«Російська мова - духовний світ між народами! |

«Російська мова - духовний світ між народами!

Ельміра АЛМАСОВА . 21 грудня 2013 Газета «Дзеркало»

Десятиліття Літературного об'єднання «Співдружність» -

Урочиста і жвава обстановка в клубі "Натаван" Спілки письменників Азербайджану. На святковий захід, присвячений десятиріччю Літературного об'єднання "Співдружність" при Громадській об'єднанні солідарності народів Азербайджану (ООСН) "Співдружність" зібралися запрошені гості: Секретар посольства РФ Олександра Іванівна Пономарьова; старший радник посла РФ Олександр Гладков; представник Російського інформаційно-культурного центру (РІКЦ) Любов Якуніна; народний письменник, секретар Спілки письменників (СП) Азербайджану Чингіз Абдуллаєв; поет-перекладач, заслужений діяч мистецтв Азербайджану Сиявуш Мамедзаде; редактор журналу "Літературний Азербайджан" Солмаз Ібрагімова; поет, завідуюча поетичним відділом журналу "Літературний Азербайджан" Аліна Талибова; письменник, член редколегії газети "Світ літератури" Людмила Хохлова. Серед присутніх - члени СП, спілок художників, композиторів і журналістів республіки, відповідальні працівники виконавчої влади Сабаільского району Баку, органів освіти і культури, представники інших літературних об'єднань міста.

Ювілейний вечір відкрила голова ООСН Тетяна Олексіївна Керімова, яка повідомила, що "Співдружність" - єдина організація, яка в січні 1990 року зламала інформаційну блокаду в Азербайджані. "Такі організації, як" Співдружність ", потрібні, вони об'єднують людей", - говоpил загальнонаціональний лідеp Гейдаp Алієв.

Потім Т.А.Керімова розповіла про чотирьох літературних фестивалях, семи опублікованих збірниках-альманахів з творами літераторів "Співдружність". На презентації альманаху "Квіти і плоди Співдружності" були присутні почесні гості Чингіз Абдуллаєв і Алла Ахундова. Вона зазначила, що величезну роботу провели всі друзі, письменники, поети Марат Шафієв, Олександр Хакимов і інші.

Висупівшій на меpопpіятіі Чингіз Абдуллаєв відзначив провідну роль літературного об'єднання, яке, завдяки російській мові, створює можливість знайомитися з культурою народів Росії, України, Молдови ...

Виступаюча Аліна Талибова зазначила, що російську мову - міст спілкування з представниками різних народів. "Десятирічний ювілей - це лише формальна точка відліку, все починалося набагато раніше, куди поети групувалися і читали свої вірші. Організовувані конкурси, фестивалі поезії давали можливість відкрити нові імена молодих поетів ", - сказала вона.

Любов Якуніна, в свою очеpедь, відзначила велику роботу літературного об'єднання "Співдружність" в розвитку російської мови серед підростаючого покоління. У проведені РІКЦ олімпіади з російської мови були залучені поети: Геннадій Салаєв, Валентина Ефендієва, Елаза Бабаєва, Раїса Абдуллаєва для участі в журі олімпіад, які проводилися в Гянджі, Лянкяране, Шамах, розповідає Л.Якуніна.

Отже, найважливішим напрямком діяльності ООСН "Содpужество" є культурно-просвітницька робота. З ініціативи поета і прозаїка М.Шафіева, в лютому 2001 р був створений Поетичний клуб "Співдружність", який з'явився ще одним кроком у творчому напрямку ООСН. Метою клубу були збереження осередків російської культури в Азербайджані та пропаганда азербайджанської культури серед російськомовного населення. Прозаїків Лачина Самедзаде, М.Шафіева, поета-сатирика Пашу Юсупова, поета-перекладача А.Талибову, поета-критика Анатолія Келехсаєва, поетів Севіндж Гейдарова, Людмилу Богатирьову, Ірину Черняєва, Г.Салаева, фантаста Олексія Шімоніна і багатьох інших - людей різних вікових груп, національностей, соціального стану - об'єднує любов до Слова на мові великого Пушкіна.

В період діяльності поетичного клубу в 2001 р були видані два випуски "Літературно-поетичного альманаху" Співдружність ". Через рік поетичний клуб організував вперше Відкритий літературний фестиваль "Поетичний Баку-2002", він був присвячений 10-ій річниці надання офіційного статусу Республіканському товариству солідарності народів Азербайджану (РОСНО) (нині ООСН) "Співдружність", який пройшов під девізом "Поезія без кордонів ". Літературний фестиваль проводився по семи номінаціях: "Баку і бакинці", "Громадянська лірика", "Любовна лірика", "Відлуння війни", "Гумор, сатира, байки", "Вірші для дітей" і "Переклади".

Перший фестиваль поетів дав творчим людям велику можливість випробувати себе і показати свою Музу. Приплив нових поетів і творчих людей в клуб, які пишуть російською мовою, перетворив його через рік в Літературне об'єднання "Співдружність". За десять років змінилися його керівники: Марат Шафієв, Олександр Родіонов, Раїса Борисівна Абдуллаєва. За минулі роки ними виконана плідна творча робота для підтримки російського Слова, збереження і розвитку, як мови міжнаціонального спілкування в республіці.

Незабутні зустрічі і співпраця з незабутнім редактором журналу "Літературний Азербайджан", чудовим поетом - Мансуром Векілова; на засіданні вечора, присвяченого 100-річчю народного поета Азербайджану Самеда Вургуна, в гостях у літоб'єднання "Співдружність" була присутня його донька - Айбяніз ханум Векілова, заслужений працівник культури, згадуючи цікаві факти з життя чудового поета.

У вітальню літоб'єднання "Співдружність" запрошувалися педагоги, історики, вчені. Серед шанованих гостей були: президент Асоціації "Сімург", відомий культуролог, доктор історичних наук, професор Фуад Мамедов, доцент кафедри Бакинського Слов'янського Університету (БСУ) Антоніна Іванівна Третьякова, доцент кафедри БСУ, почесний професор Міжнародної кадрової Академії при ЮНЕСКО в Києві - Еллада Герайзаде і друг, за ці роки проводилися творчі тематичні свята: "День поезії", "Сатира і гумор" за сценарієм поета і письменника Марини Мурсаловой, "Розвівайтеся, прапори перемоги, по світу!", "Сміятися, право, не гріх о! "," Шафран край ... "," Битва за Кавказ "," Читаємо Расула Гамзатова "," 100-річчя народного письменника, драматурга, публіциста, академіка, лауреата Державної премії Мірзи Ібрагімова ".

На засіданнях літоб'єднання відбулися творчі вечори поетів Ельберда Туганова, Володимира Гомозова, Світлани Сиромятникова, Валентини Ефендієва; презентація збірок віршів талановитої поетеси Марини Янаєва "Він так цілував ...", Г.Салаева "Світанок на Хазаре" і збірника фантастів "Наші фантасти - інші часи".

Проводилися заходи на "круглому столі" за темами: "Перемога кувалася в тилу", "Великий поет Нізамі Гянджеві", а також присвячені Року російської мови, під гаслом "Російську мову - духовний міст між народами", "Російська мова в сучасній літературі" . У затишному офісі ООСН "Співдружність" проводилися виставки картин олією та аквареллю, композиція декоративно-прикладного мистецтва поетів - художників Людмили Богатирьової, Олени Куцеба, Валентини Ефендієва, Е.Алмасовой. Організовувалися зустрічі молоді з ветеранами війни Насімінского, Сабаільского, Центр, Нарімановського, Сураханский, Сабунчинский районів Баку ...

У другому Республіканському відкритому фестивалі "Літературний Баку-2004", крім непрофесійних поетів, взяли участь прозаїки під девізом: "Квіти і плоди Співдружності" і був виданий однойменний альманах, складений під редакцією поета Мансура Векілова. Далі виданий альманах "Співдружність меча і пера" був складений і опублікований під редакцією М.Шафіева в 2005 р Представники літоб'єднання "Співдружність" через два роки після третього Республіканського фестивалю, тобто в 2008 р, випускають альманах під назвою - "Літературний альманах" Співдружність ". Твори учасників Четвертого республіканського фестивалю "Літературний Азербайджан-2009" увійшли до збірки "Прекрасний наш союз!", Присвячений 210-річчю від дня народження О.С.Пушкіна.

Творчі люди не зупиняються на досягнутих успіхах, продовжують активну і натхненну працю, для створення альманаху до 65-річчя Перемоги у Другій світовій війні в 2010 році "Свічка пам'яті". Це данина пам'яті загиблим на фронтових дорогах війни і подяку нині живим ветеранам за те, що живемо під мирним небом. В даний час готовий сигнальний номер літературного альманаху "Співдружність збирає друзів" складений в 2011 р, автором О.Булановой. Всі літературні альманахи-збірники були видані за сприяння посольства РФ і представництва Росспівробітництво.

Хочеться відзначити, що члени літоб'єднання беруть участь в конкурсі на премію "Поет року", який пpоходит в мережі Інтернет.

На вечорі зі своїм присвятами десятирічного ювілею виступили поети літоб'єднання: В.Юсуфов-Веселицький з віршем "Співдружність пера об'єднує нас!", Г.Салаев, Володимир Ілліч Гомозов, Е.Куцеба, Енар Гаджієв, В.Ефендіева. Раїса Абдуллаєва прочитала вірш Нігяр Рафібейлі "Про поетів!" В перекладі С.Мамедзаде.

На закінчення вечора відбулася церемонія нагородження ООСН "Співдружність" Подячним листом, грамотою та цінним подарунком - книгою членів літоб'єднання "Співдружність".

У завеpшения коppеспонденту газети "зеpкало" задала поетам літоб'єднання своє питання: "Що для вас" Співдружність "?

Олександр Родіонов, член Спілки письменників (СП) Азербайджану:

"Співдружність" - віддушина в непередбачуваному житті, куточок єднання людей різної національності і профорієнтації. Це центр щирого спілкування та обміну думками, маленький храм культури з групою безкорисливих ентузіастів. Я не знаходився біля витоків створення товариства; коли влився в нього, багато в своїй долі переосмислив, позбувся синдрому самотності після втрати батьків. Познайомився з творчими і прекрасними людьми. Друзів придбав чимало! Зараз літературним об'єднанням керує Раїса Абдуллаєва і за допомогою неабияких помічників: В.Юсуфова-Веселицький, Г.Салаева, Е.Гаджіева, П.Юсупова продовжує сіяти добре, розумне, вічне! "

Севіндж Гейдарова, поет, член СП Азербайджану, журналіст:

"Познайомилася з багатонаціональною організацією РОСНО (нині ООСН), куди приходили російськомовні автори і любителі російського слова, щоб поділитися новими віршами, літературними дослідженнями, почути творіння побратимів по перу - бакинських авторів, які роблять перші проби пера - щоб повчитися у затвердилися вже письменників, досвідчені - поділитися з новоявленими. З великим сумом згадую заступника голови ООСН "Співдружність" М.К.Болотнікова, його м'якість характеру, широта натури, дружелюбність і скромність передавалися нам. Його присутність діяло на всіх заспокійливо, зближувало кожного з усією групою учасників, було гарантом якості зустрічей, бесід і полемік. Неможливо применшити роль глави організації Т.А.Керімовой, що зібрала навколо себе колектив і зуміла довгі роки вміло керувати своєрідним союзом в Азербайджані. Завжди всією душею прагну на заняття в літоб'єднання. Хочу, щоб в стінах цього об'єднання панували мир і злагода, щоб прийшли на вогник цього будинку могли почути голоси соратників на мові Пушкіна ".

Геннадій Салаєв, поет:

"Співдружність" - це духовна необхідність для людей, які пишуть і думають російською мовою. І слава Богу, що таке об'єднання за інтересами продовжує не тільки існувати, а й брати активну участь в житті нашої республіки ".

Елаза Бабаєва, суфий в поезії:

"Співдружність" поетів пройшло шлях творення, вдосконалення і самоствердження. Як "Співдружність", так і поети - кожен вирішив своє завдання! Поезія - це дух творчих душ - різних і рівних на планеті Земля. Тепер настав час золотим птахам відлітати з гнізда матері! Їх чекає визнання, незалежність або забуття імен та осіб.

Пропоную Союзу письменників Азербайджану організувати в Азербайджані конкурс літераторів на премію - аналог "Велика книга" в РФ, бо відомо, що 2015 р оголошений "Роком Літератури".

Денис Гетьманів, представник молодіжного руху "Співдружність":

"Співдружність" для мене - це там, де мене зрозуміли і довірилися мені в моїх починаннях і ідеях ".

У завеpшения коppеспонденту газети "зеpкало" задала поетам літоб'єднання своє питання: "Що для вас" Співдружність "?