стажування

  1. Хто звільняється від стажування на робочому місці
  2. Завантажити документи зі статті
  3. 5 Лайфхак, щоб програма стажування перестала бути вашою турботою
  4. Стажування з охорони праці: порядок проведення та оформлення
  5. Що таке стажування на робочому місці
  6. Скачайте зразки потрібних документів, які підготували для вас наші експерти:
  7. Як оформити стажування на робочому місці
  8. Хто повинен проходити стажування на робочому місці з охорони праці

Стажування на робочому місці з охорони праці в 2019 році проводиться за ГОСТ 12.0.004-2015. Порядок її істотно змінений у порівнянні з попереднім стандартом. Розповімо про актуальні правила.

Читайте в статті:

Хто звільняється від стажування на робочому місці

Вимога про стажування з охорони праці не застосовується до співробітників, які зайняті на роботах 1 і 2 класу небезпеки. Також немає необхідності в проходженні для працівників, які переходять в інші структурні підрозділи всередині однієї організації, якщо це не пов'язано зі зміною посадових обов'язків. А ось якщо співробітник переходить на роботу з погіршенням умов праці (і вони стають шкідливими або небезпечними), стажуватися потрібно.

Завантажити документи зі статті

Тривалість стажування на робочому місці

Законодавство не регламентує тривалість стажувальних процесу: це питання залишається на розсуд керівника організації, як і кількість змін стажування на робочому місці. При цьому враховують не тільки «шкідливість» виробництва, а й досвід роботи стажиста (в тому числі на даному підприємстві), його освіту і кваліфікацію. Зрозуміло, що чим менше практики у людини, тим довше йому слід стажуватися.

Тривалість встановлюється:

  • для робітничих професій за відсутності досвіду роботи - щонайменше місяць, але не довше ніж півроку;
  • персоналу, який відноситься до молодшого обслуговуючого і робітничими професіями, - від 3 до 19 змін;
  • керівників і фахівців - протягом 2-4 тижнів.

5 Лайфхак, щоб програма стажування перестала бути вашою турботою

Програму стажування повинні розробляти керівники структурних підрозділів, але за традицією цей обов'язок перекладають на службу охорони праці. Редакція журналу "Довідник спеціаліста з охорони праці" ділиться з вами Лайфхак, які допоможуть встановити порядок проведення стажування та скласти шаблон програми, з яким керівники будуть справлятися зі своїми обов'язками без вашої участі.

Стажування з охорони праці: порядок проведення та оформлення

ГОСТ 12.0.004-2015 уточнює перелік ситуацій, в яких необхідно організувати стажування, а також порядок проведення та оформлення. Його вимоги мають на меті ефективну організацію навчання з ОП і виключення зайвих, формальних дій. Багато що залишається на розсуд керівника підприємства, адже тільки він може оцінити реальну обстановку на виробництві та компетенцію персоналу.

Але якщо персонал допущений до роботи з шкідливими або небезпечними умовами без стажування, органи нагляду мають право накласти штраф згідно ч. 3 ст. 5.27.1 КоАП РФ . За кожного такого працівника посадова особа буде покарано на суму від 15 000 до 25 000 руб., А організація - від 110 000 до 130 000 руб.

Що таке стажування на робочому місці

Це форма навчання з охорони праці, що передбачає безпосередній працю під керівництвом досвідченого наставника. При цьому на практиці виробляються необхідні навички, ефективно засвоюється важлива інформація, оперативно обговорюються і викорінилися помилки. Але слід пам'ятати, що такий процес навчання не може замінити цільових, первинних, повторних та інших інструктажів . Це різні процедури, в рівній мірі необхідні. Стажування є важливою і обов'язковою частиною процесу організації охорони праці на місцях з шкідливими і небезпечними умовами ( ст. 225 Трудового кодексу ).

Тетяна Чиркина - Головний редактор сайту Trudohrana.ru

Скачайте зразки потрібних документів, які підготували для вас наші експерти:

порядок проведення

ГОСТ регламентує порядок проходження в загальних рисах, залишаючи багато рішень на розсуд роботодавця. Зокрема, це призначення наставників. Наставництвом можуть займатися тільки досвідчені робітники (які мають кваліфікацію інструктора з охорони праці), інструктори виробничого навчання, безпосередні керівники робіт. Керівники і фахівці можуть навчатися тільки у вищого персоналу, призначеного першою особою організації.

Для того щоб провести стажування з охорони праці, спочатку потрібно скласти програму. У неї включають:

Наставник уважно спостерігає за тим, як працює новий співробітник, при необхідності втручається і допомагає уникнути помилок. На закінчення він повинен скласти в довільній формі відгук про свого підопічного, підвівши підсумки навчання.

Після цього співробітник повинен пройти екзаменаційне випробування . У молодшого обслуговуючого персоналу або робочого іспит приймає спеціальна кваліфікаційна комісія. Керівники і фахівці звертаються в атестаційну комісію. Форма проведення іспиту залишається на розсуд роботодавця. Важливо, щоб в результаті були оцінені як практичні, так і теоретичні знання співробітника, його розуміння вимог охорони праці.

Комісію слід створювати з непарної кількості співробітників, щоб уникнути спірних оцінок. Зазвичай це три людини. Якщо комісія підтверджує кваліфікацію випробуваного, складається спеціальний протокол . На його основі роботодавець видає розпорядження про допуск до самостійної роботи.

У тому випадку, якщо знання визнані недостатніми, співробітник має можливість протягом місяця пройти повторну стажування і заново спробувати скласти іспит. Якщо ж і другий раз комісія не вважатиме іспит зданим, постає питання про відповідність співробітника займаної посади.

Як оформити стажування на робочому місці

Необхідно підготувати пакет документів:

положення регламентує прийняті в організації правила проходження стажування і складання фінального іспиту. У трудовому договорі повинні бути прописані як умови стажування, так і оплата за цей період. До розпорядженням відносяться наказ про проходження, наказ про допуск до самостійної роботи і т.д., в залежності від результатів навчання. Вони складаються не в уніфікованій формі, а за формою, прийнятою на конкретному підприємстві.

Наказ про проведення

Наказ про допуск до самостійної роботи

Хто повинен проходити стажування на робочому місці з охорони праці

Стажуватися слід усім, хто на робочому місці схильний до дії ВОПФ . Це відноситься до молодшого обслуговуючого персоналу, робітникам, фахівцям, керівникам.

Даний процес необхідно організувати для перерахованих категорій працівників в наступних випадках:

  • При наймі на роботу.
  • При внутрішньому перекладі, якщо він тягне за собою зміну трудових обов'язків або посади.
  • У ситуації, коли співробітник готується заміщати відсутнього постійного працівника (лікарняний, тривале відрядження, відпустка).

Також керівник підприємства має право встановити обов'язковість проходження стажування в інших випадках, якщо вважає це необхідним для передачі досвіду і більш ефективної організації роботи.

Дізнайтеся, як проводиться навчання працівників з охорони праці >>>