Title

  1. Матеріально-технічна база
  2. Науково-дослідна робота
  3. Науково-дослідна робота студентів
  4. Навчально-методична робота

Завідуюча кафедрою
Романова
Олена Михайлівна

Адреса: 433431, ПФО, Ульяновська область, Чердаклинского район, п. Жовтневий, вул. Студентська, д. 13
Телефон: 8 (8422) 55-95-38
E-mail: [email protected]

З історії кафедри

Кафедра біології, ветеринарної генетики, паразитології та екології створена в складі факультету ветеринарної медицини в 1997 році в зв'язку з введенням Державних освітніх стандартів, що включали в освітній процес нові дисципліни: біологію, екологію, концепції сучасного природознавства, біотехнологію.

Істотне оновлення освітнього процесу вимагало висококваліфікованих кадрів, тому при кафедрі було відкрито аспірантуру за спеціальністю 03.00.08 - екологія.

Професорсько-викладацький склад кафедри


Романова Олена Михайлівна - завідувач кафедри, заслужений працівник вищої школи РФ, професор, доктор біологічних наук, член-кореспондент Академії педагогічних і соціальних наук;
Шадиева Людмила Олексіївна - кандидат біологічних наук, доцент;
Спіріна Олена Володимирівна - кандидат біологічних наук, доцент;
Шленкіна Тетяна Матвіївна - кандидат біологічних наук, доцент;
Любомирова васелина Миколаївна - кандидат біологічних наук, доцент;
Мухітова Мінзіфа Еміновна - кандидат біологічних наук, старший викладач.

Матеріально-технічна база

За кафедрою закріплені аудиторії для проведення лабораторно-практичних та семінарських занять. Сім аудиторій знаходяться в окремому корпусі ветеринарного факультету і одна аудиторія в корпусі біотехнологічного факультету. Всі навчальні аудиторії оформлені навчально-інформаційними стендами, демонстраційними вітринами, є ряд зоологічних колекцій та музей паразитофауни Середньоволзька регіону.

З метою поліпшення навчального процесу на лабораторно-практичних заняттях застосовується демонстрація відеофільмів, використовується цикл постійно оновлюються тематичних мультимедійних презентацій, а також малюнки, таблиці, слайди, вологі і сухі тотальні макро- і мікропрепарати, інтерактивні визначники тварин. Всі аудиторії забезпечені навчальною мікроскопічної технікою. Для проведення навчальних практик використовується стаціонар кафедри, вермілабораторія, віварії декоративних птахів.

При проведенні лекційних занять використовується мультимедійне обладнання в т. Ч. І інтерактивна дошка «Hitachi», сенсорний екран якої дозволяє показувати слайди, відео, малювати, креслити різні схеми, в реальному часі наносити на проектоване зображення позначки, а також працювати з текстами та об'єктами , аудіо- і відеоматеріалами, інтернет-ресурсами.

Лабораторія НДР оснащена мікроскопами «Микмед-1», стереоскопічним мікроскопом «Motic» з джерелом «холодного» світла, пристроями для фото- та відеозйомки, електронними вагами, центрифугами, термостатом суховоздушная, вимірником параметрів електричних і магнітних полів, магнітометром, РН-метром, обладнанням для електрофорезу і т.д.

Науково-дослідна робота

Починаючи з 1996 року на кафедрі біології, яка склалася під час розподілу кафедри паразитології та патфізіології отримало розвиток новий науковий напрям - екологічна паразитологія, було відкрито аспірантуру за спеціальністю «Екологія».

В даний час на кафедрі сформована наукова школа екологічного моніторингу, яку очолює професор О.М. Романова. Під її керівництвом захищено 29 дисертаційних робіт: у 2007 році З.І. Іванова успішно захистила докторську дисертацію; з 1996 по 2015 роки захистили дисертації: З.М. Губейдулліна, Н.В. Калінін, А.В. Іонова, Л.П. Шатуріна, О.М. Логачева, Г.М. Камалетдінова, А.Ю. Винокуров, Л.А. Шадиева, М.А. Відеркер, Е.В. Рассадина, Е.Н. Любина, Л.Р. Дебердеева, Е.В. Спіріна, А.С. Катков, Д.С. Ігнаткін, І.В. Елін, А.С. Морозова, Е.В. Четвертакова, М.Е. Мухітова, А.П. Куранова, О.М. Климина, Н.В. Зонина, Е.А. Матвєєва, А.Н. Мішонкова, В.Н. Любомирова.

Кафедра веде велику науково-дослідницьку роботу, здійснюючи регіональний екологічний моніторинг біобезпеки агрозооценозов, водних екосистем, територій населених пунктів в різних агрокліматичних зонах Ульяновської області. Щорічно співробітники кафедри публікують в цілому понад тридцять робіт, в тому числі і в реферованих журналах списку ВАК.

Наукова тематика, що розробляється колективом кафедри, спочатку була позначена як «Система екологічного моніторингу та санітарного прогнозування» (№ держреєстрації 01.200.203527), пізніше трансформувалася в тему «Екологічний моніторинг і оцінка біобезпеки довкілля в аграрних районах Ульяновської області» (номер держреєстрації 01201157949) .

Наукові дослідження на кафедрі реалізуються за кількома напрямками, відповідно до плану НДР УГСХА.

1. Екологічна паразитологія

В останнє десятиліття, починаючи з 2000 року, на базі кафедри продуктивно розвивається новий науковий напрям - екологічна паразитологія. В рамках цього напрямку співробітниками кафедри за останні десять років захищено десять кандидатських дисертацій, отримано нові результати видовому розмаїтті гельмінтофауни Середньоволзька регіону, структурі регіонального гельмінтофауністіческого комплексу природних і штучно створених зооценозов в умовах наростаючої антропопресіі. За матеріалами досліджень році на кафедрі видана колективна монографія, обсягом 20 др. Арк., В 2015 р підготовлена ​​друга колективна монографія, обсягом 10 др. Арк., Присвячена проблемі регіонального моніторингу біобезпеки середовища проживання людини в Середньоволзька регіоні.

Багаторічний моніторинг допоміг розшифрувати структуру паразитоценоз, виявити циклічний характер інвазій, визначити постійно пульсуючі осередки інвазії, ступінь забрудненості міських, приміських і аграрних територій пропагатівной стадіями гельмінтів. Охарактеризовано особливості циклів розвитку збудників гельмінтозів і динаміка їх поширення в Середньоволзька регіоні. В рамках цього наукового напрямку на кафедрі підготовлена ​​докторська дисертація Т.А. Індіряковой з екологічного моніторингу паразитоценоз на території Ульяновської області, захищені кандидатські дисертації: М.А. Відеркер, Д.С. Ігнаткина, Е.А. Матвєєвої та ін.

В рамках ГІС-моніторингу епізоотичної ситуації по інвазійних захворювань сільськогосподарських тварин в Середньому Поволжі в 2011 році захищена кандидатська дисертація А.Н. Мішонковой, виконується кандидатська дисертація Т.Г. Баєв.

З моніторингу ендо- та екзопаразітофауни м'ясоїдних і механізмам циркуляції основних інвазій на території Ульяновської області захищена кандидатська дисертація Н. В. Зонина, виконуються кандидатські дисертації аспірантами А. Щеголенковой і Д. Акімовим.

Результати досліджень екологічного моніторингу несанкціонованих сільських звалищ на території Ульяновської області відображені в кандидатській дисертації В.Н. Любомировій.

За результатами досліджень кафедри неодноразово організовувалися масові екологічні акції із залученням сотень студентів з ліквідації несанкціонованих сільських звалищ в Чердаклинского районі.

2. Биоиндикация

В рамках системи екологічного моніторингу і прогнозування на кафедрі отримав розвиток новий науковий напрям - биоиндикация стану водних екосистем. В рамках цього наукового напрямку захищені кандидатські дисертації Л.А. Шадиевой, Е.В. Спіріной, А.П. Куранова і О.М. Климин. Результати досліджень свідчать, що амфібії, молюски, п'явки є чутливими і високоінформативними биосистемами з хорошими біоіндікаціонних можливостями. Амфібії, молюски, п'явки можуть бути використані в оцінці екологічного стану водних об'єктів.

3. Екологічна біотехнологія

В рамках цього наукового напрямку, починаючи з 2000 року, захищені кандидатські дисертації О.В. Іонової, А.Ю. Винокурова, Е.В. Рассадін, Л.Р. Дебердеевой, М.Е. Мухітовой. На кафедрі розроблена прискорена біотехнологія розведення медичних п'явок в лабораторних умовах, впроваджується в практику тваринництва гірудотерапія маститу великої рогатої худоби. На кафедрі розроблена біотехнологія отримання вермикомпосту з використанням природних видів ґрунтових і компостних черв'яків Середньоволзька регіону.

Представниками наукової школи проводяться пошукові дослідження з розвитку екологічної біотехнології, в тому числі:

  • - розвиток цілорічної вермікультури Середньоволзька люмбріцід в природних умовах;
  • - розробка біотехнології інтенсивного цілорічного вирощування об'єктів аквакультури в установках замкнутого водопостачання незалежно від кліматичних умов.

Науково-дослідна робота студентів

Кафедра веде активну роботу по залученню до наукових досліджень найбільш обдарованих і творчо активних студентів. Протягом ряду років за результатами студентської НДР видавалися збірники студентських робіт в серії «Перші публікації». НДРС на кафедрі розвивається в декількох напрямках: біологія і екологія; генетика, природознавство, біотехнологія, паразитології. Кожен з напрямків курирують висококваліфіковані фахівці - професори і доценти. При підведенні підсумків НДРС кафедра неодноразово займала перші місця у вузі і нагороджувалася почесними грамотами та грошовими сертифікатами. Студенти, які брали участь в наукових дослідженнях кафедри, неодноразово займали призові місця на Міжнародних, Всеукраїнських конференціях і олімпіадах, результати їх досліджень відзначені грамотами, дипломами, цінними подарунками, опубліковані в центральній пресі.

Навчально-методична робота

Кафедра успішно здійснює навчальний процес на факультетах: економічному, ветеринарної медицини та біотехнології за очною та заочною формами навчання. На факультеті ветеринарної медицини та біотехнології навчальний процес ведеться в рамках спеціальностей: «Ветеринарія», «Мікробіологія», «Ветсанекспертиза» і за напрямками: «Біологія», «Ветсанекспертиза», «Технологія виробництва і переробки сільськогосподарської продукції», «Зоотехнія», « водні біоресурси та аквакультура »; на економічному факультеті за двома напрямами «Менеджмент», «Товарознавство».

Дисципліни, закріплені за кафедрою:

  • - біологія з основами екології;
  • - ветеринарна генетика;
  • - ветеринарна екологія;
  • - загальна генетика;
  • - паразитологія та інвазійні хвороби тварин;
  • - біологія і патологія бджіл;
  • - інвазійні хвороби дрібних домашніх тварин;
  • - молекулярна біологія;
  • - зоологія;
  • - загальна біологія;
  • - біологія;
  • - математичні методи в біології;
  • - географія;
  • - антропологія;
  • - генетика;
  • - екологія;
  • - охорона природи;
  • - теорія еволюції;
  • - концепції сучасного природознавства.
  • - історія іхтіологічних досліджень Середнього Поволжя;
  • - іхтіологія;
  • - іхтіопатологія;
  • - іхтіофауна Середньої Волги;
  • - молекулярна генетика;
  • - рибництво;
  • - методи рибогосподарських досліджень.

За останні п'ять років колективом кафедри підготовлено 79 навчально-методичних розробок, з них п'ять з грифом МСГ.

Оступіненим професорсько-викладацького складу кафедри склала 100%.