У Культурному центрі Вищої школи економіки пройшов ще одне свято з серії вечорів національних культур, що проводяться Палатою національностей ВШЕ. На цей раз гості могли познайомитися з історією і культурою Осетії.
відеозапис
У фойє Культурного центру розміщувалася виставка фотографій і стенди з історії Осетії, взаєминам з Росією, архітектурі Владикавказа, відомих осетинів і людей, чиє життя нерозривно пов'язане з Осетією - наших сучасників і жили двісті років тому. Серед них і творець літературного осетинського мови Коста Хетагуров, і театральні діячі всеросійського масштабу Євген Вахтангов і Рубен Симонов, футболіст і тренер Валерій Газзаєв, диригент Маріїнського театру Валерій Гергієв, і багато, багато інших.
Осетія була потрібна Росії для контролю над стратегічно важливими перевалами в Закавказзі. Вона була включена до складу Російської імперії в 1774 році, а через десять років за указом імператриці Катерини II заснована фортеця Владикавказ для захисту Дарьяльский дороги в зв'язку з підписанням Георгіївського трактату між Росією і Грузією і початком будівництва Військово-грузинської дороги. Статус міста Владикавказ отримав в 1861 році, а нині - це місто військової слави Росії.
Перед концертом гостей вечора привітав науковий керівник НДУ ВШЕ Євген Ясін : «Ми живемо у складний час. У всьому світі традиційні цінності зіштовхуються з новими культурними віяннями, складаються нові культури. Зберегти самобутність тієї чи іншої народної культури в таких умовах нелегко. «Своє» і «чуже» не завжди можуть знайти спільну мову ». Однак в цих складних відносинах є і позитивний момент: національна наука і культура стають світовими. Євген Ясін побажав усім особистих успіхів, а Осетії - процвітання.
Звертаючись до студентів-осетинам, голова ради Московської осетинської громади Валерій Каболов висловив надію, що, скориставшись щасливою можливістю навчатися в одному з найкращих вузів Росії, вони будуть прославляти республіку і зможуть встати в один ряд з відомими вченими.
Словами подяки на адресу керівництва Вишки за допомогу осетинським студентам почав своє вітання надзвичайний і повноважний посол Республіки Південна Осетія в Російській Федерації Дмитро Медоєв. «Для Південної Осетії зараз особливо потрібні висококваліфіковані фахівці різних галузей, особливо економісти». Завершив пан посол свій виступ подарунком: панно з символами Цхінвалі передали Євгену Ясину.
Концертна частина вечора розпочалася з показу фільму про історію та людей Осетії. На екрані можна було побачити і фотографії відомих осетин, і чудові гірські пейзажі - без гір Осетію важко уявити.
Студенти Вищої школи економіки Артур Касаєв і Мадіна Казбекова прочитали вірші осетинською мовою. Відомий осетинський виконавець Ельбус Губіев заспівав кілька пісень. Пісенну частину концерту продовжила студентка факультету менеджменту ВШЕ Еліна Ікаева з твором «Саердигон ізаер», виконаному по-осетинською.
Школа-студія народного танцю під керівництвом Мелс Кочієва виконувала традиційний осетинський танець Хонгай кафт - танець запрошення, неспішний, але дуже емоційний. Ефект посилював контраст костюмів: чорні чоловічі і білосніжні жіночі, - все це створювало картину засніжених гірських вершин. Артисти свою енергетику змогли передати і запальним горянським танцем хаехтае кафт.
Організатори концерту внесли в нього гумористичний елемент. На екрані в актовому залі показали герб Осетії із зображенням барса і жартома припустили, що барс може стати символом Олімпіади в Сочі. А кілька днів по тому країна дізналася, що одним із символів Олімпійських ігор якраз і став барс.
Національний колорит у концерті допомогли створити фіналісти телевізійного конкурсу «Хвилини слави» Леван Булаурі і Таймураз Баєв. Вони продемонстрували віртуозну гру на осетинському національному інструменті - Доулі. Їх виступ публіка зустріла оваціями.
Завершився вечір дегустацією національних осетинських блюд.
Андрій Щербаков, Новинна служба порталу ВШЕ
Фото Микити Бензорука