іншого боку, я бачу, що багато професіоналів стають дуже затребуваними, їх все більше і більше підтягують наверх. Так, поступово утворюється якась зміна ...

А тебе не бентежить, що багато наших співвітчизників, знайомі і друзі, відправляють дітей вчитися за кордон? Адже, багато дітей наслухаються їх щуроловів і можуть не побажати повертатися ...

Це теж нормально. Я в такій ситуації привожу приклад Кірсана Ілюмжинова, який говорить: «Я відправляю калмиків вчитися за кордон, нехай вчаться». А якщо, кажу, не повернуться? А він: «Ну не повернеться 50%, а решта-то повернуться, і цього теж достатньо. Я оплачую їх усіх. Чому? Калмик він до своєї землі тяжіє »Так само і російська. У нас тут взагалі безкраї простори. А в Європі ніде докласти своїх зусиль. Там всі мости побудовані, будинки побудовані, схеми накреслені. Там все готово. Тут - працюй-ні-хочу. Тим більше, це твоя земля, люди які говорять з тобою на одній мові. Ти себе тут не відчуваєш людиною іншого сорту. А там ти майже заробітчанин. Там є своя еліта. А, кажуть, ти виїхав з Росії - а чому? І відчуваєш себе дурнем якимсь. А якщо приїхав і кажеш: «Я у вас тут просто повчитися, я потім додому поїду» - «Чому?» - «А що тут у вас робити? У нас краще, інший уклад, країна інша. Побільше ... »Мені хочеться пишатися своєю країною, своїми людьми, своїм заводом, своїми сусідськими булочниками, шевцями. Хочеться побудувати свій соціум.

Вадим Димов Вадим Димов

Народився 27 серпня 1971 року в місті Уссурійську Приморського краю. Закінчив Уссурійському суворовське військове училище. Навчався в Донецькому вищому військово-політичному училищі. Закінчив факультет правознавства Далекосхідного державного університету. У 1997 році заснував компанію «Ратімір» у Владивостоці. У 2001 році в Москві створив компанію «Димівське Ковбасне Виробництво». У 2003 році організував мануфактуру з виробництва керамічних виробів в Суздалі. У 2006 році відкрив в Москві на Тверській вулиці перший книжковий магазин «Республіка». На даний момент їх уже 10. У 2007 році в партнерстві з ресторатором Аркадієм Новиковим оновал мережу ресторанів «Димов №1». У червні 2009 року став членом партії «Єдина Росія».

Димівське Ковбасне Виробництво

Компанія була заснована в липні 2001 Вадимом Димовим, який, спільно з партнерами, придбав розорився м'ясокомбінат в Крилатському. На сьогоднішній день «Димов» - одне з найбільш успішних і активно розвиваються підприємств галузі. Крім московського заводу ( «Димов-Москва»), з 2004 року діє виробництво в Красноярської області ( «Димов-Ярського»), в 2007 році в Краснодарському краї побудована власна свиноферма ( «Димов-Південь»), придбавши одну з московських майданчиків заводу «Кампомос», Дмитровський м'ясокомбінат і ще один майданчик в Новосибірській області ( «Димов-Сибір»). У 2008 році частка компанії становила майже 11% ринку Москви і близько 2,3% ринку Росії.

ЗАВОД ДИМОВА в Крилатському, МОСКВА. СПІВРОБІТНИКИ.

Шіршнева Маргарита Миколаївна Шіршнева Маргарита Миколаївна. Бригадир, старший зміни. На заводі 6 років. Що для вас головне в роботі? Ой, У нас багато показників. Зовнішній вигляд, якість продукції. Від того, як оформлено адже теж багато що залежить. Природно, якість. І щоб все було добре упаковано, чистенько, акуратненько. Упаковка - вже остання ланка. А для вас особисто що головне? Хороша робота, виконання завдання. Про що ви мрієте? Ой, я особисто - щоб діти-внуки здорові були, щоб все було добре.

Духнова Любов Олександрівна. Цех упаковки. На заводі 2,5 року. Про що мрієте? Щоб усе було добре.

Колч Сергій Миколайович. Оброблювач ковбасних виробів. На заводі 5 років. Що для вас головне в роботі? Головне, щоб продукт якісний був. Я люблю працювати. Про що ви мрієте? Мрію, щоб завод продовжував зростати.

Олексій Хахльов. Майстер-технолог виробничого цеху. На заводі 8 років. Що для вас головне в роботі? Якість. Про що ви мрієте? Немає якоїсь такої певної мрії.

Армен Авакаянц. Технолог по сиро-копченої продукції. На заводі 2,5 року. Що для вас головне в роботі? Головне випустити якісний продукт. Про що ви мрієте? Мрію, щоб з близькими все було добре, з рідними, здоров'я, щоб війни не було.

Геннадій Красоха Геннадій Красоха. Допоміжний робочий. На заводі 1 місяць. Що для вас головне в роботі? Встигати, робити добре, навішувати сосиски. Про що ви мрієте? Я не на роботі мрію.

Валерій Анатолійович. Фарші-укладач. На заводі 7 років. Що для вас головне в роботі? Робити все якісно, ​​щоб не було соромно за свою роботу. Про що ви мрієте? Даже не знаю.

Амелін Олексій Олександрович. Співробітник охорони. На заводі майже 2 роки. Що для вас головне в роботі? Гарне питання. Стабільність, колектив, само собою ... Кістяк у нас в колективі давно склався. Є стабільність в роботі, зарплату вчасно виплачують. Знаємо, де що розташоване, всіх керівників. Про що ви мрієте? Щоб у мене сім'ї все було добре, здоров'я своїм рідним і близьким. Ну і матеріального благополуччя, звичайно.


Текст: Азамат Цебо, Олена Стиріковіч. Фото: Олексій Красновський, Тетяна Панова

У зв'язку з цим, все хотів тебе запитати: що таке модернізація і чим вона відрізняється від інновації?
Інше питання, чи хочуть цього люди?
Може, тому, що вона є?
Але як міняти?
І чи готова ця машина змінитися?
А там на них дивляться круглими очима: «Ви що самі за себе платите?
У вас немає страховки?
Як це може бути?
Де совість?
А ти сам як щодо від'їзду?