Форум п'ятисот татарських жінок: «Не дарма рідна мова називають мовою матері. Чи не батька! »

25.04.2016

Як Енгель Фаттахов згадав царицю Сююмбике і похвалився семьеведенія в школах, а Зіля Валєєва знехтувала дрес-кодом

Сьогодні татарські жінки з 22 країн зібралися, щоб обговорити нагальні питання збереження народних традицій. «Тільки якщо жінки збережуть у своїй душі любов до нації, татарський народ буде жити і не пропаде в віках!» - ця думка червоною ниткою проходила крізь всі заходи. Кореспондент «БІЗНЕС Online» стала свідком того, як татари Москви попросили Енгеля Фаттахова врятувати татарську школу, і дізналася, як Тукай і російський посол допомогли приїхати представницям Туреччини.

Альміра Адіатулліна в Верховному суді РТ домоглася права фотографуватися на паспорт в хустках Альміра Адіатулліна в Верховному суді РТ домоглася права фотографуватися на паспорт в хустках

ФОРУМ татарського ЖІНОК ЗІБРАВ 500 УЧАСНИЦЬ

Сьогодні національними костюмами і калфакі ряснів зал театру ім. Тинчурін - в фойє відвідувачок, яких тут було більшість, зустрічала виставка національного костюма, представлена ​​в основному татарстанськими майстрами. 500 делегатів з'їхалися сьогодні в Казань, щоб взяти участь в IV всесвітньому форумі татарських жінок. Не було в залі хіба що Рашіди абистай , Яка померла в минулу п'ятницю. Тепер її місце на неофіційному п'єдесталі найбільш значущих в цьому співтоваристві героїнь займе, мабуть, Альміра Адіатулліна, яка в Верховному суді РТ домоглася права фотографуватися на паспорт в хустках.

«Тільки якщо жінки збережуть у своїй душі любов до нації, татарський народ буде жити і не пропаде в віках!» - під таким девізом розпочала свою роботу конференція. Слова ці наведені не випадково, належать вони видатної татарської жінці ХХ століття - Мухліс Буби. Просвітитель і перша жінка - мусульманський суддя була знаменита не тільки серед татар, а й в усьому мусульманському світі.

Ролі жінок в нашому суспільстві було присвячено вітання від Рустама Мінніханова. Від імені президента Татарстану звернення зачитав Енгель Фаттахов, віце-прем'єр і міністр освіти і науки РТ. «Приклад цариці Сююмбике, першої жінки-татарки, яка отримала освіту в Сорбонні, Сари Шакуловой, першої жінки - шаріатських судді Мухліс Буби, героя Радянського Союзу Магуби Сиртланово ясно показує, яку роль в суспільстві займає татарська жінка», - підкреслив президент Татарстану і побажав удачі в роботі форуму.

Зіля Валєєва зайняла місце в президії без головного убору Зіля Валєєва зайняла місце в президії без головного убору

ДРЕС-КОД: ЯК «зганьбитися» Зіля Валєєва

Ще до початку форуму виникли питання дрес-коду - всіх учасниць, навіть журналісток, звали виключно в калфакі, що збентежило кореспондентів і стало приводом для обговорення в соціальних мережах. Раніше на прес-конференції організатор форуму - голова громадської організації татарських жінок «Ак калфакі» Кадрия Идрисова - зазначила, що на заході кожна учасниця повинна бути в калфакі (калфакі - традиційний татарський жіночий головний убір - прим. Ред.). Однак витримали цю умову, покликане популяризувати національний костюм, зрозуміло, не всі. Зокрема, «зганьбитися», якщо говорити дореволюційним мовою, директор музею-заповідника «Казанський Кремль», а за сумісництвом голова громадської організації «Жінки Татарстану» Зіля Валєєва, яка зайняла місце в президії без головного убору.

До слова сказати, багато позитивно поставилися до заклику. Так, педагог дитячої хореографічної студії ансамблю танцю Kazan Нігини Ахмадуліна в бесіді з кореспондентом «БІЗНЕС Online» розповіла: «Коли батьки дітей, які повинні були виступати на балу в Ратуші, почули про цю вимогу, поспішили до магазинів купувати калфакі. Я вважаю, що це хороший спосіб популяризації національного костюма ».

Демонстрація виробів з Китаю дизайнера Гульнаріти Камалова Демонстрація виробів з Китаю дизайнера Гульнаріти Камалова

А судячи з виступів делегаток, в популяризації сучасного татарського костюма особливо досягли успіху, мабуть, татари Уфи і Китаю. Так, в Уфі в минулому році було відкрито ательє національної татарської одягу дизайнера Гульнаріти Камалова, а в китайському місті Кульджа працюють два магазини татарської одягу. Господинею магазину і автором виробів є татарка, в шостому поколінні проживає в Китаї, Фархінур Хасан. До слова, на наступний рік в рамках V всесвітнього форуму татарських жінок планується проведення конкурсу дизайнерів стилізованої татарської одягу.

ЯК Енгель Фаттахова ПОПРОСИЛИ ЗБЕРЕГТИ татарського ШКОЛУ У МОСКВІ

Очікувано однією з найважливіших тем форуму стало питання збереження мови, який і підняв у виступі Фаттахов. Міністр нагадав, що за останні два десятиліття відбулися значні зміни не тільки в республіці (сьогодні Татарстан займає провідні позиції в Росії практично по всіх галузях), а й у свідомості людей. Зазначив, що виховання дитини починається з сім'ї. І саме з цією метою в школах республіки за указом президента РТ з минулого року був введений новий предмет - Семьеведеніе. «Не випадково кажуть, що виховання, які не отримане в дитинстві, в майбутньому не заповнить і цілий світ. Тому ви повинні розуміти, яка на вас відповідальність », - звернувся він до присутніх в залі жінкам.

Про необхідність збереження рідної мови нагадав і татарський письменник, драматург, публіцист, громадський діяч Рабіт Батулла: «Не випадково рідна мова називають мовою матері. Чи не батька! »Кореспондент« БІЗНЕС Online », втім, відчула якийсь дисонанс цього посилу з аудиторією: більшу частину делегатів становили жінки від 50 років ...

Але конференція йшло своєю чергою: виступи змінювалися заявами, репліки - проханнями. Зокрема, скориставшись присутністю міністра освіти (нехай і республіки), татари з Москви попросили Фаттахова допомогти в збереженні єдиної татарської школи в Першопрестольній. Як з'ясувалося, московській школі поки нічого не загрожує, але немає гідної зміни нинішньому директору, яка не сьогодні-завтра піде на заслужений відпочинок.

Гюлтен Уралли Гюлтен Уралли

Незважаючи на напружені відносини між двома країнами, приїхали на форум і делегати з Туреччини. «У мене виникли складності з отриманням візи. Цілий місяць не могли її оформити. Але я пішла на прийом до посла Росії в Стамбулі, він мене впізнав, тому що брав якось участь в заходах, присвячених Габдулле Тукан, і питання з візою було вирішено протягом години. Днем я отримала візу, а ввечері у мене був вже літак, - розповіла в бесіді з кореспондентом «БІЗНЕС Online» голова товариства «Ідель-Урал» Стамбула Гюлтен Уралли. - Так, затримали на митниці, задавали питання, але, з'ясувавши мета поїздки, відпустили. Але я не боюся. Бували випадки, коли в 1990-х роках мене затримували на кілька годин. Я одного разу навіть заснула в кімнаті огляду. А чого боятися, максимум, що можуть зробити, - посадити на зворотний літак ».

IV всесвітній форум татарських жінок почав свою роботу ще вчора IV всесвітній форум татарських жінок почав свою роботу ще вчора. Участь в ньому беруть понад 500 делегаток

ДЕЛЕГАТИ З УСЬОГО СВІТУ

Нагадаємо, IV всесвітній форум татарських жінок почав свою роботу ще вчора. Участь в ньому беруть понад 500 делегаток з 43 районів Республіки Татарстан, 52 регіонів Російської Федерації і 22 країн зарубіжжя, серед яких - Австралія, Туреччина, США, Україна, Китай, Франція, Фінляндія, Азербайджан, Білорусь, Казахстан, Литва, Польща, Узбекистан , Естонія, Чехія та ін. Вчора учасниці всесвітнього форуму татарських жінок провели роботу по секційним засіданням за темами «Національне виховання в системі освіти», «Збереження і розвиток національної культурної спадщини», «Нові проекти, що знайшли застосування в системі в оспітанія татарського народу ». Завтра ж відбудеться урочистий вечір, присвячений 130-річчю Габдулли Тукая.

Організаторами форуму виступають міжнародна громадська організація «Всесвітній конгрес татар» і громадська організація татарських жінок «Ак калфакі». Нагадаємо, остання була створена в 1990 році і веде роботу з надання допомоги в становленні татарських шкіл, гімназій; сприяє відкриттю недільних шкіл і курсів вивчення татарської мови літератури і мистецтва, історії в місцях компактного проживання представників татарської нації; бере участь в організації клубу «Поради молодій сім'ї» за участю психологів, економістів, юристів та інших фахівців; бере активну участь в розробці законодавчих актів про соціальний і правовий захист материнства, дитинства та батьківства і т. д.

Родзинкою цьогорічного форуму став «калфакі туї» ( «Бал калфакі»), який пройшов у Колонній залі Казанської ратуші. Але як розповісти про це різнобарв'я в палацових інтер'єрах Ратуші? Мабуть, цього не передати словами, але погляд через об'єктив фотографа «БІЗНЕС Online» дозволяє зрозуміти красу балу.

Але як розповісти про це різнобарв'я в палацових інтер'єрах Ратуші?