шансоньє

  1. походження
  2. Збірник пісень «шансоньє»
  3. підйом шансону
  4. Відродження жанру
  5. Шансоньє ХХ століття
  6. сучасне значення

шансоньє

Шансоньє це французький співак і поет, який виконує власні ліричні або сатиричні пісні (шансони) або використовує вже існуючі мотиви або мелодії для своїх віршів; збірник шансонів пізнього Середньовіччя та епохи Відродження.

походження

Пісенна поезія з'явилася в середні століття в творчості французьких поетів-музикантів - трубадурів і менестрелів (XII-XIV ст.), На відміну від авторів епічних поем. Ця традиція була продовжена у французьких піснях пізнього Середньовіччя та епохи Відродження, написаних в жанрі «шансон». Виконавці цих вокально-музичних творів називалися «шансоньє». Співак був одночасно автором слів пісні, композитором і виконавцем. Для створення поетичних текстів використовувалися різні віршовані форми, в тому числі балада, рондо, віреле. Спочатку шансоньє виконували пісні без музичного супроводу. У XVI столітті шансони відтворювалися під акомпанемент клавіш і лютні.

Збірник пісень «шансоньє»

В літературі терміном «шансоньє» також позначається збірник світських пісень і інших ліричних творів (шансонів) провансальських трубадурів і труверів. Найбільш відомий твір такого роду - «Шансонье короля» (XIII ст.), В якому міститься більше шестисот текстів.

підйом шансону

П'єр-Жан де Беранже

Підйом шансону стався в XVIII столітті у творчості французького поета П.-Ж. Беранже, автора сатиричних і політичних текстів. Серед інших французьких шансоньє-революціонерів виділялися Є. Потьє, Ж. К. Клеман, Е. Шатлен, прославлені творами демократичного спрямування.

Відродження жанру

Витіснений в XVIII столітті французької оперою, шансон відроджується в кінці ХIX століття. З 1880-х років до першої третини ХХ століття популярним музичним жанром у Франції було відгалуження шансону «реалістична пісня» (chanson rеaliste), яке виникло в концерт-холах і кабаре в Монмартрском районі Парижа під впливом літературного реалізму і натуралістичних рухів в літературі і театрі . Відомі шансоньє французьких кабаре - А. Брюан і Містінгетт.

Реалістична пісня являла собою музичний стиль, присвячений життю бідного і робітничого класу Парижа. Такі пісні виконувалися переважно жінками, серед яких - Дамія, Фреель, Е. Піаф. З кабаре жанр шансону поширився на естрадну музику. У XIX ст. шансони виконували професійні артисти французької естради Г. Монтегюс, О. Суетр, А. Брюан і ін.

Шансоньє ХХ століття

Моріс Шевальє

У 1950-х рр. знову зростає популярність шансоньє, творчість яких відтворювало основні проблеми соціальної дійсності. Великий внесок у розвиток жанру класичного шансону, в якому велике значення має зміст, а виконавець пісні є упорядником тексту, зробили популярні французькі шансоньє ХХ століття М. Шевальє, Ш. Трені, Е. Піаф, Ж. Брассенс, Л. Ферре, Ш. Азнавур, а також бельгійські поети-виконавці Ж. Брель і С. Адамо. У ХХ столітті до шансоньє відносили представників французької естрадної пісні, серед яких - І. Монтан, М. Матьє, Дж. Дассен, П. Каас і ін. Але поетичний зміст пісень, складених естрадними співаками, не завжди відповідало власне шансону. Творчість французьких шансоньє вплинуло на подальший розвиток шансону в інших країнах, наприклад, в Німеччині на пісенну поезію Ф. Й. Дегенхардта, В. Бирмана.

сучасне значення

Під впливом міжнародної поп-культури, шансон в останні десятиліття все більше відхиляється в сторону поп-музики, року та інших сучасних музичних стилів. Під терміном «шансоньє» мається на увазі не тільки співак шансону або французький естрадний артист, а й будь-який виконавець франкомовних пісень.

Слово шансоньє походить від французького chansonnier, утвореного від французького сhanson - пісня.