статті

Google maps і інші. Використання картографічних веб-сервісів в Digitals

Олександр Бондарець (НПП "Геосистема", Вінниця), [email protected] , ICQ: 356574293 Це керівництво допоможе вам освоїти роботу з супутниковими зображеннями і картами з сервісів Google maps , Virtual Earth і Yahoo maps в програмі Digitals . Спочатку я коротко розкажу про те, як це все працює. Ці відомості допоможуть виконувати подальші інструкції, усвідомлюючи їх таємний сенс, а не просто слідуючи друкованої букві

Як влаштований Google maps?

Згадані вище веб-сервіси працюють за одним принципом, який нагадує мені відому легенду про індійського мудреця. Мудрець побажав отримати, в якості нагороди від царя, одне пшеничне зернятко на першій клітці шахової дошки, 2 зернятка на другий, 4 на третій і так далі для всіх 64-х клітин. Число виявилося неймовірно великим і цар не зміг видати нагороду.

В Google maps використовується 20 рівнів збільшення. Для першого рівня збільшення вся поверхня землі представлена ​​одним фрагментом. На другому рівні детальність зображення в 2 рази вище і вже 4 фрагмента потрібно, щоб покрити всю земну кулю. На третьому 16, на четвертому 256. Ці фрагменти є файли зображень розміром 256 х 256 крапок (пікселів) і називаються тайлами. З них, як з пазлів, збирається повне зображення.

Розрахункова дозвіл знімків 19-го рівня приблизно 60 см. Для цього рівня використовуються знімки з супутника Quick Bird здатністю не краще ніж 61 см в пікселі. 20-й рівень припасений для аероснімков, але покриття знімками 20-го рівня дуже незначне (лише деякі європейські та американські міста). Для знімків зі збільшенням 15 і нижче використовуються дані з супутників Landsat з дозволом не краща ніж 15 м в пікселі.

Ці знімки є зображенням земної кулі на площині, отже, щоб їх обробити, використовувалася картографічна проекція (про проекціях можна почитати тут ). В Google maps використовується поперечна циліндрична проекція Меркатора. Знімки ортотрансформіровани з використанням загальносвітової моделі рельєфу і завжди орієнтовані на північ.

Що таке ортотрансформація? Це процес геометричної корекції зображень, при якому усуваються перспективні спотворення, розвороти, спотворення викликані дісторсией об'єктива і інші. Зображення при цьому наводиться до планової проекції, тобто такий при якій кожна точка місцевості спостерігається строго вертикально, в надир. Щоб виконати таке перетворення необхідно усунути спотворення, викликані рельєфом. Отже, для трансформації потрібна модель рельєфу, потрібно знати висоту місцевості для кожної точки знімка. В Google maps, найімовірніше, використовувалася модель рельєфу SRTM3. Вона є на всю поверхню планети, крім полярних областей. Це сама детальна загальносвітова модель рельєфу.

Горизонтальна роздільна здатність знімків не постійно і збільшується з віддаленням від екватора. Чому це відбувається? Тому що довжина кола паралелей зменшується в напрямку від екватора, а число пікселів в стороні зображення фрагмента і число фрагментів залишається постійним c зміною широти. Отже, чим далі від екватора, тим меншу відстань на місцевості припадає на один піксель зображення і значить вище дозвіл знімків. Тому на картах в проекції Меркатора Гренландія і Антарктида займають набагато більшу площу, ніж є насправді.

Отже, ми вже знаємо, як всю земну кулю покривається знімками з дворазовим збільшенням дозволу для кожного наступного рівня. Але не зрозуміло, навіщо це потрібно? Ідея тут проста - не завантажувати зайвого. Якщо ви в даний момент розглядаєте на сайті Google maps свій будинок в максимально доступному збільшенні, то на ваш комп'ютер нема чого завантажувати знімки із зображенням Ейфелевої вежі. Якщо ж ви вивчаєте контури материків, то немає сенсу завантажувати детальні знімки, із зображенням міських вулиць. Фрагменти за межами екрану не завантажуються. А число фрагментів в межах екрану не перевищить десятка-двох при будь-якому положенні повзунка рівня збільшення.

Ось так влаштований Google maps. Тільки число фрагментів не так велика як число зерняток в індійській легенді. Наприклад, зберігання всіх знімків 19-го рівня в стислому вигляді вимагає всього близько 1200-1500 ТБ. При цьому треба врахувати, що знімками цього збільшення покрита лише мала частина площі материків, ще потрібно відкинути всі океани і моря, для яких просто не потрібно таких детальних знімків.

Кожен фрагмент зображення має своє унікальне ім'я, по якому можна однозначно визначити його положення в загальній мозаїці, а значить географічні координати його кутів. Файли зображень передаються по протоколу HTTP, так само як і веб-сторінки Інтернету.

Є 3 види зображень: супутникові знімки, карта, знімки + карта. Карта при цьому хоч і виглядає векторної, тим не менш, є растрової. Обговорені принципи справедливі для всіх видів зображень. Єдина відмінність в тому, що для космічних знімків використовується JPEG формат, а для карти - PNG. PNG це теж растровий формат, як і JPEG, але він має кращу, порівняно з ним, ступінь стиснення для схематичних зображень з обмеженою кількістю квітів (якими є карти і плани). При цьому в PNG використовується стиснення без втрати якості картинки.

Все описане вище справедливо не тільки для Google maps а й для більшості картографічних веб-сервісів. Однак компанія Google має ще і окремий додаток Google Earth (Google планета Земля). Його не слід плутати з сервісом Google maps. Працює Google Earth трохи інакше і отримує дані з інших серверів. В Google Earth крім космічних знімків може відображатися модель рельєфу і тривимірні моделі будинків, чого немає в Google maps.

Основний формат даних для Google Earth - KML. Це формат передачі векторної інформації і заснований він на популярному в Інтернет XML форматі. У KML можуть зберігатися точки, лінії, полігони і їх атрибути. KMZ - це упакований за допомогою ZIP стиснення KML файл. По-суті це звичайний архів, який може містити крім файлів KML ще додаткові файли: іконки, фотографії, 3D моделі, текстури, HTML сторінки.

Тепер, коли теорія зрозуміла, приступимо до практики.

Практика

Запустіть Digitals (виконуваний файл Ged.exe).

Якщо після запуску Ged.exe ви бачите англомовний інтерфейс, для переключення на російський відкрийте Tools> Options і на закладці General змініть Interface language.

Вказівка ​​області завантаження

Перш ніж починати завантаження знімків з Інтернет треба якимось чином поставити потрібну територію. Зробити це можна кількома способами:

1. Створити порожню карту і вставити в неї точки з відомими координатами.

2. Описати цікавить область в Google Earth, експортувати її в файл KMZ і відкрити цей файл в Digitals.

3. Відкрити карту в відомій системі координат (СК 63, СК42, UTM, або будь-який інший для якої відомі параметри переходу).

Розглянемо всі ці варіанти. Виконайте Файл> Створити. Відкрийте вікно Растр> Завантаження з Інтернет, тут натисніть кнопку Установки і перейдіть на закладку Пункти.

Ця закладка дозволяє зберігати список найбільш часто використовуваних координат. Разом з програмою поставляється файл Locations.txt, що містить список координат обласних центрів України. Ви можете створювати свої списки, наприклад, список координат пунктів тріангуляції або список координат об'єктів, роботи по яких виконувала ваша організація. Ці списки потім можна використовувати для швидкого вказівки області завантаження знімків.

Додамо новий пункт. На закладці Пункти відкрийте список, що випадає Назва, він містить імена пунктів поточного списку. Виберіть <Додати пункт> в кінці списку. Назвіть пункт Херсон2. Введіть координати пункту: широта 46 38 43, довгота 32 35 39. Градуси, хвилини, секунди мають розділятися пропуском. Система координат - Широта / Довгота. У майбутньому ви зможете задавати пункти в будь-якої відомої системі координат. Це може бути СК63, СК42 або широта / довгота в WGS-84. Причому пункти в одному списку можуть бути задані в різних системах координат.

Тепер, коли пункт доданий, збережемо наш список для нащадків. Для цього натисніть кнопку Тепер, коли пункт доданий, збережемо наш список для нащадків . Крім текстового формату можна зберігати списки пунктів в форматі Google Earth KML / KMZ. Це означає, що ви можете в програмі Google Earth встановити мітки, зберегти їх в KMZ і відкрити в Digitals на закладці Пункти за допомогою кнопки Огляд ...

Щоб сказати програмі, що ми хочемо завантажити знімки для обраного пункту, натисніть кнопку Передати координати> В карту і виберіть в меню Додати точку в шар Locations. Digitals повідомить, що для карти не заданий датум, тобто система координат карти невідома і програма відмовляється брати на себе відповідальність, намагаючись її передбачити. Тому давайте зазначимо в меню Карта> Властивості> Datum, що ми збираємося працювати з системою SK63 (якщо в списку датум відсутня SK63, значить у вас або застаріла версія файлу Datums.ini, або він відсутній зовсім в папці Digitals, скачайте файл Datums.ini з офіційного сайту).

Повторіть команду Передати координати> В карту> Додати точку в шар Locations В карту буде додана точка, її координати будуть перераховані з широти / довготи на еліпсоїді WGS-84 в прямокутну систему СК63. Саме для цього була потрібна вказати систему координат карти.

Координати пунктів можна не вводити вручну. а отримати прямо з карти. Наприклад, ви хочете додати в список пунктів координату центру позначеного об'єкта. Для цього натисніть на закладці Пункти кнопку Передати координати> З карти і виберіть в меню Центр позначеного об'єкта. Координати поточного пункту будуть замінені координатами центру позначеного об'єкта, перерахованими в систему координат, яка вказана для пункту.

Розглянемо вказівку області завантаження за допомогою програми Google Earth. Закрийте вікно Установки і вікно Растр> Завантаження з Інтернет. Запустіть програму Google Earth і в лівій панелі в списку Пошук введіть координати 46 38 43,32 35 39. Натисніть Enter і Google Earth перенесе вас в зазначену точку.

Ви задали координати точки в центрі Херсона і Google Earth показує, що швидше за все ви не помилилися. Якщо ви бачите міські квартали і напис Kherson, значить ви точно потрапили за призначенням. Обрисуйте цікавить область многоугольником, нехай це буде один квартал. Виберіть інструмент Ви задали координати точки в центрі Херсона і Google Earth показує, що швидше за все ви не помилилися (Додати багатокутник) на панелі інструментів вгорі, введіть будь-яке ім'я багатокутника і малюйте, не закриваючи вікно властивостей. Зареєструйте хоча б 4 точки, не має значення, в якому порядку і не важливо, що саме потрапить всередину багатокутника. Далі натисніть Ок у вікні властивостей, вікно закриється і тільки що доданий багатокутник залишиться поміченим в списку об'єктів на лівій панелі. Клацніть по ньому правою кнопкою миші і виберіть в меню Зберегти місце розташування як ..., задайте формат KMZ і вкажіть папку для запису файлу.

Тепер перейдіть в Digitals, виконайте Файл> Відкрити в списку Тип файлів виберіть Google Earth KML / KMZ. Знайдіть і відкрийте збережений KMZ файл. Так як координати в KML / KMZ файлах завжди зберігаються лише в широті / довготі (WGS-84) а Digitals працює з прямокутними координатами, буде поставлено питання, в яку систему координат слід перетворити об'єкти. Виберіть SK63 як і в попередньому прикладі. Намальований в Google Earth багатокутник відкриється в Digitals.

Крім імпорту файлів з Google Earth ви можете також передавати файли з Digitals в цю програму. Для цього виберіть пункт меню Файл> Зберегти як ..., вкажіть тип файлу Google Earth KML / KMZ. У вікні властивостей експорту важливо правильно вказати систему координат карти і карта відкриється в програмі Google Earth. У ній можна оцінити стан об'єктів на поверхні Землі. Якщо ж ваші ділянки виявилися на Марсі, не лякайтеся. Google Earth містить знімки і цієї планети, перемикання між Землею, Марсом і зоряним небом знаходиться на панелі інструментів.

Тепер давайте спробуємо останній і найпростіший спосіб вказівки області завантаження. Цей спосіб передбачає, що ви володієте картою певною (тобто має опис в Datums.ini) системі координат. Відкрийте DMF файл Kherson.dmf . План створений в СК63. У нас є карта і її система координат відома. От і все. Я ж казав, що це найпростіший спосіб. Попередні два, вам знадобляться лише в разі, коли потрібної карти немає під рукою.

Замість карт можна використовувати геоприв'язаних растри. Для цього треба створити чисту карту командою Файл> Створити і відкрити растр командою Растр> Відкрити.

У Digitals є можливість перераховувати на льоту орієнтування растра в систему координат карти. Якщо в Карта> Властивості> Datum вказати систему координат, то все відкриваються растрові зображення будуть перераховані в зазначену систему. Наприклад, ви використовуєте в роботі скановані топокарти масштабу 1: 100 000, які зорієнтовані в СК42, але вам потрібно працювати з СК63. Для цього досить встановити систему координат СК63 у властивостях карти і можна відкривати наші топокарти. Їх орієнтування на льоту буде перетворено в СК63. Щоб це працювало при орієнтуванні растра треба не забути вказати систему координат, в якій задані опорні точки (Растр> Орієнтування> Модель> Зовнішнє орієнтування> датум).

Ну ось, з визначенням області завантаження розібралися. Думаю, все зрозуміло. Якщо є карта певною системі координат, використовуємо її. Якщо є зорієнтований растр, його теж можна використовувати. Якщо нічого цього немає, створюємо порожню карту і додаємо в неї об'єкти. Для цього застосовуємо спеціальну закладку Пункти в вікні Растр> Завантаження з Інтернет> Установки. Задати область завантаження можна і за допомогою програми Google Earth: окреслити в ній цікаву територію многоугольником, зберегти його в KMZ файл, відкрити KMZ в Digitals.

Додати об'єкти в порожню карту можна також через буфер обміну. Для цього треба в блокноті набрати географічні координати точок у вигляді широта TAB довгота. Градуси, хвилини, секунди треба відокремлювати пропуском або використовувати десяткове подання кутів. Кожна пара координат повинна знаходиться в окремому рядку. В Сервіс> Налаштування> Редагувати> Вставити об'єкт як текст треба вимкнути Град / хв / сек якщо кути записані в десятковому поданні. В Карта> Властивості> Datum треба вказати потрібну систему координат. Тепер виділіть весь текст в блокноті, скопіюйте його в буфер (клавіші Ctrl-C) і вставте в карту Digitals командою Правка> Вставити. Координати при вставці будуть перераховані з широти / довготи WGS-84 в задану систему координат карти.

Підготовка до завантаження

Тепер можна приступати до завантаження зображень. Завантажувати зображення будемо в карту Kherson.dmf . Відкрийте її в Digitals. Потім відкрийте вікно Растр> Завантаження з Інтернет.

Поточна версія програми вміє завантажувати зображення з сервісів Google maps, Virtual Earth і Yahoo maps. Google має найбільше покриття території України детальними знімками супутника QuickBird серед усіх відомих веб-сервісів. Тому краще використовувати саме сервіс Google maps для завантаження супутникових зображень. Виняток становить випадок, коли потрібно відобразити великі території і в знімках високої роздільної здатності немає необхідності. Наприклад, потрібно отримати знімок узбережжя Криму для географічного атласу. Для цієї мети краще підійдуть супутникові знімки з сервісів Virtual Earth і Yahoo maps, вони мають більш природне перенесення кольорів.

Вибір джерела зображень виробляється в випадаючому списку Джерело. Крім супутникових знімків можна завантажувати карти. Правда, вони не досить детальні для території нашої країни. Але шосейні дороги показані.

Список, що випадає Область завантаження дозволяє задати частина карти, для якого потрібно завантажити знімки:

В межах екрану - видима в даний момент на екрані частина карти.

Позначений об'єкт - прямокутна область, яку займає позначеним об'єктом.

Рамка карти - область карти, обмежена її рамкою (рамку можна встановити в Карта> Властивості).

Вся карта - прямокутна область, яку займає усіма об'єктами карти.

Що означає Система координат карти, у вікні завантаження, я думаю, ви вже знаєте. Як я згадував вище, карта повинна бути певною системою координат, інакше Digitals не зможе завантажити в неї знімки. Відома, значить описана в файлі параметрів - Datums.ini. Подивитися зміст цього файлу можна, натиснувши на кнопку Що означає Система координат карти, у вікні завантаження, я думаю, ви вже знаєте .

Праворуч від списку систем координат є поле, в якому вказується номер зони.

Номер зони в картографії позначає номер осьового мерідіана, Який є вертикально віссю декартової системи координат, тобто задає початок відліку по Y. Горизонтальна вісь це екватор, вона задає початок відліку по X. Щоб не Було негативних координат, до координат додаються значення FalseNorth, FalseEast. Детальніше тут . Если номер зони вказано, то програма буде его використовуват при завантаженні знімків. Якщо не вказано, номер зони буде ОТРИМАНО з Y координати. Если номера зони в Y коордінаті немає (ее значення менше миллиона) и ВІН НЕ Вказаним в полі праворуч від системи координат, тоді перерахунок, Який відбувається при завантаженні знімків, буде відаваті неправільні результати. Завантаження зображення вині побачим. А вместо цього в Протоколі завантаження (кнопка Протокол >>), швідше за все, побачим ПОВІДОМЛЕННЯ Тайл за межами карти. Наявність такого ПОВІДОМЛЕННЯ - Вірна ознака неправильно заданої системи координат.

Номер зони в стандартному списку систем координат вказується такоже в круглих дужках после імені системи. Например, SK42 (5) означає систему координат СК42, номер зони 5. При цьом для СК42 номер зони такоже містіться в Y коордінаті. Например, Y координата 5 666 666 задає 5-й номер зони. Це означає, що SK42 і SK42 (5) дадуть однакові результати. Поле номера зони потрібно заповнювати тільки в крайніх випадках, коли номер зони відсутній в Y координаті (це актуально для UTM) і в списку систем координат немає системи не зазначено інакше необхідної зоною.

Список рівнів збільшення дозволяє задати детальність завантажуються зображень:

Level 14..19 - рівні збільшення згідно градації, прийнятої в обраному в якості джерела веб-сервісі. При цьому треба врахувати, що, рівень 15 сервісу Google maps відповідає рівню 14 сервісів Virtual Earth і Yahoo maps. Це граничний рівень, вище якого завантажуються або більш детальні знімки з супутника QuickBird, або запитувані зображення відсутні. Приблизна дозвіл знімків для вибраного рівня зазначено в дужках.

Оптимальне - рівень збільшення розраховується програмою автоматично в залежності від поточного екранного масштабу карти. Знаючи екранний масштаб за допомогою лінійки можна визначити розміри об'єктів на місцевості, прикладаючи лінійку до екрану. Поточний екранний масштаб відображається в рядку стану в правому нижньому кутку і змінюється при збільшенні / зменшенні карти.
Максимальна - будуть завантажуватися знімки максимально доступного для даної території збільшення. Відлік починається з 19-го рівня, якщо знімки даного збільшення відсутні, програма намагається завантажити знімки 18-го рівня. І так до тих пір, поки не буде знайдений рівень, що містить знімки.

Кнопка Очистити служить для швидкого видалення раніше завантажених зображень з карти.

Кнопка Протокол >> відкриває додатковий список, в який під час завантаження виводяться повідомлення програми. Якщо чомусь завантаження не працює, насамперед дивіться протокол. У ньому червоним кольором виводяться повідомлення про помилки. Причому, треба зауважити, що не всі вони смертельні. Наприклад, періодично виникає Помилка з'єднання в той час коли зображення успішно завантажуються, може бути наслідком поганої якості інтернет з'єднання, або віддалений сервер часто розриває з'єднання.

Також в протоколі корисно перевіряти значення Області завантаження. Тут показуються географічні координати регіону, в який завантажуються знімки. Якщо значення тут, наприклад, негативні і ви не живете в південній півкулі або Північній Америці, система координат карти неправильне.

Все, починаємо завантаження, необхідні знання у вас вже є.

Завантаження

Вкажіть джерело зображень Google maps (Знімки). Задайте область завантаження В межах екрану. Задайте систему координат карти SK63, залишивши порожнім поле Номер зони праворуч. Рівень збільшення встановіть Оптимальний. Відкрийте Протокол і сміливо тисніть кнопку Завантажити.

Панель стану завантаження відразу оживе, на ній замигають цифри, побіжать рядки в протоколі. Процес пішов J. Поки наша карта заповнюється супутниковими знімками, давайте розберемося, що показує панель стану.

Завантажено 6 з 36 - це не спортивна лотерея, це число тайлів (фрагментів), вже завантажених (перше число) і загальна кількість тайлів, яке необхідно завантажити (друге число). У дужках буде показаний обсяг завантажених з Інтернету даних. Якщо зображення завантажуються з локальної папки - кеша (вони були завантажені раніше) лічильник обсягу завантаження рости не буде.

Швидкість 100 кб / с - ну тут зрозуміло, швидкість завантаження даних з Інтернету.

Збільшення 19 - поточний рівень збільшення знімків. Виводиться, щоб було зрозуміло, який рівень збільшення програма розрахувала як Оптимальний, або знімки, якого рівня збільшення присутні на сервері для варіанту збільшення Максимальний.

А що якщо завантаження не йде і в протоколі показує помилку з'єднання з якимось незрозумілим кодом? А хіба я не казав, що для завантаження потрібно, щоб комп'ютер був підключений до Інтернету? Якщо ж веб-браузер працює нормально, значить в Digitals стоять неправильні настройки з'єднання. Миритися з цим не можна. Зупиніть завантаження. Натисніть кнопку Установки. Перейдіть на закладку Підключення.

Щоб дізнатися правильні установки з'єднання підглянете їх в вашому веб-браузері. Для Internet Explorer це пункт меню Сервіс> Властивості оглядача> Підключення> Налаштування LAN, для Mozilla Firefox - Інструменти> Установки> Додатково> Мережа> Налаштувати. Подивіться чи в настройках вказано проксі-сервер.

Проксі-сервер це проміжна ланка між клієнтом і сервером його обслуговуючим. Клієнт відправляє запити проксі, проксі переправляє їх сервера, вказаною в адресі. Сервер відповідає проксі, проксі транслює відповідь клієнту. Ось коротко і все. Технологія доступу в Інтернет з проксі-сервером використовується, щоб приховати IP адреса клієнта і при підключенні декількох комп'ютерів до одного інтернет каналу.

Якщо проксі вказано, скопіюйте його адресу і порт в налаштування з'єднання Digitals і включіть режим Використовувати проксі. Якщо немає, поставте в Digitals Пряме з'єднання. У деяких мережах проксі вимагає авторизації, в цьому випадку треба вказати Ім'я користувача і Пароль.

Також можна використовувати Список проксі. Цей режим призначений в основному для боротьби з баном з боку Google maps.

Що таке бан? Бан (ban) це відмова в сервісі, ігнор, якщо хочете. Google maps кожен день відчуває велике навантаження на свої картографічні сервери. Ці сервери передають зображення в стислому вигляді, але все одно це значно більший трафік, ніж, при відправці HTML сторінок. Тому Google змушений відсікати занадто активних користувачів, особливо тих, хто не використовує рідної клієнт для роботи з їх сервісом. Бан зазвичай знімається через добу. А якщо ви себе добре вели J, то може бути і раніше. Такого ставлення до користувачам з боку Microsoft і Yahoo (сервіси Virtual Earth і Yahoo maps) помічено не було.

Список проксі це звичайний текстовий файл де кожен рядок описує проксі-сервер у вигляді адреса: порт. Список безкоштовних проксі серверів можна знайти тут . Однак багато із запропонованих серверів виявляться неробочими. Для перевірки проксі використовуйте цею сайт .

Якщо у вас виникають труднощі з настройками підключення, зверніться до адміністратора мережі.

Сподіваюся, ви змогли виконати необхідні настройки і завантаження з Інтернету працює. Натісніть кнопку Сподіваюся, ви змогли виконати необхідні настройки і завантаження з Інтернету працює на панелі інструментів, щоб зменшити карту. При цьому область завантаження збільшиться. Рівень збільшення навпаки повинен зменшитися на одиницю, так як перебуває в режимі Оптимальний і, отже, збільшення залежить від екранного масштабу карти. Після зменшити масштаб карти завантаження повинна продовжитися. При переміщенні карти рукою відсутні тайли будуть завантажуватися «на льоту».

Як відбувається завантаження? Зображення кожного сервісу, кожного рівня збільшення записуються в свій шар карти. Активний в даний момент шар встановлюється видимим, всі неактивні ховаються. При завантаженні тайли записуються в спеціальну папку - кеш. Шлях до папки кешу задається в Растр> Завантаження з Інтернет> Установки> Завантаження. При завантаженні спочатку перевіряється наявність необхідного файлу в кеші, якщо файл не знайдений, він завантажується з Інтернету. Якщо в налаштуваннях завантаження відключити Використовувати кеш, то тайли завжди будуть завантажуватися тільки з Інтернету, незалежно від того чи є необхідний файл в кеші. Однак запис в кеш збережеться. Це корисна можливість, якщо ви знаєте, що в Інтернеті викладені нові версії знімків, а програма наполегливо завантажує з кешу старі версії.

Після запису тайла в кеш, він трансформується в систему координат карти і поміщається в орто-кеш. Тут зберігаються вже готові до вставці в карту растри. Вони зорієнтовані строго на північ в тій системі координат, в яку були трансформовані.

Шлях до папки кешу задається на сторінці Растр> Завантаження з Інтернет> Установки> Завантаження. Тут можна вказати загальну мережеву папку для всіх комп'ютерів, що працюють зі знімками. При цьому значно знизиться інтернет трафік. Багато тайлів, завдяки старанням користувачів, вже буде записано в кеш, і завантаження їх з Інтернету не знадобиться.

Зупиніть завантаження. Задайте область завантаження Рамка карти і переведіть збільшення знімків на Максимальний. Зменшіть карту, щоб рамка карти була видна повністю. Запустіть завантаження знову. Тепер потрібно завантажити набагато більшу кількість тайлів, так як ми замовили знімки максимального збільшення. Збільшення знімків і область завантаження тепер не залежать від поточного екранного масштабу карти і від того яка частина карти потрапила в межі екрану.

Якщо у вас включений Вид> Чернової, то завантажуються знімки будуть відображатися рамками. Самого зображення видно не буде. Якщо включений будь-який інший вид, то зображення виводиться. Однак при зменшенні карти в якийсь момент зображення знову зникає, і знову відображаються лише рамки знімків. Зроблено це для прискорення малювання і економії пам'яті.

Дочекайся Закінчення завантаження.

У демо-режимі (без апаратного ключа захисту) є обмеження на обсяг завантажених з Інтернету даних. Ви не зможете завантажити більше 1 Мб. Також ви не зможете зберегти карту або експортувати завантажені знімки в растр. Проте ознайомитися з програмою в демо-режимі можна.

Коли всі фрагменти завантажаться, наблизьте карту і перевірте збіг об'єктів карти з їх становищем на знімках. Ви помітите невелике зміщення. Але ми ж впевнені в точності нашої карти? Тому давайте збільшимо точність прив'язки знімків. Зупиніть завантаження. Поверніть вікно завантаження натиснувши на кнопку Коли всі фрагменти завантажаться, наблизьте карту і перевірте збіг об'єктів карти з їх становищем на знімках (Мінімізувати) але не закривайте його. Перейдіть на закладку Збір на правій панелі і включіть режим конструювання (Переміщення).

Ви повинні зареєструвати точки в місцях зазначених червоними кружками, починаючи з лівого нижнього кута.

Виберіть будь-який полігональний шар перед збором об'єкта і зберіть об'єкт як показано нижче.

Об'єкт повинен складатися з 4-х точок, місця реєстрації точок відзначені на малюнку червоними кружками. Завершіть об'єкт (клавіша F5). Запускається процес повторної трансформації. Після завершення процесу знімки будуть посунені і розгорнуті. Бачимо, що тепер об'єкти лежать точно на своїх місцях. Якщо використовувати тільки одну пару точок, відбудеться лише зміщення зображення, розвороту не відбудеться.

Помилки в прив'язці знімків Google maps перш за все пов'язані з неточною моделлю рельєфу, використовуваної при ортотрансформаціі. Геометрична точність знімків зменшується в гірських місцевостях. Крім того, щоб досягти точності сумірною з дозволом знімків потрібно використовувати опорні точки. А геодезистів з емблемою Google на спині, що вимірюють координати розпізнавальних знаків, в нашій країні помічено не було.

експорт

Знімки завантажені. З ними вже можна працювати. Їх можна використовувати для збору об'єктів, для контролю положення раніше створених об'єктів, можна просто милуватися видами Землі з космосу або влаштувати пошуки свого будинку. Космічними знімками можна знайти безліч застосувань. Однак зручніше працювати не з фрагментами знімків, а з цілісним зображенням. У Digitals завантажені з Інтернету зображення легко зшиваються в єдиний растр.

Відкрийте вікно Растр> Завантаження з Інтернет> Установки. Перейдіть на закладку Експорт.

Область експорту визначає частина карти, для якої будуть експортовані знімки:

Рамка карти - будуть експортовані, тільки знімки, що потрапляють всередину рамки карти.

Вся карта - будуть експортовані знімки всередині прямокутної області, займаної усіма об'єктами карти.

В межах екрану - експортуються тільки знімки, що потрапляють в межі екрану.

Розмах всіх помічених об'єктів - експортуються знімки всередині прямокутної області, що включає всі помічені на карті об'єкти.

Тільки всередині помічених об'єктів - цікавий режим. Розмір растра, як і в попередньому випадку, задається розмахом помічених об'єктів, проте виводиться тільки зображення, що потрапило всередину помічених об'єктів. Можна використовувати для відсікання зайвого. Наприклад, щоб не зберігати зображення секретної військової бази.

Джерело задає веб-сервіс, зображення якого ви хочете експортувати.

Система координат карти потрібна програмі, щоб правильно розрахувати географічні координати області експорту.

Трансформувати в задає систему координат растру. Це не просто система координат орієнтування растра. Растр трансформується в зазначену систему.

Будьте обережні з зазначенням номера зони. Якщо треба вказати програмі конкретний номер зони, то краще вибирати його зі списку, а не вказувати в полі праворуч.

Збільшення визначає рівень детальності знімків, які будуть експортовані.

Записати орієнтування в вказує які файли геоприв'язки слід створювати:

World файл - використовується в ArcGIS.

TAB файл - формат прив'язки в Mapinfo.

При експорті в TIF формат орієнтування крім того буде записано прямо в растр.

Отже, з настройками розібралися. Встановіть область експорту Рамка карти. Джерело Google maps (Знімки). Систему координат карти SK63, а ось систему координат растру давайте задамо SK42. Рівень збільшення Level 19 (0.6 м). Натискайте кнопку Зберегти.

Якщо Digitals не знайде всіх необхідних тайлів для заданої області експорту, буде видано відповідне попередження. Якщо ж буде повідомлено про те, що не знайдено жодного потрібного тайла, вам слід перевірити задану систему координат карти і регіон експорту. Наприклад, ви вказали регіон експорту - рамка карти, а рамка карти не встановлена ​​зовсім. Будьте уважніше.

Треба відзначити, що програма не використовує тайли, завантажені в карту. Вона працює безпосередньо з кешем зображень. Тобто з папкою зазначеної на закладці Завантаження вікна Растр> Завантаження з Інтернет> Установки.

Якщо все потрібні тайли знайдені, відкриється діалог збереження файлу. Виберіть в ньому формат растрового зображення. Рекомендується використовувати TIF ​​формат, так як з ним програма працює швидше за всіх інших, і він розрахований на запис великих зображень. Підтримуються також BMP і JPEG. Ці формати вибирайте, якщо растр створюється для використання в інших програмах.

Після завершення зшивання тайлів растр буде відкритий в Digitals. Для TIF формату буде запропоновано створити піраміду. Погодьтеся з пропозицією, це прискорить виведення растра на екран.

Перенесення карти зі знімками

Завантажені знімки вставляються в карту як посилання. Тобто фізично в карті не зберігаються, в картці зберігаються лише посилання на них. Якщо таку карту відкрити на іншому комп'ютері, зображень ви не побачите, так як посилання будуть вести до неіснуючих файлів (якщо звичайно знімки не зберігаються в мережевій теці, доступною також з другого комп'ютера). Для підготовки до перенесення карти на інший комп'ютер використовуйте ятати Сервіс в вікні Растр> Завантаження з Інтернет> Установки.

Є два способи підготувати карту з завантаженими зображеннями до транспортування.

У першому випадку все тайли, на які є посилання в карті, копіюються в папку Tiles, розташовану в обраному каталозі і відповідним чином змінюються посилання в карті. При копіюванні карти треба не забути скопіювати і каталог з тайлами.

У другому випадку тайли впроваджуються безпосередньо в карту. При цьому розмір DMF файлу значно зросте - все зображення будуть записані в нього. Може і зовсім не вистачити пам'яті, щоб записати такий файл. З впровадженням зображень в карту треба бути обережним, спосіб підходить лише для карт з невеликим числом фрагментів.

В обох випадках створюється копія карти в зазначеному каталозі.

На цій закладці також міститься виклик команди для очищення карти від посилань на тайли, які були видалені з диска. Якщо такі посилання виявилися в карті і їх не видалити, то повторна завантаження зображень з Інтернету пропустить тайли з невірними посиланнями, вважаючи, що вони вже завантажені.

Висновок

Наостанок хочу привести для порівняння фрагмент космічного знімка QuickBird (дозвіл ~ 0.6 м) і фрагмент аерознімка цифрової камери 3-DAS-1 (Дозвіл 0.08 м) тієї ж місцевості.

Бачимо, що космічна зйомка поки значно поступається в якості сучасної аерозйомки. Однак запускаються нові супутники , Дозвіл і геометрична точність космічних знімків зростає.

Пам'ятайте, що максимальною точністю володіють лише комерційні ДЗЗ (дані дистанційного зондування), які можна придбати у дилерів компанії Digital Globe (власник супутника QuickBird). З комерційними знімками поставляються спеціальні коефіцієнти, використовуючи які можна усунути спотворення сенсора і деякі інші. Знімки, представлені в Google maps і інших сервісах, вже ортотрансформіровани з використанням грубої моделі рельєфу, в них внесені до виникнення критичних помилок.

Сподіваюся, я вас не дуже втомив? Дочитали до кінця покладається приз. Зате тепер ви знаєте, як практично використовувати супутникові знімки і карти з популярних інтернет сервісів. Знаєте, як завантажувати знімки для великих територій і створювати єдиний зшитий растр. Успіхів у работе!

обговорити статтю .

ПОСИЛАННЯ

Що таке ортотрансформація?
Чому це відбувається?
Але не зрозуміло, навіщо це потрібно?
А що якщо завантаження не йде і в протоколі показує помилку з'єднання з якимось незрозумілим кодом?
А хіба я не казав, що для завантаження потрібно, щоб комп'ютер був підключений до Інтернету?
Що таке бан?
Як відбувається завантаження?
Але ми ж впевнені в точності нашої карти?
Сподіваюся, я вас не дуже втомив?