Іcторія

1930 - 1941 рр. Становлення галузевого вузу

Історичний вітер змін початку ХХ століття вдихнув нове життя в добре відомий петербуржцям - ленінградцям будинок М.Ф. Руадзе, - старовинний будинок № 61по набережній річки Мийки (Великій Морській, 16), поблизу Невського проспекту. У 1929 році в цьому будинку розмістилися Вищі курси інженерів зв'язку, а з 1930 року в ньому влаштувався Ленінградський електротехнічний інститут зв'язку (ЛЕІС), в якому були організовані факультети Телефонний, Телеграфний, Радіотехнічний і Інженерно - економічний. У тому ж році відкрився робочий факультет (робітфак) і технікум зв'язку, що склали з інститутом єдину структуру, названу Ленінградським навчальним комбінатом зв'язку (Луксена).

Під гаслом партії ВКП (б) кінця 1920-х - початку 1930-х років: «Широкі маси трудящих повинні мати дешеву і високоякісний зв'язок!» - в СРСР почався інтенсивний розвиток телефонних мереж і створення вітчизняної промисловості з виробництва телефонного і телеграфного устаткування. Країні гостро потрібні молоді інженерно-технічні кадри.


13 жовтня 1930 року - постанову Раднаркому СРСР про організацію Ленінградського інституту інженерів зв'язку (На перший курс прийнято 662 особи).
1931-1941 рр. - відкрито вечірнє відділення (спеціальності: радіозв'язок, телефонія, телеграфія). Створено видавничий і науково-дослідний сектори. 8 червня 1940 року Ленінградському інституту інженерів зв'язку (Лииса) присвоєно ім'я професора М.А. Бонч-Бруєвича .
Виконано понад 40 науково-дослідних робіт, опубліковано понад 30 підручників і монографій, 50 навчальних посібників, 19 науково-технічних збірників інституту, 152 наукових статті, випущено 2155 фахівців, захистив дисертації 21 аспірант. В інституті навчалося 1400 студентів (на 1941 г.), працювали 400 викладачів і співробітників, 23 кафедри, 40 навчальних та наукових лабораторій, навчально-виробничі майстерні.

1941 - 1945 рр. Разом з країною

1941 р червень-серпень - 70% професорсько-викладацького складу, співробітників та студентів йдуть на фронт. Кафедри вузу перебудувалися на виконання військових замовлень. Понад 300 студентів і співробітників щодня брали участь у будівництві оборонних споруд, 360 студентів працювали на спеціальних військових об'єктах в Ленінградській області. Навчально-виробничі майстерні випускали снаряди, виготовлялися пристрої для військово-морського флоту, радіостанції. Створені курси радистів-операторів, телеграфістів.

1941-1942 рр., Зима - від голоду і холоду померли понад 50 викладачів і співробітників вузу.

Тисяча дев'ятсот сорок дві січень-1945 рр. - евакуація ЛЕІС до Кисловодська, потім в Тбілісі. У липні 1942 р в Тбілісі поновилися заняття в інституті, вчився 471 студент. Створено філія інституту в Ленінграді (1943 р), куди прийнято 181 студент. У січні 1945 р інститут повністю реевакуйований в Ленінград.

1945-1960 рр. відновлення

1945 г. - працюють три факультети: радіозв'язку і радіомовлення, телефонно-телеграфного зв'язку, вечірнього навчання. Відновилася робота аспірантури. Створено військова кафедра, науково-дослідна лабораторія телебачення.

1947 г. - проведена перша науково-технічна конференція професорсько-викладацького складу, що стала потім щорічною. Інституту доручено підготовку фахівців для зарубіжних країн.

1949 г. - на кафедрі телебачення почалися перші в Росії вишукування в області кольорового і стереоскопічного телебачення.

1945-1956 рр. - захищено 83 докторських і кандидатських дисертацій. Випущено 52 підручника і навчальних посібники. Загальна кількість учнів в ЛЕІС студентів - близько 5000 (на 1956 г.).

1959 г. - вченими і співробітниками ЛЕІС спроектована і побудована перша в СРСР досвідчена лінія тропосферного зв'язку.
Створено близько 10 нових кафедр; організовано 12 галузевих госпрозрахункових науково-дослідних лабораторій. У селищі Воєйкова під Санкт-Петербургом (Ленінградом) створений науково-навчальний полігон. У 1959 році створено експериментальний телецентр, який спільно з Ленінградською студією телебачення проводив щотижневі передачі.

1960 - 1993 рр. Ведучий вуз галузі

1960-1966 рр. - ЛЕІС доручений випуск Трудов навчальних інститутів зв'язку. Організовано радіотехнічний факультет і філія ВНЗ - Завод-ВТУЗ при НВО ім. Комінтерну (1963 г.) Введено в дію другий навчальний корпус і два гуртожитки на 700 і 600 місць. ЛЕІС надано право прийому до захисту докторських дисертацій. Захищено 89 кандидатських дисертацій. У 1964 році утворено деканат по роботі з іноземними студентами. Розроблено і створено спеціалізовані ЕОМ. Виготовлений перший вітчизняний апарат для копіювання креслень.

У 1965 році інститут удостоєний Диплома пошани ВДНГ СРСР за експозицію «Роль наукових досліджень в підвищенні якості навчального процесу».

1966 г. - завідувач кафедрою телебачення, професор П.В. Шмаков удостоєний звання Героя Соціалістичної Праці.

1972 г. - утворені два провідних зв'язкових факультету - МЕМ і АЕС.

1973 г. - Колектив авторів підручника «Телебачення» удостоєний Державної премії.

1978-1992 рр. - ЛЕІС включений в число провідних вузів країни з наукової роботи (1978 г.) ЛЕІС нагороджений перехідним Червоним Прапором МС СРСР і ЦК профспілки працівників зв'язку. Почалося будівництво навчально-лабораторного корпусу на пр. Більшовиків (1978-1992 рр.). На семи факультетах за п'ятьма спеціальностями навчаються понад 8500 студентів, в тому числі 300 - іноземних (1980 г.). Чисельність викладачів - близько 600 чоловік, навчально-допоміжного складу - понад 400 осіб.
1992 р Утворений факультет економіки і управління.

1993 - 2010 рр. в статусі Університету
1993 г. - вуз отримав статус університету. Нове найменування: Санкт-Петербурзький державний університет телекомунікацій ім.проф. М. А. Бонч-Бруєвича (СПбГУТ).
З 1993 В якості пріоритетних наукових напрямів визначено: розвиток цифрових систем передачі інформації, впровадження волоконно-оптичних ліній зв'язку, розвиток інформаційних мереж, мобільних мереж зв'язку. Створено нові кафедри: цифрової обробки сигналів; мереж зв'язку; інформаційної безпеки телекомунікаційних систем; біомедичної техніки; інформаційних управляючих систем; глобальних інформаційних технологій; глобальних інформаційно-комунікаційних мереж і систем.
На базі СПбГУТ створений Санкт-Петербурзький центр електрозв'язку - галузевий центр підготовки та підвищення кваліфікації фахівців. Створено департамент фундаментальної підготовки, забезпечив навчання в університеті фахівців за системою «бакалавр-магістр». Створено гуманітарний факультет. До складу СПбГУТ включений Санкт-Петербурзький коледж телекомунікацій. Філіями університету стали Архангельський і Смоленський коледжі телекомунікацій. Утворено державний освітній заклад Ліцей при СПбГУТ. Створено Інститут інформаційних технологій.
Науково-дослідна частина, як структурний підрозділ університету, веде наукові дослідження з найактуальніших напрямків. До складу НДЧ входять також 10 науково-дослідних лабораторій. У структурі університету діють три наукові центри. Аспірантура готує фахівців за 11 спеціальностями.
5 вересня 2008 року відбулося урочиста церемонія відкриття нового реконструйованого навчального корпусу університету на пр. Більшовиків. Реконструкція корпусу дозволяє організувати навчальний процес на якісно новому рівні. Успішно реалізовано програму «1 студент - 1 комп'ютер», в рамках якої кожен студент денного відділення отримує в безкоштовне користування портативний комп'ютер Apple MacBook. У листопаді цього ж року розпочато будівництво ще одного навчально-лабораторного корпусу для підготовки магістрів на пр. Більшовиків (університетське містечко).
2008 року Указом Президента Соціалістичної Республіки В'єтнам за великий внесок в підготовку національних кадрів, фахівців в галузі зв'язку та пошти, за зміцнення дружби між народами В'єтнаму і Росії СПбГУТ нагороджений орденом Дружби СРВ.

З 2010 року по теперішній час. Завжди на зв'язку з майбутнім!

З метою відповідності сучасним вимогам до освітньої діяльності удосконалюються навчальні програми, відкриваються нові спеціальності, спеціалізації та напрямки.

Університет переходить на Болонську систему освіти «бакалаврат - магістратура».

У 2011 році ректором університету обраний доктор технічних наук, професор Сергій Вікторович Бачевский.

СПбГУТ є постійним учасником і організатором виставок в рамках форумів, серед яких «Російський промисловець», Петербурзький міжнародний інноваційний форум та інші.

Отримано 6 нових ліцензій (в тому числі вперше були відкриті 4 гуманітарні спеціальності) на професійні освітні програми післявузівської освіти (аспірантура).

Протягом 2013 - 2014 рр. вуз пережив реструктуризацію факультетів. На даний момент він має 8 факультетів та Інститут військової освіти (ІВО). СПбГУТ є постійним учасником і організатором виставок в рамках форумів, серед яких «Російський промисловець», Петербурзький міжнародний інноваційний форум та інші. Зв'язок і телекомунікації стали однією з найбільш швидко розвиваються областей сучасної науки і промисловості. Підготовка фахівців в цій області вимагає своєчасного реагування на всі останні зміни.

Група співробітників СПбГУТ стала переможцем престижного світового конкурсу IBM Faculty Awards- 2010 року.

Університетом організовано та проведено очний етап Міжнародної олімпіади у сфері інформаційних технологій «IT-Планета 2010».

У Всеросійському освітньому форумі «Освітнє середовище-2011» в Москві за підсумками творчих конкурсів вуз отримав: золоті медалі за розробки «Програмно-апаратний комплекс навчального обладнання по курсу« Телебачення »і« Модель неперервної професійної освіти «Старша профільно-професійна школа - вуз - роботодавець », а також дипломи переможців за розробки« Інтерактивний Лабораторно-навчальний клас телекомунікаційних технологій і протоколів Сотсбі-У »,« Персональна електронна бібліотека »,« Електро ний навчально-методичний портал як засіб забезпечення якості середньої професійної освіти ».

Відкрита науково-дослідна лабораторія «ІКТ в телекомунікації» за підтримки компанії Huawei.

Створена базова кафедра ФГУП РТРС.

Студенти СПбГУТ на Всеросійському інноваційному молодіжному конвенті названі лауреатами Національної премії в області інновацій для молодих вчених і фахівців.

На V Міжнародній Санкт-Петербурзької технічної ярмарку СПбГУТ отримав диплом в номінації «Кращий інноваційний проект в області інформаційних технологій і електроніки» за розробку «Система управління будинком IPdomo».

Ліцей при СПбГУТ став першим в Росії Центром інтерактивних освітніх технологій британської компанії Promethean (Promethean Centre of Excellence) і обраний стажувальних майданчиком для вчителів Росії щодо використання ІКТ в освітньому процесі.

В університеті відкрито доступ до найбільших інформаційних ресурсів Polpred.com, Ibooks.ru, IPRbooks і iQlib. Відкрито нову лабораторії моделювання та оптимізації. СПбГУТ бере участь в Програмі ULP (University Liaison Program), що здійснюється в рамках організації TeleManagement Forum (TMF); в спільних Європейських проектах, що фінансуються Європейською комісією: TEMPUS «Master Degree Programme in Telecommunication Informatics» (MADEPRITI), «Erasmus Mundus Action 4 Programme: Enhancing Attractiveness», «Erasmus Mundus Master of Science in Information and Communications».


Ведеться велика робота з міжнародного співробітництва. СПбГУТ бере участь в освітніх програмах в рамках академічної мобільності. В університеті навчається близько 350 іноземних студентів з різних країн.

СПбГУТ є членом міжнародної асоціації технопарків. На Всеросійському освітньому форумі «Освітнє середовище-2011» в Москві за підсумками творчих конкурсів вуз отримав: золоті медалі за розробки «Програмно-апаратний комплекс навчального обладнання по курсу« Телебачення »і« Модель неперервної професійної освіти «Старша профільно-професійна школа - вуз - роботодавець », а також дипломи переможців за розробки« Інтерактивний Лабораторно-навчальний клас телекомунікаційних технологій і протоколів Сотсбі-У »,« Персональна електронна бібліотека »,« Електро ний навчально-методичний портал як засіб забезпечення якості середньої професійної освіти ».

10 липня 2012 року СПбГУТ прийнятий в члени Міжнародного союзу електрозв'язку (МСЕ). Новий статус дозволяє СПбГУТ брати участь в заходах МСЕ, впливати на глобальні рішення в сфері ІКТ, популяризувати свої наукові та освітні розробки. У 2014 році університет став місцем проведення VI наукової конференції «Калейдоскоп-2014», яка була організована Міжнародним союзом електрозв'язку. До 150-річчя МСЕ в травні 2015 року університет встановив пам'ятні дошки вченому А.С. Попову в Центральному музеї зв'язку ім. А.С. Попова в Санкт-Петербурзі.

СПбГУТ нагороджений Почесним знаком «За активну роботу з патріотичного виховання громадян Російської Федерації».

Кілька років поспіль СПбГУТ займає 1-е місце в Санкт-Петербурзькому міському конкурсі моделей студентського самоврядування у вищих навчальних закладах в номінації «Модель самоврядування на базі студентських рад». Студенти-активісти СПбГУТ зайняли 2-е місце у Всеросійському конкурсі на кращу організацію студентського самоврядування у вищих навчальних закладах і ссузах в 2013 році і 1-е місце в цьому конкурсі в 2014 році.

З 2013 року Санкт-Петербурзький державний університет телекомунікацій ім. проф. М.А. Бонч-Бруєвича щорічно проводить Всеросійську олімпіаду для школярів 9, 10 і 11 класів «Телеком-планета» і Міжнародну студентську олімпіаду в області інформаційних технологій і телекомунікацій «Інфотелеком--2015». Олімпіади організовуються за підтримки Федерального агентства зв'язку, Комітету з інформатизації та зв'язку Уряду р Санкт-Петербурга і Комітету за освітою м.Санкт-Петербурга.

У вересні 2014 р введений в експлуатацію новий навчально-лабораторний корпус площею 26 989,6 кв. м. Гордістю університету став сучасний Науково-освітній центр «Медіацентр», який має свої радіо і телевізійні студії, монтажні та студію звукозапису.

У 2014 році СПбГУТ через мале інноваційне підприємство «Меводена» став резидентом «Сколково» з проектом «Мембранні технології для побудови резервних джерел живлення». За 2014 рік отримано 9 патентів на винаходи, 2 патенти на корисні моделі, 1 свідоцтво на програму для ЕОМ. В університеті активно розвиваються 10 наукових шкіл, 5 з яких включені до реєстру наукових шкіл Санкт-Петербурга.

Університет є активним учасником реалізації Стратегії розвитку галузі інформаційних технологій в РФ на 2014-2020 рр. і на перспективу до 2025 р, затвердженої розпорядженням Уряду РФ від 1 листопада 2013 р N 2036-р. Створені та реалізуються програми спеціалізованого навчання і ведуться наукові дослідження в «Лабораторії програмування», центрі «Дослідження проблем інфокомунікаційних технологій і протоколів», «Академії Cisco», лабораторій Huawei, Juniper.

Щорічно університет випускає майже 2000 фахівців за 7 напрямами підготовки бакалаврів і магістрів, 15 спеціальностями вищої професійної освіти, а також 11 спеціальностями підготовки середньої професійної освіти, ефективно застосовуючи весь спектр інноваційних підходів до навчання і зберігаючи кращі традиції вітчизняної вищої школи.

Нам - вже 87.