флажолети

Оригінал: Guitar Techniques №171
Автор: Jon Bishop
Перекладач: Михайло
Джерело: allguitar.info

Флажолет - це звук вироблений гітарою при легкому дотику до вібруючої відкритої або притиснутою струні в місці, що поділяє її на певні частки. Флажолети можуть звучати дуже красиво і, крім того, з їх допомогою можна зіграти мелодії, які інакше зіграти неможливо, тому що деякі ноти, які витягуються флажолетами, вище ніж найвищі ноти на грифі.


від перекладача

Бішоп крутий, але пояснює заплутано. Крім того, я помітив що багато хто плутає різні флажолети (наприклад вважають, що медіаторних і штучні це одне й те саме), позначається велика кількість крівопереведенного матеріалу при відсутності нормального. Тому для початку поясню терміни:

Є два основних види флажолетів:

Натуральний флажолет - флажолет який витягується з відкритої струни за допомогою легкого дотику до неї в точках які відокремлюють її рівні частки (половина, третина, чверть, п'ята частина і т. Д.) Під час звуковидобування.

Штучний флажолет - той же самий натуральний, тільки ми укорочуємо струну, затискаючи її на якомусь ладу. Відповідно змінюється і місце де треба притискати струну. Тобто, щоб отримати октаву, затискаємо на третьому ладу, злегка торкаємося вказівним пальцем правої руки на 15м ладу (12 натуральний + 3 притиснутих лада) і смикаємо струну великим пальцем правої.

Суть флажолета в тому, що ми глушимо основну ноту і все обертони, крім тих, які мають, так званий «вузол стоячої хвилі» в точці дотику. Вузол стоячій хвилі, це точка, в якій хвиля не ворушиться. Подивіться картинку і все стане ясно.

Натуральний флажолет називається «натуральним» тому, що він ґрунтується на натуральному звукоряді. Який в свою чергу називається так тому, що відносини часто звуків є натуральними числами (1: 2: 3: 4 ...), тобто як раз ті самі частки, на які ми ділимо струну.

Штучний флажолет так називається просто тому, що слово штучний це антонім до натуральний, точніше було б називати його «змінений» або просто «не натуральний».

Є багато способів вилучення флажолетів (технік). За допомогою цих технік можна витягати як натуральні, так і штучні флажолети, але (і звідси вся плутанина), оскільки, в основному, всі ці збочення потрібні щоб витягувати штучні флажолети (натуральні можна витягти простим пальцевим способом), то все техніки, крім самої простий палацовий різновиди, називаються «штучні флажолети». Теоретично це не вірно, але так уже склалося. Інакше кажучи, якщо ви витягнете медіаторний флажолет над 12м ладом відкритої струни, то це буде, з точки зору теорії, натуральний флажолет, а з точки зору техніки, штучний.

Пальцевий флажолет - злегка торкаємося пальцем струни в точці, яка ділить струну на рівні частки і витягаємо звук. Для чистоти тону палець можна через частку секунди прибрати. При грі натуральних флажолетів, торкаємося пальцем лівої руки. Якщо граємо штучні, то ліва рука зайнята, тому торкаємося струни вказівним пальцем правої і смикаємо струну великим пальцем правої. Якщо зручно можна смикати струну середнім або безіменним. При грі медіатором теж можна грати пальцеві флажолети, потрібно торкатися до струни в потрібній точці мізинцем правої руки, а смикати струну медіатором. Тобто смикаємо ту частину струни яка ближче до голови.

Медіаторний флажолет - цю техніку винайшов Рой Б'юкенен . Це спосіб вилучення флажолета з медіатором в руці. Ми не можемо заздалегідь прикласти палець до потрібного місця, але ми можемо зупинити струну в заданому місці відразу ж після звуковидобування, тим самим ми приглушить основну ноту і все її обертони, крім тих, у яких в точці дотику знаходиться вузол стоячої хвилі. Відповідно, нам потрібно торкатися пальцем точно в тому місці, де ми б торкалися вказівним пальцем правої руки витягуючи флажолет звичайним способом. Коли ми укорочуємо струну, то, грубо кажучи, щільність точок стоячій хвилі збільшується. Тому над звукоснимателями їх дуже багато, і може здатися, що смикати / глушити можна де завгодно, але це не так, звук буде досить сильно відрізнятися. До речі, Гован на цю тему висловився в своїй толерантною манері: «Багато рок / метал гітаристи витягають медіаторні флажолети в випадкових місцях струни, не особливо дбаючи про висоту звуку - що-ж, іноді потрібно просто повізжать»). Спробуйте шукати «правильні» точки на непідключеної гітарі, тоді вони будуть більш очевидні.

Теппінговий флажолет - це теж назва техніки, популяризував її Ван Хален. Тут ми взагалі не використовуємо медіатор. Ми просто б'ємо по струні в потрібному місці, тим самим і виробляючи звуковидобування, а при відпуску струни заглушуються все обертони, крім потрібних. Інший різновид цієї техніки схожа на медіаторний флажолет, тільки між отриманням основної ноти і дотиком до «точки стоячої хвилі» проходить стільки часу, скільки потрібно. Спробуйте смикнути відкриту струну, а потім акуратно доторкнутися до неї точно над 12м ладом, при великому перевантаженні флажолет буде більш чіткий. Це теж теппінговий флажолет.

Арфовий флажолет - Ось відмінний приклад гри таких флажолетів на басу. Суть в тому, що при добуванні флажолета, ми додаємо до нього і основну ноту, зіграну на інший струні. Звук виходить схожий на звук арфи.

Подвійний (Double attack) флажолет - торкаємося струни в потрібному місці медіатором, а витягаємо ноту середнім або безіменним пальцем. Це досить складно повторити без «коливання» струни. Крім того, тут дуже важливо відстань між медіатором і пальцями.

Полуфлажолет - ідея в тому, щоб при добуванні флажолета приглушити обертони не до кінця, наприклад прибрати палець одночасно зі звукодобуванням. Тоді вийде, що основна нота і флажолет звучать з приблизно однаковою гучністю.

І ще ціла купа всяких різних флажолетів ...

Примітка вийшло великим, за великим рахунком, це короткий переказ статей про флажолетів з англійської версії Вікіпедії.

флажолети

Флажолет - це звук вироблений гітарою при легкому дотику до вібруючої відкритої або притиснутою струні в місці, що поділяє її на певні частки. Флажолети можуть звучати дуже красиво і, крім того, з їх допомогою можна зіграти мелодії, які інакше зіграти неможливо, тому що деякі ноти, які витягуються флажолетами, вище ніж найвищі ноти на грифі.

Давайте розглянемо основи теорії вилучення флажолетів на гітарі. Будь-яка «нормальна» нота насправді складається з певної кількості інших нот, або інакше обертонів. Ці обертони складають гармонійний звукоряд, який складається з наступних інтевалов: тоніка, велика секунда, велика терція, збільшена кварта, чиста квінта, зменшена септима і октава. Гармонійний звукоряд інакше називають обертонами звукорядом, натуральним звукорядом і четвертим модом гами мелодійного мінору (лідійський домінантний лад). Будь-яка нота гармонійного ряду може бути залучена з основної ноти легким дотиком до вібруючої струні в точці, яка ділить струну на рівні частки. Спробуйте, смикаючи струну, злегка доторкнутися до неї точно над 12м ладом. Це дотик розділить струну на дві частини і вона буде вібрувати в два рази швидше. Флажолет одержуваний над 12м ладом звучить в два рази вище основної ноти (в октаву).

Флажолети які граються на відкритих струнах називаються «натуральні флажолети». Три найпоширеніших місця для вилучення натуральних флажолетів це 5й, 7й і 12й лади. З 5го лада витягується нота на дві октави вище основної (інакше її неможливо зіграти, якщо на вашій гітарі не 24 лада); над сьомим ладом виходить чиста квінта вище на октаву; а над 12м, як уже говорилося, витягується октава. Інші інтервали обертонного звукоряду витягуються на різних місцях струни, не завжди прямо над якимось ладом. Ви можете поекспериментувати, безперервно зачіпаючи струну медіатором і злегка проводячи пальцем по струні від нульового поріжка до бриджу, коли знайдете флажолети, запам'ятайте їх положення, щоб використовувати їх в майбутньому.

У наведених нижче восьми прикладах ви знайдете великий асортимент флажолетів. Після двох прикладів натуральних флажолетів, ми перейдемо до штучних флажолетів - так називають флажолети, які граються в інтервал з притиснутими на ладах, а не відкритими нотами. Також розглянуті і інші техніки: медіаторні, теппінговие і арфовие флажолети (їх називають штучними, навіть якщо відносяться до нот на відкритих струнах). Порозуміються, як ці техніки виконувати. Використання штучних флажолетів разом з натуральними допоможе дуже сильно різноманітити вашу гру.

Едді Ван Хален використовував багато різних флажолетів в своїй грі. Якщо хочете послухати хорошу запис, де демонструються і найпростіші натуральні флажолети і складні теппінговие і штучні, то кращим вибором буде збірка Best Of Van Halen Volume 1. Щоб почути медіаторні флажолети в відмінному блюзовом контексті, послухайте ZZ Top's Greatest Hits з великим Billy F Gibbons .

Налаштування

Налаштування

Хороші і чисті флажолети легко отримати, якщо включити бріджевий звукознімач і додати ефектів типу дісторшен, хоруса і компресора (хоча інші нові техніки краще вивчати на чистому звуці, щоб якість виконання не маскувався ефектами). Я використовував свою James Tyler SE, включивши її в ламповий підсилювач Marshall. Гучність і тембр були викручені на максимум, і включений бріджевий сингл.

Приклад 1. Лик з натуральних флажолетів

Натисніть для увліченія на зображення



Тут натуральні флажолети використовуються для створення висхідного музичного ходу. Вказівного пальця і ​​мізинця потрібна велика розтяжка, щоб покрити відстань між 12м і 7м ладами. Використовуйте пальцеве звуковидобування, це полегшить задачу, оскільки в лику використовується пропуск струн.

Приклад 2. Акорди флажолетів в стилі Стіва Вая

Акорди флажолетів в стилі Стіва Вая

Натисніть для увліченія на зображення


Тут ми використовуємо натуральні флажолети на 5м, 7м і 12 ладах, щоб зіграти акорди. Ці акорди тільки деякі з великої кількості можливих, але вони добре підходять для початку. Постарайтеся щоб ноти звучали як можна довше.

Приклад 3. Теппінговие арпеджіо в стилі Ван Халена

Теппінговие арпеджіо в стилі Ван Халена

Натисніть для увліченія на зображення



Тут ми змушуємо акорд Eadd звучати на окатаву вище за допомогою теппінга на 12 ладів вище точки, де притиснута струна. Для більшої наочності притисніть акорд лівою рукою на 12 ладів вище, це дозволить простіше запам'ятати лади, де потрібно грати тепінгом. Теппінговие флажолети мають особливе унікальне звучання, а якщо додати Chorus, то вони будуть звучати чистіше.

Приклад 4. Арфовие флажолети в стилі Подружжя Еткінс

Арфовие флажолети в стилі Подружжя Еткінс

Натисніть для увліченія на зображення


Штучні флажолети можна використовувати, щоб додати обертонів до нот нема на відкритих струнах. Так досягається гарне звучання арфи. Злегка доторкніться вказівним пальцем правої руки над 15м ладом шостої струни і дерните її великим пальцем. Після цього дерните третю струну безіменним пальцем. Продовжуйте грати таким же чином, щоб отримати «ефект арфи». Ця техніка вимагає хорошої точності, так що будьте терплячі відпрацьовуючи її.

Приклад 5. Флажолетние треллі

Флажолетние треллі

Натисніть для увліченія на зображення


Цей приклад дуже легко зіграти і при цьому він звучить дуже емоційно, якщо додати трохи ділея і дісторшен. Трелль між відкритою п'ятою струною (ля) і 2м ладом (сі). Злегка доторкніться долонею правої руки до п'ятої струні в районі звукознімачів. Рухайте долоню взад-вперед по струні, отримуючи різні флажолети, «фішка» в тому, щоб знайти і запам'ятати «правильне» місце.

приклад 6

приклад 6

Щоб зіграти цей ефект, схожий на звук падаючої бомби, покладіть ліву руку на струни над звукоснимателями. Вдарте медіатором по четвертій, третьої і другої струні і відразу ж приберіть ліву руку, щоб отримати флажолети. Вони будуть дуже різними за звучанням; щоб додати «ефект бомби» використовуйте ручку тремоло.

приклад 7

Цей ефект здорово підходить, щоб дивувати друзів. Спочатку викрутити гучність на гітарі «в нуль». Просто зіграйте флажолети над 12м ладом на шостий і п'ятою струнах і, як тільки вони зазвучать, піднімайте гучність. Тепер натискайте і відпускайте важіль, щоб імітувати звук двигуна і перемикання швидкостей.

приклад 8

приклад 8

Натисніть для увліченія на зображення



Тепер розглянемо найпопулярніші флажолети - медіаторні. Візьміть медіатор так, щоб кінчик великого пальця виступав за його край. Великий палець повинен злегка торкатися струни відразу після медіатора, це дозволить отримати флажолет з відмінним вереском. Експериментуйте з позицією, в якій ви витягаєте звук, рухаючи руку уздовж струни. Знайдіть різні точки і постарайтеся запам'ятати де вони знаходяться.