Kojfman1

Живопис - небалакучість мистецтво   Три розповіді про мистецтво   Чи не одним натхненням Живопис - небалакучість мистецтво

Три розповіді про мистецтво

Чи не одним натхненням. Художники про себе і про своє ...

«Жоден художник не буває художником з

дня в день, всі двадцять чотири години

на добу; все справжнє неминуще,

що йому вдається створити, він

створює лише в деякі і рідкісні

хвилини натхнення »

Стефан Цвейг

Мабуть, немає людини, яка б була зовсім байдужий до мистецтва. Іноді стверджують, що «мистецтво - це співпраця бога і художника, і чим менше участь художника, тим краще». Але нам мало просто милуватися шедеврами живопису і мистецтва взагалі, ми хочемо дізнатися більше про великих майстрів, які створили їх. Хто вони? Як вони жили? Які їх звички? Як спілкувалися з колегами, друзями і недругами? Які були їхні думки про мистецтво і про навколишній світ взагалі? Чим захоплювалися, крім своєї творчості? Над чим жартували?

Відповідей на ці та інші питання присвячено незліченну кількість монографій, статей, мемуарів, наукових і не дуже наукових досліджень, а також безліч художніх літературних творів, театральних постановок, кінофільмів і т. Д.

В результаті з'ясувалося, що найкраще, стисло і дотепно про мистецтво і про себе розповіли самі художники. Причому, саме їх небагатослівні і образні словесні «шедеври» можуть відповісти майже на всі наші запитання.

Як стверджував великий французький, глава напрямку в європейському живописі Фердінан Віктор Ежен Делакруа (-): «Живопис - небалакучість мистецтво, і в цьому, її чимале гідність».

Ежен Делакруа. Автопортрет

Виявляється, живопис - річ надзвичайно серйозна, і помилка художника дорого коштує. Коли чудовий художник, німецький імпресіоніст Макс Ліберман (1847-1935) зібрався писати портрет відомого лікаря, той, пославшись на зайнятість, погодився позувати Лібермана тільки два рази: «Мені адже вистачає один раз оглянути хворого і поставити діагноз». Художник заперечив: «Вашу помилку приховає земля, а невдала картина висітиме довго, стверджуючи, що я поганий художник».

Макс Ліберман. Автопортрет

Писання портретів взагалі заняття небезпечне, бо, як сумно зауважив знаменитий американський художник (1856-1925), один з найбільш успішних художників «Belle Époque»: «Кожного разу, коли я пишу портрет, я втрачаю друга».

А, взагалі, ви впевнені, що знаєте, що таке живопис? Адже, на думку самого Пабло Пікассо (1881-1973): «Живопис ще потрібно винайти!».

Зате найбільш «просто» на це відповів впевнений у своїй геніальності (1904-1989): «Живопис - це зроблений рукою кольорова фотографія всіх можливих, дуже вишукану, незвичайних, над-естетичних зразків конкретної ірраціональності», і він же стверджував для заспокоєння особливо честолюбних: «Не бійся досконалості, тобі його НЕ досягти ніколи».

Зате найбільш «просто» на це відповів впевнений у своїй геніальності (1904-1989): «Живопис - це зроблений рукою кольорова фотографія всіх можливих, дуже вишукану, незвичайних, над-естетичних зразків конкретної ірраціональності», і він же стверджував для заспокоєння особливо честолюбних: «Не бійся досконалості, тобі його НЕ досягти ніколи»

Сальвадор Далі. Автопортрет

Несамовитий новатор Пабло Пікассо відзначав, що «кожна дитина - художник. Труднощі в тому, щоб залишитися художником, вийшовши з дитячого віку ».

Пабло усвідомлював, як важка доля художника, бо «... початківця художника розуміють лише кілька людей. Знаменитого - ще менше ». Пікассо сам же і знаходив цьому пояснення: «Адже і серед людей більше копій, ніж оригіналів».

Пікассо сам же і знаходив цьому пояснення: «Адже і серед людей більше копій, ніж оригіналів»

Пабло Пікассо. Автопортрет

І все-таки головне - це майстерність і талант художника, адже як справедливо сказав Іван Миколайович Крамськой (1837-1887): «Можна мати на палітрі все фарби і писати однотонно».

А тепер давайте просто прислухаємося, до того, що цікавого «вибовкають» нам про себе та інших самі художники. Благо, що друковані та електронні джерела інформації легко дозволяють нам це зробити.

Найбільшого представника Поля Гогена (1848-1903) дратували художники, які висувають різні теорії, але, наприклад, погано володіли малюнком: «Якщо художники не можуть створювати твір мистецтва, то вони нічого не знають про живопис, а також і те, що вона пишеться пензлем , а не язиком ».

Незрівнянний Альбрехт Дюрер (1471-1528) відрізнявся більшій ввічливістю. Коли йому показували погані картини, він делікатно говорив: «Що ж, художник зробив все, що зміг».

Художники зазвичай люблять і досліджують життя у всіх її проявах. Так автор прославленого полотна «Останній день Помпеї» Карл Павлович Брюллов (1799-1852) схилявся перед живою натурою. «О, дивіться! Яке чудове коліно! - говорив він учням. - Так тут цілий оркестр в цій нозі ».

Карл Брюллов. Автопортрет

Його знаменитому молодшому колезі по професії Іллі Юхимовичу Рєпіну (1884-1930) не сподобалася відома картина Миколи Ге «Що є істина?». Христос, на думку Рєпіна, вийшов як карикатура. Він зауважив: «Так і здається, що Пилат підняв руку, простягнув її до Христа і каже йому:« Подивися на себе в дзеркало! »».

»»

Ілля Рєпін. Автопортрет

Один з провідних представників імпресіонізму Огюст Ренуар (1841-1919) говорив про замовлених портретах: «Коли люди трапляються зовсім нікудишні, я приймаю це як випробування». Але, коли йому запропонували написати портрет однієї дурною і злий пані, Ренуар відповів: «Я не вмію писати диких звірів!»

Одного разу молодий Дега після довгих пошуків знайшов в небагатому районі Парижа відповідну кімнату для майстерні. Господар виставив умови: «Все повинно бути тихо; ніяких гостей, ніяких криків; додому повертатися не пізно - підлоги скриплять; НЕ хропіти - стіни тонкі ». Дега погодився, але ввічливо зауважив: «Я художник, і чи не буде Вас турбувати плескіт води, в якій я мою свої кисті?».

Коли відомий критик попросив іншого великого художника-імпресіоніста Едгара Дега (1834-1917): «Можна я зайду до Вас в майстерню подивитися Ваші роботи?». «Звичайно-звичайно, - радо відповів художник, - але тільки ввечері, коли стемніє. Поки хоч що-небудь видно, я працюю ».

Едгар Дега. Автопортрет

А ось, що, звертаючись до відвідувачів, написав на дверях своєї майстерні французький художник, графік і скульптор Оноре Дом'є (1808-1879): «Той, хто приходить до мене, надає мені велику честь. А той, хто не приходить, приносить мені велике задоволення ».

На картинах недосяжного майстра «вражень» Клода Моне (1840-1926) з циклу «Тополя» дивним чином була передана сила вітру. Розглядаючи їх, Е. Дега заявив раптом Клоду: «Вибач друже, я піду - у мене таке відчуття, ніби звідусіль дме».

Ежен Делакруа (1798-1863) подарував приятелеві маленьку картину «Турок з шаблею на коні». «Чудово, - сказав приятель, - але де ж у турка шабля?». «Я зобразив не шаблю, а її блиск», - велично відповів художник.

Тонкий майстер пейзажного живопису Архип Іванович Куїнджі (1842-1910) розповідав про те, що його оббрехав один малознайомий йому чоловік. При цьому художник задумався і сказав: «Дивно, але ж цій людині я ніколи добра не робив».

Знаменитий борець за реалізм в мистецтві Густав Курбе (1819-1877) любив, в принципі, тільки свій живопис. Одного разу він прямо заявив Клоду Моне: «Яку, однак, погань ти посилаєш в Салон. Ну, нічого - зате, як це їх позлити! ».

Коли картини самого Курбе на одній виставці повісили біля самої двері, він не образився, але щиро зауважив: «Нерозумно! Адже біля них збереться такий натовп, що ніхто не зможе протиснутися всередину ».

Крім живопису Курбе любив ще й полювання. Він говорив: «Мисливець - це серце, що прагне втамувати свою печаль в меланхолії лісів», і додавав лукаво: «А поки полювання заборонене, існують гарні сільські дівчата».

Він говорив: «Мисливець - це серце, що прагне втамувати свою печаль в меланхолії лісів», і додавав лукаво: «А поки полювання заборонене, існують гарні сільські дівчата»

Густав Курбе. Автопортрет

Автору променистих пейзажів, французу Клоду Лорреном (1600-1682), ніколи не вдавалися фігури людей, тому він вдавався до допомоги своїх учнів-художників, а покупцям пояснював: «Я продаю тільки пейзажі, а фігури йдуть безкоштовно в доважок».

На початку 1930 років, коли метр класичного авангарду Анрі Матісс (1869-1954) був уже в зеніті слави, один американський бізнесмен сказав художнику, що в США з'явилася величезна кількість підробок його картин. Матісс зауважив: «Найкраще вашому уряду взагалі заборонити торгівлю моїми картинами». "Ну що ви! - здивувався бізнесмен. - Тоді підробок буде раз в 10 більше ».

Зазвичай назви робіт видатного норвезького а Едварда Мунка (1863-1944) давали торговці його картинами. Одного разу він перебирав разом з господарем галереї свої літографії. «Хто це?» - запитав його галерист, вказуючи на жіночу голівку. «Не пам'ятаю, - відповідав художник, - пам'ятаю тільки, що у неї було тонке шляхетне обличчя». «Тоді назвемо її« Графиня »?», - запропонував торговець. «Так, можна. Правда, вона була господиня будинку розпусти в Любеку, але цілком можливо, що і графиня ».

Едвард Мунк. Автопортрет

Один знаменитий лікар важливо сказав одного разу Пабло Пікассо: «Я непогано знаю анатомію і можу сказати, що люди на Ваших картинах викликають подив». «Цілком можливо, - погодився Пікассо, - але можу Вас запевнити, що проживуть вони набагато довше Ваших пацієнтів».

Новий листоноша приніс Пікассо листи. Художник брав його в своїй майстерні. Йдучи, листоноша заявив: «Однак у Вас здатний синок». «Цікаво, з чого Ви це вирішили?» - здивувався Пікассо. «Адже бачу, скільки тут хороших дитячих малюнків».

Одного разу молодий Поль Сезанн (1839-1906) зупинився переночувати в невеликому готелі. Вранці господар запитав: «Як вам спалося? Напевно, не дуже добре, адже матрац на вашому ліжку досить жорсткий ». «Ви маєте рацію, - відповів Сезанн, - я вночі вставав, щоб трохи відпочити».

До вже знаменитому Сезанна зайшов багатий, але скупуватий покупець: «Мсьє, чи немає у Вас чого-небудь недорогого, але, бажано, в маслі?». «Банку сардин в маслі Ви купите в магазині навпроти», - була відповідь художника.

Поль Сезанн. Автопортрет

Якось Ренуар і його друг, один з родоначальників, Едуард Мане (1832-1883) обмінювалися думками про якийсь художника. «Не кажіть про нього з такою люттю, адже він уже однією ногою стоїть у могилі, - зауважив Ренуар. «Мабуть, - відповів Мане, - але поки другою ногою він стоїть в фарбі!».

Художник-сюрреаліст Джоржо де Кіріко (1888-1978) говорив: «Те, що я чую, не має значення; важливо те, що я бачу, особливо коли закриваю очі ». Закриємо і ми очі на деякі неделікатні висловлювання художників, адже література не їх жанр, вони звикли тримати в руках кисть.

Правда, як тонко зауважив німецький теоретик мистецтва, драматург і критик Готхольд Лессін: «Шкода, що митець не малює прямо очима. Як багато пропадає на довгому шляху від очей через руку і кисть ». Лессінг, можливо, має рацію, але ми вдячні художникам і за те, що залишається!

Прав і великий французький живописець Жан Батист Сімеон Шарден (), який писав: «Кисть, рука і палітра потрібні, щоб малювати, але картина створюється зовсім не ними», маючи на увазі душу художника.

Знову дамо слово Ежену Делакруа: «Живопис - це саме життя. У ній природа постає перед душею без посередників, без покривів, без умовностей. Поезія невловима. Музика невловима. Але живопис, особливо в пейзажі, це щось реальне. Поети, музиканти, я не хочу применшити вашу славу. Ваш жереб теж прекрасний. Але так віддається кожному по справедливості! ».

Думаю, що всім поціновувачам високого мистецтва буде приємно дізнатися думку про них знаменитого письменника, автора унікального роману «Портрет Доріана Грея», а: «Ті, хто здатні побачити в прекрасному його високий сенс, - люди культурні. Вони не безнадійні ».

Джек Веттриано - «народний художник» Сполученого Королівства

Джек Веттриано - «народний художник» Сполученого Королівства

Автопортрет в чорному

У квітні 2004 року в Единбурзі на аукціоні шотландського мистецтва, що проводиться Sotheby`s, відбулася подія, яка стала в художньому світі сенсацією року: картина не покійного шотландського художника-самоучки Джека Веттриано «Співаючий дворецький» була придбана за £ 744 800 ($ 1 млн. 300 тисяч).

Художник і його модель

Подія тим дивовижніше, що його роботи які ніколи раніше не купували музеї, і що важко знайти ще одного сучасного художника в Великобританії, до якого в таборі мистецтвознавців ставилися б з таким явним нехтуванням і насмішками. В Англії, де і нині популярний афоризм: «Хороший художник - мертвий художник», знайдеться не так багато майстрів, чиї роботи ще за його життя стали б відомими у всьому світі.

Сьогодні ж Веттриано безперечно один з найпопулярніших і найбільш комерційно успішних художників в Сполученому Королівстві (і не тільки).

співаючий дворецький

Обсяги продажів, наприклад, репродукцій «Співаючого дворецького» обганяють в Англії навіть «Соняшники» Ван Гога. Майже у всіх книжкових магазинах і магазинах ізопродукціі Європи і Америки успішно продаються різноманітні постери, плакати, листівки, календарі, блокноти, кружки та інші товари з репродукціями Веттриано.

Його роботи в стилі «ретро» (привабливі чоловіки, розкішні жінки, романтичні поцілунки, шикарні автомобілі, аромати пристрастей і вітри мандрівок) ідеальний матеріал для репродукцій, незмінно привертають маси людей, чий душевний настрій співзвучний з романтичним світосприйняттям.

Про своє гучному «співаючий Дворецькому» сам художник сказав одного разу так: «Коли люди сидять увечері на дивані, їм завжди приємно уявити, що ця танцююча пара - вони самі».

Джек Веттриано (Jack Vettriano), справжнє прізвище - Хогган (Hoggan), народився в шахтарській сім'ї 17 листопада 1951 року в шотландському містечку Сент-Ендрюс (область Файф), відомому своїм університетом. У невеликих мальовничих містечках області Файф на узбережжі пройшли дитячі та юнацькі роки Джека.

на пірсі

Спочатку він навчався в Старшій школі Кіркланда, потім вступив до Технічного коледжу в Кірколді, батьківщині всесвітньо відомого економіста Адама Сміта.

У 16 років Джек попрощався з навчанням і влаштувався помічником гірського інженера на шахту в місті Метил.

До малювання юнак звернувся лише в 21 рік, коли подруга раптом подарувала йому на день народження набір акварельних фарб (така, у всякому разі, версія самого художника). Персонажі перших робіт Хогган до деякої міри повторювали зразки з відомого довідкового посібника для ілюстраторів, про що в подальшому не забули йому нагадати недоброзичливі критики. Спочатку малювання для нього було не більше ніж приємним хобі - юнакові просто подобалося малювати, а так само копіювати полотна шотландських майстрів XIX-XX століть в музеї Кірколді. Потім він відкрив для себе імпресіоністів, став наслідувати їх і копіювати їх шедеври (він дуже пишався своєю копією з «Макова полів» Клода Моне).

Потім він відкрив для себе імпресіоністів, став наслідувати їх і копіювати їх шедеври (він дуже пишався своєю копією з «Макова полів» Клода Моне)

час цвітіння

Ось такою була, мабуть, і вся основа художньої освіти Джека Хогган. Іншого спеціальної освіти він так і не отримав і в подальшому наполегливо «ростив» в собі художника вже сам. Довгих 14 років Джек творив, що називається, «в стіл», що не виставляючи свої роботи перед публікою. Лише в 1988 році він ризикнув пред'явити їх на суд глядачів, вперше представивши пару своїх полотен на щорічній виставці в Шотландської Королівської Академії. Картини Веттриано були, на подив організаторів виставки, з ентузіазмом зустрінуті глядачами, і їх викупили в перший же день. На художника-самоука посипалися досить втішні пропозиції від замовників (галеристів і заможних любителів живопису).

Незабаром Хогган переїжджає в Едінбург і стає художником Джеком Веттриано, взявши за псевдонім трохи змінену прізвище своєї матері-італійки. У наступні роки його творчість швидко розвивалося, а інтерес до нього з боку колекціонерів ріс ще швидше.

У наступні роки його творчість швидко розвивалося, а інтерес до нього з боку колекціонерів ріс ще швидше

Повернувся!

У 1991 році роботи Веттриано з успіхом експонувалися на виставці «Контраст стилів», приуроченої до знаменитого Единбурзького фестивалю мистецтв. Цей успіх отримав гучне продовження в 1992 році, коли в Единбурзі відбулася перша персональна виставка художника під інтригуючою назвою «Казки про кохання та інші історії». За нею послідували численні виставки в Лондоні ( «Годинник б'є опівночі», 1994; «Пристрасть і біль», 1996), в Гонконзі, в Йоганнесбурзі та ін. Містах. До художнику приходить популярність, а його картини стали «обживати» найбільші приватні художні колекції світу.

У 1997 році роботи Веттриано, що належали серу Теренсу Конрану, відомому ресторатору і не менш відомому дизайнерові, виставлялися в його клубі «Синій птах» в лондонському районі Челсі. Це були картини з колекції сера Конрана і пов'язані, в основному, з ім'ям легендарного англійського автогонщика 1920-1930 років Малькольма Кемпбелла.

Рід Кемпбеллів був один з найдавніших і шанованих в Шотландії, так що доля Малькольма, до того ж великого автогонщика, неодноразово побивали світові рекорди швидкості на своїх болідах «Синій птах», безумовно, цікавила такого романтика, як художник Джек Веттриано. Після продажу колекції сера Конрана багато картин Джека Веттриано з серії про Малькольм Кемпбеллі і його «Синьої птиці» можна побачити в Portland Gallery (Лондон).

«Синій птах» на Бонневілль

Поки це фактично єдине публічне художнє зібрання в Великобританії, в якому широко представлені полотна шотландця з Файфа.

У листопаді 1999 року Веттриано вперше представив свої роботи в Нью-Йорку на виставці під назвою «XX століття». У лічені хвилини після відкриття виставки всі 20 полотен гостя із Сполученого Королівства були розпродані. Колекціонери активно «голосували гаманцями», бажаючи стати володарями дорогих оригіналів живопису цього незвичайного майстра.

Попит був настільки великий, що багаті і знамениті представники американської еліти записувалися в довгі списки черговиків на нові полотна художника-самоучки, творчість якого художні критики характеризували не інакше, як вульгарний «кіч» - несмак, халтура (термін "Kitsch" виник, мабуть, в ще в

велика спокуса

Однако Мільйони людей «кічеві» історії Веттриано просто заворожувалі почуттям невімовного самотності, что ожіває на очах романтиків, світлім смутку и чімось ще, что Важко Висловіть словами. Вони немов кадри фільмів, що виникли з синтезу американського і німецького, в жанрі «фільм нуар» (Noir - чорний, жанр, що зображує гангстерський світ епохи).

Час назад!

І ось, нарешті, 2004 рік, коли шотландець буквально вривається в світ високого мистецтва, - його картина «Співаючий дворецький», традиційно позначена критиками та експертами як несмак, була продана на аукціоні Sotheby's в Единбурзі неназваному покупцеві з Британії за $ 1 млн. 300 тисяч (при початковій ціні - $ 360 тисяч). Це відразу поставило полотно Веттриано в одну цінову категорію з роботами видатних майстрів, а сама сума продажу стала абсолютним рекордом для шотландської живопису. В цілому на цьому аукціоні були продані 14 полотен художника-самоучки з Файфа (на загальну суму $ 3,4 млн.).

На картині «Співаючий дворецький» зображена танцююча пара на мокрому піщаному пляжі: дама в елегантному червоному платті, але босоніж, і чоловік у смокінгу, в той час як дворецький і покоївка, насилу утримуючи парасольки, намагаються захистити їх від сильного вітру. Це був той випадок, коли художник, а разом з ним і масовий смак перемогли на умовно «чужому полі». Це було «поле» Sotheby's, де багаті покупці прислухаються, як правило, саме до критикам і експертам.

Відомий лондонський критик Р. Корк, який хоч і не був в захваті від творінь Веттриано, визнав, що цей «успіх художника став помітним культурним явищем у світі».

Треба відзначити, що дохід самого художника в результаті торгів збільшився лише побічно. «Співаючого дворецького» Джек Хогган (ще не Веттриано) написав в 1991 році і запропонував його Шотландському художній раді за £ 2 тис., Однак йому відмовили. Буквально тут же картина була куплена за £ 3 тис. Приватною особою. У 1998 році картина змінила власника вже за £ 33 тис., А пізніше - за £ 90 тис., Але Веттриано до всіх цих перепродажів відносини вже не мав.

Правда, ще до аукціону в Единбурзі щорічний дохід художника тільки від продажу прав на репродукції своїх картин в Англії становив понад £ 250 тисяч.

Правда, ще до аукціону в Единбурзі щорічний дохід художника тільки від продажу прав на репродукції своїх картин в Англії становив понад £ 250 тисяч

самотність

Для Джека Веттриано 2004 рік взагалі виявився дуже вдалим. Б рітанскій журнал "ArtReview" оприлюднив тоді список 100 найбільш впливових діячів мистецтва нашого часу, в якому, хоч і в кінці списку, фігурував художник-самоучка з Файфа. Якщо додати до цього, що ще в 2003 році, з огляду на величезну популярність і успішність своєї творчості, Джек Веттриано вже отримав «Орден Британської Імперії», то права була газета «Таймс», яка писала, що «для живописця, якого принципово ігнорують художні галереї, але обожнює масова аудиторія, все це означало чергове визнання в любові ».

Феномен Джека Веттриано, його шлях до успіху, стає предметом постійної пильної вивчення і обговорення в незліченних друкованих та інтернет-виданнях у всьому світі. При цьому, з огляду на його скромний спосіб життя, майже не зачіпається особисте життя художника, обмежуючись лише інформацією, що він одружений у другому шлюбі, що живе постійно між Лондоном і Едінбургом і любить довго бувати в Ніцці. На сьогоднішній день про Джека Веттриано вийшло п'ять книжок різних авторів, остання книга про нього під назвою "Studio Life" вийшла друком в березні 2008 року.

Інтерес до особистості художника підігріває ще й той відрадний факт, що Джек Веттриано, виходець із простої шахтарській сім'ї, ось уже багато років активно займається філантропією і меценатством.

Після багатьох років наполегливої ​​праці, пройшовши через глузування і невизнання мистецької еліти, Веттриано стає досить багатим і знаменитим людиною, щоб сповна відчути смак «солодкого життя» ( "La Dolce Vita"). Однак він не тільки прагне володіти для себе і своїх близьких всілякими благами, а й вважає своїм обов'язком вкладати значні кошти на вирішення глобальних гуманітарних і екологічних проблем людства, на допомогу бідним і знедоленим. Ще в 2001 році художник пожертвував для проведеного благодійного аукціону картину «Прекрасна мрійниця».

Ще в 2001 році художник пожертвував для проведеного благодійного аукціону картину «Прекрасна мрійниця»

прекрасна мрійниця

Гроші пішли на допомогу одному з хоспісів. За словами самого Веттриано: «Хоспіс - це гідне життя до кінця. Тут працюють з живими людьми, які тільки вмирають раніше нас ».

З 2004 року шотландець фінансує в університеті свого рідного міста Сент-Ендрюс кілька стипендій для обдарованих студентів з незабезпечених сімей. У 2008 році Веттриано надав для благодійного аукціону свою нову картину «Олімпія», яка зображує внучку королеви Єлизавети II, знамениту чемпіонку світу з кінної виїздки Зару Філліпс. Подібних прикладів благодійності в біографії художника чимало, і кажуть вони, перш за все, про його високих душевних якостях. Не дарма йому приписують слова: «Головне, що ти повинен знати і пам'ятати, це те, як мало ти співчуваєш людям».

Поки художні критики и Великі музеї розбіраються, де місце Джека Веттриано в містецтві, и чи є Йому місце там Взагалі, безліч популярних першокласніх робіт художника Вже нашли постійну прописку у приватних зібраннях цілого ряду західніх знаменитостей. Серед колекціонерів его картин Такі Різні особистості, як культові актори Джек Ніколсон и Роббі Колтрейн; Суперзірка естради, співачка Мадонна; голлівудській режисер німецького походження Роланд Еммеріх (до речі, родом з Штутгарта); Знаменитий британський лібретіст сер Тім Райс, співавтор рок-опери «Ісус Христос Суперстар»; письменниця и журналістка Аліссон Кеннеді, двічі потрапляла в число кращих британських авторів; відома диктор англійського телебачення и радіо Валері Зінглетон; англійська письменниця и видавець Евелін Поллард; один з кращих футболістів світу сер А лекс Фергюсон, з 1986 року - головний тренер клубу «».

Картини Веттриано несуть в собі якийсь магнетизм, який притягує глядача з буденного світу в паралельний, що існує поза часових і просторових вимірів, світ, де вічна історія про життя і любові зіткана з сновидінь і спогадів, з прочитаних книг і старих фільмів, з мрії і нездійснених бажань.

Картини Веттриано несуть в собі якийсь магнетизм, який притягує глядача з буденного світу в паралельний, що існує поза часових і просторових вимірів, світ, де вічна історія про життя і любові зіткана з сновидінь і спогадів, з прочитаних книг і старих фільмів, з мрії і нездійснених бажань

Поминки по загиблому адміралу

Художник залишається при цьому тільки постановником сцен, а щоб оживити героїв, ми повинні самі дописати для себе сценарій, домалювати щось в своїй уяві, дізнатися серед побаченого когось із близьких і друзів, або, можливо, - самих себе.

Не дивно, що на відомому Розсильні, тиражують його роботи. Шотландець обійшов тут К. Моне, В. Ван Гога, С. Далі, П. Пікассо та інших традиційних «постерних чемпіонів». Люди тягнуться до робіт художника-самоучки, часто знаходячи в них, як уже зазначалося, то, чого вони самі не змогли досягти в житті або отримати в оточуючому досить жорстокому і раціональному світі.

Дорогого коштує такий запис з книги відгуків на одній з виставок «народного художника» Джека Веттриано, виведена молодий рукою: «У мене ніколи не було улюбленого художника. Тепер, здається, є ».

Світ художника Фернандо Ботеро

Світ художника Фернандо Ботеро

Ф. Ботеро. фото

Полотна Фернандо Ботеро, найбільшого з нині живих художників світу, знаходяться в найпрестижніших музеях світу, а його скульптури вписалися в вуличні інтер'єри Парижа, Рима, Нью-Йорка та інших столиць і міст світу. І все ж можливість побачити «вживу» роботи цього майстра є далеко не у кожного.

Роботи майстра легко впізнавані: фігури своїх персонажів він навмисно робить непропорційно великими, з перебільшено пишними формами.

Роботи майстра легко впізнавані: фігури своїх персонажів він навмисно робить непропорційно великими, з перебільшено пишними формами

балерина

І неважливо, хто це: бравий генерал, тореро, єпископ, дитина, балерина, черниця або особа легкої поведінки. Навіть музичні інструменти, предмети побуту, фрукти і ягоди у нього «Пишнотіла». Ботеро пояснює це так: «Формами і обсягами я намагаюся впливати на почуття людей».

Картини художника іноді так і називають - «ботерос», з огляду на їх неповторний індивідуальний стиль.

Картини художника іноді так і називають - «ботерос», з огляду на їх неповторний індивідуальний стиль

груша

Вихідцю з простої колумбійської сім'ї Фернандо Ботеро довелося багато вчитися і працювати перш, ніж з'явилася його оманливо проста і наївна манера, в якій синтезовано досягнення від Дюрера до Пікассо і від доколумбової індіанської культури до мексиканських монументалістів.

Народився Фернандо Ботеро 19 квітня 1932 року в місті Медельїні, Колумбія. Його батько, Давид Ботеро, був комівояжером. Він помер, коли синові було всього 4 роки.

Вихованням Фернандо займався його дядько. Спочатку Фернандо відвідував єзуїтську гімназію, але в 1944 році, за порадою дядька, 12-річного хлопчину віддали в школу матадорів.

Тоді й виникли перші юнацькі малюнки. Це були тореро, бики, арена - світ кориди.

Уже в 16 років Ботеро починає брати участь у виставках в рідному Медельїні і працювати художником в місцевих журналах, щоб заробити на навчання в коледжі.

У 1951 році Ботеро переїжджає в столицю Колумбії, в місто Боготи. Тут він близько сходиться з представниками колумбійського авангарду. Фернандо пише роботи під впливом Гогена і раннього Пікассо.

Потім було навчання в престижній мадридської Академії витончених мистецтв Сан-Фернандо.

У 1953 році художник приїжджає до Флоренції, де проходить в університеті курс історії мистецтв, потім грунтовно вивчає техніку фрескового живопису в Венеції.

Переповнений враженнями і знаннями Ботеро повернувся до Боготи, але виставка його італійських робіт на батьківщині успіху не мала. У 1956 художник одружується на Глорії ЗЕА, і вони відразу їдуть в Мехіко. Тут під впливом мексиканської монументального живопису став проявлятися оригінальний творчий стиль Ботеро.

Його популярність як художника зростає, і в 1958 році Ботеро запрошують до Боготи на посаду професора живопису в Академію мистецтв.

У 1960 році художник переїздить до Нью-Йорк, де він розлучається з дружиною. В цьому ж році художник стає лауреатом престижної Національної премії ім. С. Гуггенхайма, хоча це був час, коли фігуративне мистецтво в Америці не було в особливій пошані.

Що став знаменитим стиль живопису Ботеро вже досягає своєї повноти, і в 1961 році, незважаючи на критичні голоси з табору прихильників абстракціонізму, Музей сучасного мистецтва в Нью-Йорку набуває перше полотно колумбійця. Це була картина «Мона Ліза в 12 років».

Це була картина «Мона Ліза в 12 років»

Мона Лізу

У Вашингтоні і Нью-Йорку з великим успіхом проходить кілька персональних виставок Ботеро.

У 1964 році художник створює нову сім'ю - він одружується на колумбійці Сесілії Замбрано.

Фернандо приїжджає в Європу з першої своєї персональною виставкою в 1966 році.

До речі, виставка спочатку проходила в Німеччині (в Баден-Бадені, потім переїхала в Ганновер).

Сам художник своє перебування в Німеччині використовує для вивчення шедеврів Дюрера, Кранаха, Грюневальда в музеях Мюнхена і Нюрнберга. Потім він буде інтерпретувати деякі з цих картин в своєму стилі.

Поступово слава художника з далекого Медельіна стає воістину всесвітньої. Виставки одна за одною проходять одночасно в обох частинах Америки, в Європі, в Азії і в Австралії.

За всім цим ховається величезна творча робота, виконана художником. Наступні роки життя майстра проходять в постійних поїздках між Колумбією, США і Європою.

сім'я

Нарешті, в 1973 році він остаточно поселяється в Парижі, де купує для себе велику майстерню. Тоді ж в Парижі Ботеро створює свої перші скульптурні роботи. Це були грандіозні композиції (в основному з бронзи), в які «перекочували» герої картин майстра. Робота скульптора захопила Ботеро, і до живопису він повернувся лише в 1978 році.

На цілих два роки художник повертається до своєї першої темі - до теми кориди.

До цього часу у Фернандо Ботеро була вже велика родина - від двох дружин у нього було четверо дітей. В результаті автомобільної катастрофи на відпочинку в Іспанії в 1974 році помирає 4-х річний син художника Педро.

В результаті автомобільної катастрофи на відпочинку в Іспанії в 1974 році помирає 4-х річний син художника Педро

Скульптура на площі Копенгагена

Пізніше, в пам'ять про нього, Ботеро дарує музею в Медельїні 16 своїх робіт. І це був тільки початок.

Про щедрість художника ходять легенди. Музею образотворчих мистецтв Боготи, наприклад, він подарував колекцію сучасного живопису, в якій були роботи від Коро, Мане і Тулуз-Лотрека до Шагала, Далі і Пікассо.

А свого рідного Медельїну він подарував в цілому більше 200 робіт. Якщо врахувати, що вартість картин Ботеро на світовому художньому ринку доходить до мільйона доларів, то стане ясним щедрість дарувальника.

Вдячні жителі і влада Медельіна виділили кілька кварталів у центрі міста для розміщення культурного центру, який був названий «Сьюдад Ботеро» ( «місто Ботеро»).

«Може тепер наше місто відмиється від ганебної слави міжнародного центру наркобізнесу, і не злочинний« Медельінській картель », а художні цінності визначатимуть обличчя нашого міста в світі», - говорили люди.

Різанина в Колумбії

У 1999 році серед картин Ботеро стали вперше з'являтися роботи, що розповідають про насильство, яке стрясає його батьківщину. Це картини кривавих розправ, нескінченних похоронних процесій - всього того, чим країна живе вже протягом більше 40 років.

Така картина «Мисливець», в якій гордий «мисливець», озброєний автоматом, зневажає голову ..., ні, не видобутку, а убитого ним чоловіка. Художник зауважив: «Коли Колумбія стане мирною цивілізованою країною, люди подивляться на мої картини і здивуються, в якому ірраціональному, абсурдному світі ми жили».

мисливець

Драматичною сторінкою творчості колумбійця стала серія картин під назвою «Абу Грейб», створена в 2005 році. Вона, за словами автора, продовжує тему жорстокості і насильства в світі. Сорок вісім картин і офортів цієї серії, чимось нагадують «Капрічос» Гойї, викривають безглузде мстива насильство і вседозволеність. Картини із серії «Абу Грейб» продажу не підлягають і цілком виставляються по всьому світу.

Картини із серії «Абу Грейб» продажу не підлягають і цілком виставляються по всьому світу

За гратами

Багато років наполегливої ​​праці перетворили майстра Фернандо Ботеро в одного з найбільш значущих з нині живих художників світу. Починаючи з 1992, різні міста світу запрошують Фернандо Ботеро до співпраці, щоб демонстрацією його творів надати більшого розмаху своїм урочистостей, будь то ювілеї чи Олімпійські ігри. Так було в Мадриді, Нью-Йорку, Лос-Анджелесі, Буенос-Айресі, Монте-Карло, Флоренції, Берліні та багатьох інших.

У Росії є прекрасна скульптурна композиція Ботеро - «Натюрморт з кавуном», подарована автором Ермітажу, яка виставлена ​​в Залі мистецтва Європи і Америки ХХ століття.

У Росії є прекрасна скульптурна композиція Ботеро - «Натюрморт з кавуном», подарована автором Ермітажу, яка виставлена ​​в Залі мистецтва Європи і Америки ХХ століття

Натюрморт з кавуном

Знайомство з живописом і скульптурами великого і доброго майстра Фернандо Ботеро нікого ніколи не залишать байдужими. Адже це творчість талановитого людини, яка любить життя, любить людей і бажає їм всім миру і щастя.

проведення весіль

Хто вони?
Як вони жили?
Які їх звички?
Як спілкувалися з колегами, друзями і недругами?
Які були їхні думки про мистецтво і про навколишній світ взагалі?
Чим захоплювалися, крім своєї творчості?
Над чим жартували?
А, взагалі, ви впевнені, що знаєте, що таке живопис?
Дега погодився, але ввічливо зауважив: «Я художник, і чи не буде Вас турбувати плескіт води, в якій я мою свої кисті?
Коли відомий критик попросив іншого великого художника-імпресіоніста Едгара Дега (1834-1917): «Можна я зайду до Вас в майстерню подивитися Ваші роботи?