концертмейстер

Всі діти володіють якимись здібностями і талантами. Будь-який з них - потенційний геній. Треба тільки допомогти дитині розгадати самого себе. Уже років з шести маленька людина намагається самостійно займатися всім, що йому цікаво. А якщо у дитини є слух і голос, то музичну освіту обійти стороною не вийде. Розвинути ці здібності допоможе ДШМ. Тут вчать співати сольно і в хорі, грати на всіляких музичних інструментах, Росії та Ізраїлю народної хореографії. І скрізь присутній концертмейстер. Це постійний супутник всіх музичних занять, виступів, конкурсів.

Робота концертмейстера - це, перш за все, творчість. Але педагогіка і психологія завжди поруч. Вони комплексно повинні виявлятися і на навчальних заняттях, і в концертних виступах, і в конкурсних ситуаціях. Так будується робота з творчими дітьми. Концертмейстер - це піаніст, акомпаніатор. Займаючись безпосередньо своєю роботою, він співпрацює з представниками інших художніх спеціальностей. Тому його можна сміливо назвати універсальним музикантом. Крім акомпаніаторським досвіду йому просто необхідні навички і знання суміжних спеціальностей. Будучи піаністом, концертмейстер не тільки розучує партії з співаками, він повинен вміти акомпанувати хору, інструменталістам, ансамблям, танцюристам. І з кожним працювати потрібно по-різному. Тільки мета при підготовці заняття ставиться одна - провести заняття так, щоб від учнів була повноцінна віддача, щоб урок пройшов натхненно і цікаво. Адже це мистецтво, воно повинно бути чуттєвим і душевним. Діти повинні розуміти музику, яку їм пропонує концертмейстер. Від його настрою, від підібраного їм репертуару залежить, на якому емоційному рівні пройде заняття. Музиці дітей повинні вчити люди товариські і веселі. Тільки тоді зможе розкритися творчу уяву дітей. Музика, що виконується концертмейстером, повинна їх хвилювати, викликати радість, бадьорість, бажання творити. Діти дуже вразливі. Музична освіта не всім дається легко, тому концертмейстерові, як педагогу, необхідні педагогічне чуття і такт.

Дуже важливо мати комплексом професійних якостей Дуже важливо мати комплексом професійних якостей. Концертмейстер повинен знати особливості звучання інструментів не тільки симфонічного, але народного оркестрів. Для класу хореографії необхідні знання танцювальних і сценічних рухів, фольклору, різних обрядів. Професійний концертмейстер повинен вміти швидко читати з нотного листа. Він не завжди встигає ознайомитися з нотним текстом заздалегідь. А репертуар у концертмейстера великий, заучувати тексти немає можливості, ось і доводиться іноді грати відразу по нотах. У деяких ситуаціях потрібно вміти імпровізувати, підбирати мелодію на ходу. Ці здібності визначають його професійну придатність. Хороший концертмейстер зуміє перекласти будь-який музичний твір з аудіо- та відеоджерел. Діти допитливі в силу свого віку, і завжди задають багато питань. Вони будуть в захваті, якщо концертмейстер здивує їх відповідями на будь-яке питання з області музики. Музична культура - це обов'язкова частина знань. Образотворче мистецтво та архітектура - факультативна. Але саме в цих творах, як кажуть поети-романтики, застигла непрозвучавшая музика. І діти повинні про це дізнатися від концертмейстера. Методи роботи звичайно повинні бути сучасними, але відповідати віку та індивідуальним особливостям учнів.


Концертмейстер повинен постійно займатися самоосвітою, проявляти інтерес до нової невідомої музиці, відвідувати концерти, театри опери і балету, шліфувати професійні навички, виховувати в собі сучасного вчителя-музиканта широкого профілю. Йому необхідна висока працездатність і витримка. Для вирішення непередбачених ситуацій, які часто трапляються під час концертів, йому знадобиться винахідливість, здатність реагувати швидко і спокійно, щоб не запанікувати і не передати хвилювання своїм «артистам».