Напевно, всім батькам доводилося здригатися від тривожного голосу, що його поширюють радіо або телевізора: «Московський час 22 години. Ваша дитина вдома? »Нормальна соціальна реклама. Але неправильна. Тому що ось він, дитина, будинки ....
Напевно, всім батькам доводилося здригатися від тривожного голосу, що його поширюють радіо або телевізора: «Московський час 22 години. Ваша дитина вдома? »Нормальна соціальна реклама. Але неправильна. Тому що ось він, дитина, будинки. Сидить за своїм комп'ютером. Але ми не знаємо, що з ним відбувається в цей момент. Може бути, він набирає в пошуковій системі слово «суїцид». Або говорить про свої образи за день в чаті і тут же отримує запрошення: «Суїцид. Ок. Давай разом? »Йому ось тільки що надіслали сто доступних способів самогубства. Він вибирає. А ми раді, що він удома.
Якийсь час назад в найпопулярніших блогах обговорювалася трагедія двох підлітків з різних міст Росії, які, списавшись на сайті суїцидників (таких сайтів кілька в інтернеті), стрибнули з даху дев'ятиповерхового будинку.
Давайте згадаємо історію юного Олександра Копцева, який різав людей в синагозі. Здивування його батьків, які стверджували, що останні два тижні (перед злочином) він нікуди не виходив, сидів в інтернеті. Слідство у результаті з'ясувало, що «сидів» він в інтернеті на нацистських сайтах і до цього не відрізнявся радикалізмом. Він зомбувати, впав в ненависть тому, що в момент власної депресії напоровся на агресивні заклики, переключився, «перезапустився» ...
Кожному користувачеві Інтернету має бути ясно: в віртуальному просторі так само небезпечно, як і в реальному. Це дуже тонка тема, тому що як тільки ви заводите розмову про небезпеки, які криються в кіберсвіту, так відразу ж нариваєтеся на імідж «душителя свобод», тобто ви нібито викликаєте до життя системи стеження за користувачами Всесвітньої павутини. І це близько до параної, заснованої на підозрі в тому, що існує якась глобальна стеження-прослуховування кожного землянина, і ось: вона вже зайшла за нами слідом в інтернет. Його скоро взагалі закриють, заборонять ...
Але хто може заборонити життя, тільки лише на тій підставі, що в ній існують вбивства і насильства? Борються з вбивцями і насильниками, але нікому ж не спадає на думку закривати вулиці, на яких сталися злочини. В інтернеті немає якихось екзотично віртуальних, специфічних правопорушень, тут так само, як і на вулицях, є вся палітра злочинів: знаходять свої жертви грабіжники і шахраї, педофіли, розповсюджувачі наркотиків, фашистські угруповання ...
І тут теж найлегша здобич злочинців - діти і підлітки. Тобто у Всесвітній павутині орудує та ж сама злочинність, що і скрізь. Але в реальному житті ми знаємо, як захиститися: можна подзвонити в міліцію, в службу порятунку ... А що ж робити в інтернеті? Це - загальносвітова порядок денний.
У посланні «Всесвітній день інформаційного суспільства та захист дітей в кіберпросторі» Генсек ООН Пан Гі Мун говорить про те, що Конвенція про права дитини Організації Об'єднаних Націй визнає право дитини на освіту та доступ до інформації, право брати участь в іграх і розважальних заходах. Але цей документ також надає дитині захист від усіх форм експлуатації та залучення в будь-яку незаконну діяльність. Він говорить: «Діти повинні мати безпечний доступ до будь-яких онлайнових ресурсів, не побоюючись стати жертвою порочних людей». Саме цим проблемам - проблемам захисту дітей в інтернеті від протиправного і негативного контенту - була присвячена експозиція «Територія безпечного інтернету» на московській виставці «Зв'язок-Експоком-2009» (12-15 травня 2009). Її ініціював (за підтримки Міністерства зв'язку і масових комунікацій РФ) оргкомітет Року безпечного інтернету в Росії. Це така тимчасова конструкція, у якій вже є власний аналітичний центр і цілий ряд серйозних розробок.
Довідка «Нової»
До оргкомітету Року безпечного інтернету входять: АНО «РСІЦ» (RU-CENTER), Асоціація документального зв'язку (АДЕ), Асоціація RELARN, Національний форум інформаційної безпеки НП «ІНФОФОРУМ», Координаційний центр домена RU, Лабораторія Касперського, Московський інженерно-фізичний інститут ( МІФІ), Регіональний громадський центр інтернет-технологій (РОЦИТ), Російський НДІ розвитку суспільних мереж (РосНИИРОС), Федеральний інститут розвитку освіти (Фіро), фонд «Дружній Рунет», фонд розвитку інтернет, центр аналізу інтернет-ресурсів (Цаіру), Центр реагування на комп'ютерні інциденти (RU-CERT) та інші.
Директор Інформаційного центру ООН в Москві Олександр Горелік, виступаючи на круглому столі «Безпечний інтернет. Діти в інформаційному суспільстві », навів дані останніх досліджень: понад 60% дітей і підлітків щодня розмовляють в чат-конференціях, троє з чотирьох дітей, перебуваючи в онлайн-режимі, готові поділитися приватною інформацією про себе і свою сім'ю в обмін на товари і послуги , кожна п'ята дитина щорічно стає мішенню різного роду кіберзлочинів.
Фактом є розрив між тим, що батьки думають про «подорожах» своїх дітей по інтернету, і тим, що діти на ділі знають про цей простір і з черпають з нього. За даними Міжнародного союзу електрозв'язку, 92% опитаних батьків заявили, що встановили якісь правила онлайнової діяльності своїх дітей, в той час як 34% дітей з цих сімей заперечують існування подібних правил. У Великобританії 57% дітей і молодих людей у віці від 9 до 19 років повідомили, що вони дивилися порнографію в інтернеті, 46% зізналися, що ділилися онлайн-інформацією, якою, в принципі, не повинні ділитися, а 33% сказали, що з інтернету до них приходили загрозливі повідомлення. Опитування в Китаї показав, що більше 40% дітей «розмовляли» в онлайн-режимі з незнайомими їм людьми про секс або обговорювали інші подібні теми.
А як йдуть справи в Росії? Приблизно так само. Про це розповіла директор Фонду розвитку інтернет, професор кафедри психології особистості МДУ Галина Солдатова. Разом з колегами вона провела дослідження на тему «Ризики і небезпеки інтернету». Респондентами стали діти «віку ризику», в спеціальні групи були виділені хлопці у віці 14-15 і 16-17 років. Як з'ясувалося, обидві групи поки ставлять на перше місце батьків, але інтернет вже переміг друзів, телебачення, книги і друковані ЗМІ. Серед 15-річних він вже тіснить батьків по довірливості і частотою звернень. Також високі шанси, що найближчим часом, не витримавши жорстокої конкуренції з віртуальним простором, батьки підуть на другий план і у старших підлітків. Павутина стає місцем проживання для десятої частини опитаних: з'їдає час, відпущений на школу, уроки, гуляння, харчування, сон. Діти проводять в інтернеті від 5 до 10 годин на день. Це - цілком реальна основа для формування інтернет-залежності. 65 відсотків батьків не обмежують підлітків ні в часі, ні в темі їх подорожей по віртуальному простору. Чим старша дитина, тим більше батьки не звертають уваги на те, що він робить в інтернеті - головне, що він удома. Тільки 5 відсотків пройшли через дослідження хлопців сказали, що постійно розповідають про відвідуваних сайтах. Майже чверть робить це рідко, а п'ята частина - ніколи.
- Підлітки необережні і безтурботні, - каже Галина Солдатова. - Більше половини з них викладають свої особисті дані: телефон, адреса, фото, номер школи ... І також із задоволенням роблять це в наших анкетах. Приблизно половина опитаних входить в групу ризику, тому що кожен з них хоча б один раз зустрічався в реальному житті з «інтернет-незнайомцями». Наші дослідження показують, що у старшої групи в зв'язку з інтернетом більшою мірою виражений комплекс страху і ворожості. У молодших цей показник в два рази нижче. Тому що усвідомлення небезпеки - це передбачення негативних наслідків, яке приходить з роками.
Була представлена схема у вигляді градусника: на позначці 36,6 у відповіді на питання «Де найбезпечніше місце?» Школярі поставили «будинок, інтернет, школа». А студенти «будинок, друзі, інститут». Інтернет у них пішов за шкалу в 43 градуси. На тій же позначці - вулиця ...
В експозиції «Територія безпечного інтернету» демонструвалася, зокрема, методика електронного психодіагностики, тільки що розроблена аналітичним центром Року безпечного інтернету. Кожен бажаючий міг протестувати себе і свою дитину, дізнатися власні ризики і загрози. Досить довгий час провів тут наш «цифровий» президент Дмитро Медведєв. Він розмовляв з дівчинкою, яка як раз закінчила тестування. Дівчинка пояснила главі держави, що результат для неї дуже важливий, тому що тепер вона зможе враховувати свої слабкості - з десяти показників в двох випадках дівчинка опинилася в групі ризику.
Президент був би радий перевірити себе, але не вистачило часу ... У нас часу більше, і ми можемо спостерігати за сайтом Фонду розвитку інтернету http://www.fid.ru . Там буде викладена ця методика. Там же ви побачите положення нового конкурсу на кращий інтернет-ресурс з позитивним контентом, орієнтований на дитячо-юнацьку аудиторію. Це головна стратегія оргкомітету Року безпечного інтернету: створювати безпечні сегменти. Їх можливості демонструвалися в експозиції «Території ...». Йдеться насамперед - про сайті фонду «Дружній рунет»: http://www.friendlyrunet.ru . Його гаряча лінія користується міжнародним визнанням.
Ваша дитина вдома?Ваша дитина вдома?
Давай разом?
Але хто може заборонити життя, тільки лише на тій підставі, що в ній існують вбивства і насильства?
А що ж робити в інтернеті?
А як йдуть справи в Росії?
Була представлена схема у вигляді градусника: на позначці 36,6 у відповіді на питання «Де найбезпечніше місце?