Московський влада пообіцяла не допустити неузгоджених акцій 6 травня на Болотній площі в Москві. Раніше опозиціонери збиралися влаштувати тут мітинг в підтримку фігурантів кримінальної справи про безлади на Болотній площі 6 травня 2012 року.
Болотяна площу 6 травня 2012 року
Організатори мітингу наполягали саме на Болотній - місце символічне, на їхню думку. Хоча у всіх інших випадках. треба зауважити, для опозиціонерів Болотяна ніколи не була найкращим варіантом. У московській мерії пропонували провести мітинг на проспекті Академіка Сахарова. На цей раз домовитися не вдалося, організатори відкликали заявку і покликали прихильників на "прогулянку" по Болотній.
Найімовірніше, кілька сотень людей на заклик відгукнуться. Не виключено, що когось із особливо завзято "гуляють" затримають, картинка для телевізійників буде забезпечена. Особливо не пошкодують фарб і фантазії в описі того, що сталося українські телеканали. Це, в общем-то, передбачувано. І швидко забудеться в силу незначності події.
Куди як більше обговорювали подію на Болотній два роки тому. Тобто не можна сказати, що тоді заворушення в центрі Москви - не поширене, втім, далі площі - були чимось зовсім вже дивним. Але одна справа "ультрас" і націоналісти на Манежній площі - від них агресії якраз очікували. І інша справа - "креативний клас", "белоленточнікі", весело і позитивно, за твердженням співчуваючих ЗМІ, які протестували проти "нечесних виборів".
Дата чергового ходи і мітингу була приурочена до інавгурації Володимира Путіна, яка пройшла 7 травня. Не те щоб президентські вибори були настільки ж потужним стимулом для протестів, як вибори думські. Вишукувати порушення на них - явні і уявні - було набагато важче. Але ж важливий привід, чи не так? Такого випадку упускати не можна було.
Досить скоро з'ясувалося, що саме подібний розвиток подій , З обов'язковими сутичками з поліцією, і планувалося. Про це, до речі кажучи, говорив не тільки лівий активіст Костянтин Лебедєв, який отримав термін за участь в організації масових заворушень 6 травня. Серед частини російських опозиціонерів, незалежно від їхніх ідеологічних переконань, жила надія організувати в російській столиці свій "майдан".
Важко сказати, наскільки ця надія була підкріплена чимось, крім мрій. Тобто зараз відомо, звичайно, що і плани такі були, і фінансування. Але ось з організацією справа йшла з рук геть погано. Так само як абсолютно утопічним були надії на хоч скільки-небудь масову підтримку - якщо, зрозуміло, розрахунок на це взагалі існував.
Орієнтиром був майдан у Києві 2004 року. Пару років тому ніхто й припустити не міг, що на Україні трапиться ще один майдан, який поставить під загрозу саме існування країни.
Російські політики, коментуючи вироки учасникам заворушень на Болотній площі, взимку цього року - якраз в розпал подій в Києві - багато міркували на тему того, що 6 травня 2012-го в Москві була спроба організації таких же подій. Які вдалося запобігти завдяки діям правоохоронних органів.
Але все ж уявімо собі, що сталося б, увінчався затія з травневим майданом в Москві. На Болотній площі - або де-небудь ще в центрі Москви (звали ж піти і під стіни Кремля) - встановлені намети, на місці подій постійно присутні кілька сотень / тисяч активістів.
Постійно случают сутички з поліцією, яка ніяких рішучих дій не робить. Через якийсь - не дуже довгий - час на площі починають з'являтися співробітники американського посольства і їх колеги з держав Євросоюзу. Потім починають підтягуватися і політики вищого рангу, з печивом і без. Далі події розвиваються по висхідній - власне, як і у всіх «кольорових» революціях. В результаті мета досягнута - "ми тут влада" і все таке інше. І що далі?
Далі ж, абсолютно очевидно, нічого хорошого. Чому прикладом служить Україна. Сьогоднішня влада в Києві демонструє якусь абсолютно позамежну ступінь некомпетентності. Хоча це люди, здебільшого, не перший рік працюють або працювали в структурах влади, причому не тільки у Верховній раді.
Але що тоді можна сказати про лідерів тодішньої російської "белоленточной" опозиції? Ні, звичайно, той же Олексій Навальний попрацював якийсь час в органах влади. На посаді радника губернатора Кіровської області, кілька місяців. Отримавши за підсумками діяльності від свого начальника почесний титул "лісопромисловця недоробленого".
У разі успіху перевороту в Росії в 2012 році ситуація була б аналогічною тій, що зараз на Україні, вважає політичний консультант Анатолій Вассерман - та ж суміш брехні і насильства.
"У Києві, як відомо, відбувся державний переворот. І зараз бойовики, які здійснили цей переворот, бродять по всій Україні. І в міру своїх сил, можливостей і садистських фантазій, вбивають російських. Оскільки на Україні російські, як відомо, складають явну і значне більшість, якщо дивитися просто з рідної мови, то 5/6 населення, тому їх тримають в страху шляхом масових вбивств ", - вважає Анатолій Вассерман.
"Швидше за все, в Росії теж тримали б народ в страху шляхом масових вбивств. Це найпростіша і ефективна технологія", - вважає він. "Крім того, зараз на Україні, як то кажуть, з кожного праски ллється суцільний потік брехні. Причому брехні дуже дурною, тому що вона миттєво перевіряється і миттєво викривається. Але її потік не слабшає. І в Росії брехали б все ЗМІ так само відверто" , - сказав Анатолій Вассерман в бесіді з кореспондентом Pravda.Ru.
Звичайно, подібний варіант розвитку подій здається чимось абсолютно неймовірним. але, як написав після того, що сталося 2 травня один російський опозиціонер , "Ні в якому разі події в Одесі не дають привід для зміни ставлення до України і до української революції ". Так що ймовірне чи ні - питання відкрите.
Але ж важливий привід, чи не так?І що далі?
Але що тоді можна сказати про лідерів тодішньої російської "белоленточной" опозиції?