Вища школа економіки - це ...

  1. Освіта: більше, ніж економіка ВШЕ створювалася як економічний вуз, тому перші факультети Вишки готували,...
  2. Навчання за кордоном і подвійні дипломи
  3. Диплом Лондонського університету в МІЕФ
  4. Аспірантура
  5. У ВШЕ створені 16 аспірантських шкіл:
  6. Особливості програми академічної аспірантури:
  7. випускники
  8. Вишка - школярам
  9. Дослідження і публікації
  10. експертна діяльність
  11. НДУ ВШЕ в світовій академічній просторі
  12. Інновації і бізнес
  13. Фонд підтримки інноваційного підприємництва ВШЕ
  14. Університет, відкритий місту
  15. Вишка запрошує до себе
  16. Вишка виходить в місто
  17. Університет в медіапросторі
  18. Книжкові та бібліотечні ресурси
  19. Традиції
  20. Золота Вишка
  21. чавунне яйце
  22. день Вішкі
  23. випускний
  24. Благодійність

Освіта: більше, ніж економіка

ВШЕ створювалася як економічний вуз, тому перші факультети Вишки готували, в основному, економістів, менеджерів і соціологів. Але сучасне соціально-економічну освіту базується на міждисциплінарності. Не тільки освітні, а й дослідницькі відкриття і прориви відбуваються на перетині різних дисциплін і наук. На взаємодії економічних, інженерних і гуманітарних шкіл засновані моделі таких всесвітньо відомих університетів, як MIT і Caltech. Цим же шляхом пішла Вишка.

Юристи і філософи з'явилися в університеті досить давно. Трохи пізніше ВШЕ відкрила історичний напрямок підготовки. Студенти-історики отримують широке гуманітарну освіту, яке дозволяє їм працювати не тільки суто за фахом, а й в аналітичних організаціях, які вивчають суспільний розвиток. У 2014 році в ВШЕ починають викладати ще й історію мистецтв. А сходознавців з Вишки (університет готує китаїст, японістів, арабістів і корееведа) можна одночасно вважати і істориками, і культурологами, і філософами, і політологами.

Після приєднання до ВШЕ Московського інституту електроніки і математики в Вежу стали надходити майбутні фахівці з електронної техніки, телекомунікацій, комп'ютерної безпеки і космічними технологіями. За участю компанії «Яндекс» в університеті відкрито факультет комп'ютерних наук. Його студенти вивчають програмну інженерію, аналіз даних і проблеми штучного інтелекту, а також вирішують принципово нові дослідницькі завдання - в області big data і інформаційного пошуку.

На стику математики і гуманітарної науки створено напрямок «Фундаментальна та прикладна лінгвістика». Разом з тим в університеті викладають і класичну філологію. Знання комп'ютерних технологій знадобляться майбутнім журналістам - в Вишці їх навчать всім тонкощам виробництва і функціонування цифрових медіа. А весь навчальний процес у графічних, інтер'єрних, веб- та інших дизайнерів Вишки «зав'язаний» на проектної діяльності під керівництвом «зірок» російської дизайнерської індустрії.

Свого роду просторовим «дизайном» займається Вища школа урбаністики НДУ ВШЕ. Поки що це єдиний науково-дослідний і освітній центр в Росії, який готує фахівців в області просторового розвитку міст і регіонів, а також проводить фундаментальні та прикладні міські дослідження.

Бакалаврат

  • самостійна робота з 1 курсу під контролем курирує викладача;
  • можливість отримувати кілька стипендій відразу за високі оцінки і активну участь в житті університету;
  • можливість займатися дослідженнями в науково-навчальних та проектно-навчальних лабораторіях і групах;
  • обов'язкове отримання міжнародного сертифікату про рівень володіння англійською мовою;
  • участь в міжнародних наукових конференціях нарівні з провідними світовими вченими;
  • участь в програмах обміну з університетами-партнерами ВШЕ в Австрії, Бельгії, Бразилії, Великобританії, Угорщини, Німеччини, Канаді, Китаї, США, Південної Кореї, Франції, Японії та інших країнах;
  • можливість стати оплачуваних навчальним асистентом;
  • доступ до однієї з найбільших університетських бібліотек Росії.

Магістратура

33 напрями підготовки

166 магістерських програм

31 програма на англійській мові

(Дані актуальні на період приймальної кампанії 2019)

  • можливість змінити напрямок навчання та оволодіти новою спеціальністю;
  • участь в міжнародних стажуваннях і студентські обміни;
  • участь в програмах подвійних дипломів;
  • можливість стати оплачуваних навчальним асистентом або викладачем;
  • участь у дослідницькій та проектної роботі в лабораторіях і наукових інститутах ВШЕ.

Навчання за кордоном і подвійні дипломи

Вища школа економіки тісно співпрацює з провідними зарубіжними університетами, бізнес-школами та дослідницькими центрами. Зараз у НДУ ВШЕ близько 300 зарубіжних партнерів з понад 50 країн світу, більше 450 діючих угод про співпрацю та / або обміні студентами (з них близько 100 загальноуніверситетських угоди про обмін студентами та близько 100 обмінних угоди в інтересах факультетів).

Диплом Лондонського університету в МІЕФ

З 1997 року Вища школа економіки спільно з Лондонською школою економіки і політичних наук (підрозділ Лондонського університету) реалізують унікальний для російської освіти проект. навчання в Міжнародному інституті економіки і фінансів (МІЕФ) проходить повністю англійською мовою за програмами, схваленими британськими партнерами Вишки. Випускники бакалаврату МІЕФ отримують два дипломи - НДУ ВШЕ і Лондонського університету. Випускники магістратури МІЕФ отримують диплом НДУ ВШЕ і офіційний лист-сертифікат від Лондонської школи економіки і політичних наук. Навчання в МІЕФ платне.

Аспірантура

Вища школа економіки першою з російських університетів перейшла до системи аспірантських шкіл по окремих галузях науки, які повинні задати загальні всередині кожної школи стандарти досліджень і підготовки дисертацій. Інше завдання аспірантських шкіл - формування горизонтальних зв'язків між аспірантами, звички до обміну думками та ідеями.

У ВШЕ створені 16 аспірантських шкіл:

Не секрет, що багато російських аспіранти вступають до аспірантури «для галочки» - в умовах повної зайнятості за основним місцем роботи часу на дослідження у них не залишається. Аспіранти ВШЕ займаються наукою всерйоз. Майбутнім дослідникам університет пропонує стипендіальну програму академічної аспірантури , Або «аспірантури повного дня». Надійшли на неї аспіранти повинні повністю зосередитися на науковій роботі. Їм виплачується щомісячна стипендія в 30 тисяч рублів і надається можливість працевлаштуватися (а значить, отримувати додатковий заробіток) в одне з наукових підрозділів ВШЕ.

Особливості програми академічної аспірантури:

  • повна зайнятість і участь в дослідницьких проектах університету;
  • керівник з числа зарубіжних дослідників;
  • обов'язкове стажування в закордонних університетах-партнері НДУ ВШЕ.

Додаткове і бізнес-освіту

Більше 20 років у Вищій школі економіки успішно реалізуються освітні програми для дорослих, що дозволяють підвищити кваліфікацію і пройти професійну перепідготовку в області менеджменту, фінансів, управління персоналом, бухгалтерського обліку і т.д., підготуватися до здачі сертифікаційних і атестаційних іспитів. Освітні програми розробляються на основі кращих вітчизняних і зарубіжних практик, з урахуванням потреб ринку і вимог професійних стандартів. До роботи зі слухачами залучаються як викладачі НДУ ВШЕ, так і російські і зарубіжні фахівці, що мають великий досвід практичної діяльності, топ-менеджери успішних компаній, експерти-практики, бізнес-консультанти, представники органів виконавчої влади.

Навчання проводиться російською та іноземними мовами.

На сьогоднішній день НДУ ВШЕ пропонує наступні програми:

Вища школа економіки має значний досвід в реалізації програм для корпоративних замовників.

* Програми МВА НДУ ВШЕ мають професійно-громадську акредитацію Національного акредитаційного ради ділового та управлінської освіти (НАСДОБР).

випускники

Диплом Вищої школи економіки - це гарантія затребуваності випускника на ринку праці, забезпечує швидкий і успішний кар'єрний ріст в провідних російських і зарубіжних компаніях.

Асоціація випускників ВШЕ об'єднує всіх, хто коли-небудь навчався у Вищій школі економіки, зберігає традиції університету і підтримує зв'язок з колишніми однокурсниками. Випускники Вишки беруть участь в семінарах і конференціях ВШЕ, зберігають право безкоштовного доступу до ресурсів бібліотеки ВШЕ, проводять власні заходи, набирають до своїх компанії стажистів і нових співробітників з числа студентів ВШЕ, а також отримують знижку на університетські програми додаткової професійної освіти. Крім того, Асоціація організовує церемонію вручення премії HSE Alumni Awards .

Вишка - школярам

Вишка працює з учнями російських шкіл на декількох рівнях.

В ліцеї ВШЕ , Відкритому в Москві, заняття ведуть викладачі університету. Навчальна програма спеціалізована. В залежності від уподобань ліцеїста йому буде запропоновано навчання по одному з восьми напрямків: «Економіка і математика» , «Економіка і соціальні науки» , «Гуманітарний напрямок» , «Дизайн» , «Сходознавство» , «Математика, інформатика та інженерія» , «Юриспруденція» і «Психологія і соціальні науки» . Ліцеїсти мають можливість користуватися ресурсами Вишки, в тому числі бібліотекою ВШЕ, відвідувати в університеті відкриті лекції, майстер-класи та студентські заходи. У 2018 році в Ліцеї - тисячу вісімсот п'ятьдесят дев'ять учнів. Навчання в Ліцеї безкоштовне, воно фінансується Департаментом освіти Москви. Всі випускники отримують державний атестат про середню загальну освіту.

на факультеті довузівської підготовки ВШЕ за програмами від 7 до 11 класу займаються більше 2500 чоловік. Тут абітурієнти проходять «нульовий», початковий курс навчання у вузі і можуть підготуватися до вступних випробувань. Слухачам факультету пропонуються на вибір різні освітні траєкторії.

У Москві і регіонах в 2018 році працюють понад 340 базових шкіл і регіональних центрів ВШЕ. У них учні 10-11 класів, готуючись до вступу в вуз, займаються за навчальними програмами і курсами, розробленим фахівцями Вишки.

Інтернет-школа ВШЕ існує з 2002 року. Її слухачі проходять короткий, але змістовне навчання з предметів соціально-економічного профілю, математики, історії, біології, російської та англійської мов. Навчання безкоштовне.

Міжрегіональна олімпіада школярів «Вища проба» є одним з головних каналів надходження в НДУ ВШЕ. Вона проводиться за 17 напрямками, багато з яких дають переможцям і призерам пільги при вступі до вузу. Стати студентом Вишки можна і за результатами інших шкільних олімпіад, що входять до переліку, щорічно затверджується Міністерством освіти і науки РФ.

Дослідження і публікації

100+ дослідних інститутів і центрів

30+ міжнародних лабораторій

В НДУ ВШЕ працюють більш 100 дослідних інститутів і центрів і більше 30 міжнародних лабораторій, очолюваних провідними зарубіжними вченими.

Наукова діяльність університету ведеться в трьох напрямках:

  • Фундаментальні дослідження націлені на розвиток суспільних наук і застосування наукового потенціалу університету для вирішення ключових соціально-економічних завдань. Всі проекти досліджень - як на стадії їх розробки, так і після їх завершення - проходять через систему незалежного зовнішнього оцінювання. З 2006 по 2013 рік загальна кількість проектів зросла більш ніж в десять разів, більшість з них пов'язано з тематикою охорони здоров'я, освіти, суспільного добробуту, мікроекономіки, економічного і технологічного розвитку.
  • Прикладні дослідження дозволили університету вибудувати сталу модель взаємодії науки, бізнесу і суспільства. Використовуючи механізми комерціалізації наукових розробок і прогнозів і виконуючи проекти на замовлення держустанов, держкомпаній і приватного бізнесу, НДУ ВШЕ став одним з найбільших в країні дослідницьким і інноваційним центром в області соціально-економічних наук.
  • Моніторинги, проведені ВШЕ, служать джерелом актуальної інформації для державних служб, підприємств ЗМІ та інших дослідників. Серед найбільш цитованих - Моніторинг ділового клімату організацій реального сектора і сфери послуг , Російський моніторинг економічного стану і здоров'я населення (Відомий багатьом як RLMS), Моніторинг якості прийому до вищих навчальних закладів . Дані всіх моніторингів знаходяться в відкритому доступі на сайті ВШЕ.

Статистичні збірники НДУ ВШЕ , В яких відображені результати обстежень та моніторингів економічної ситуації, підприємницької активності, стану освіти, розвитку громадянського суспільства в Росії, розміщені на порталі Вишки у відкритому доступі. Єдиний архів економічних і соціологічних даних включає близько 900 соціологічних досліджень і понад 100 статистичних матеріалів, які відображають основні показники російської економіки. Цей проект НДУ ВШЕ добре відомий в міжнародному архівному співтоваристві, доступ до нього відкритий для всіх бажаючих.

експертна діяльність

НДУ ВШЕ є провідним експертно-аналітичним центром Президента і Уряду Російської Федерації, сприяючи розробці законопроектів, державних програм і стратегій як на федеральному, так і на регіональному рівні, а також здійснюючи інформаційно-аналітичну та експертну підтримку діяльності Адміністрації Президента, Апарату Уряду Російської Федерації і рішень федеральних органів виконавчої влади.

Експерти НДУ ВШЕ беруть активну участь в ключових експертних дискусіях, входять до складу багатьох колегіальних і дорадчих органів при Президентові та Уряді Російської Федерації (Президія Економічної ради при Президентові, Робоча група з моніторингу «травневих» указів Президента, Урядова комісія з координації діяльності Відкритого уряду, Експертна рада при Уряді ), Громадських рад, комісій та колегій в федеральних органах виконавчої влади.

Університет на регулярній основі готує експертно-аналітичні доповіді і експертні позиції з найважливіших питань в сфері освіти, соціальної політики, охорони здоров'я, демографії, ринку праці, транспорту, державного управління, технологічного розвитку та ін., що відображають результати останніх досліджень і експертних напрацювань.

Крім прикладних і фундаментальних досліджень НДУ ВШЕ реалізує моніторингові дослідження за основними напрямками розвитку економіки і соціальної сфери: освіта, охорона здоров'я, наука та інновації, сектор інтелектуальних послуг, підприємства реального сектора економіки, громадянського суспільства, поведінка домогосподарств.

Система моніторингових досліджень НДУ ВШЕ служить основою для подготовкідолгосрочних прогнозів соціально-економічного розвитку країни та окремих регіонів Російської Федерації, вироблення стратегій для інноваційного розвитку економіки та її секторів (енергетики, промисловості, сільського господарства, транспорту та ін.), модернізації освіти, науки, охорони здоров'я, вдосконалення інструментів галузевої політики та ін., а також основою для різних досліджень, що проводяться університетом.

Великим напрямком досліджень НДУ ВШЕ є довгострокове прогнозування розвитку науки, технологій та інновацій на основі методів форсайта. Результати цих досліджень лягли в основу стратегічних і прогнозних документів для ряду секторів економіки і соціальної сфери, великих компаній.

НДУ ВШЕ в світовій академічній просторі

100+ зарубіжних викладачів

з 25 країн

Вища школа економіки стала першим державним університетом в Росії, які відбирали кадри на міжнародному академічному ринку праці. Сьогодні в Вишці працюють понад 100 зарубіжних викладачів з 25 країн.

В НДУ ВШЕ регулярно проходять академічні дискусії за участю міжнародних експертів. Найбільш помітним академічним подією є щорічна Квітнева міжнародна наукова конференція з проблем розвитку економіки і суспільства. У ній, крім дослідників з Росії і з-за кордону, традиційно беруть участь керівники Уряду РФ і Адміністрації Президента Росії, Світового банку, Міжнародного валютного фонду, Організації економічного співробітництва і розвитку, глави найбільших російських і іноземних компаній.

Вища школа економіки бере участь в ряді міжнародних проектів у сфері науково-технічного співробітництва (IncoNet EECA, ERA.Net RUS, BILAT-RUS, INCONTACT) і є партнером таких організацій, як ОЕСР, G20, БРІКС, ЮНЕСКО, ЮНІДО та інших.

У 2012 році завідуючою однієї з кафедр ВШЕ вперше став іноземний професор - почесний співробітник St. Antony College Оксфордського університету Керол Скотт Леонард

Нобелівський лауреат Ерік Маскін очолює Міжнародний Експертна рада, що складається з дев'яти найбільших зарубіжних фахівців в сферах економіки і освіти, який спостерігає за реалізацією стратегії розвитку ВШЕ

Інновації і бізнес

НДУ ВШЕ не тільки досліджує інновації, але і створює багаторівневу інфраструктуру для їх розвитку:

  • освітні програми у сфері управління інноваціямі;
  • стимулювання и підтримка підпріємніцькіх ініціатив и стартапів студентів, випускників и викладачів;
  • допомога в реєстрації інтелектуальніх прав и комерціалізації результатів інтелектуальної ДІЯЛЬНОСТІ співробітніків університету;
  • організація платформи для взаємодії підприємців та венчурних інвесторів.

Бізнес-інкубатори відкриті в московському і пермському кампусах ВШЕ, при нижегородської Вишці діє Центр підприємництва. Вони навчають резидентів ефективним методам побудови бізнесу, забезпечують експертну підтримку їх проектів, допомагають залучати інвестиції для стартапів.

Інноваційний центр ВШЕ займається комерціалізацією інтелектуальних розробок співробітників університету і формує пояс «дочірніх» інноваційних компаній Вишки, допомагає залучати до цих проектів зовнішніх інвесторів і партнерів.

Фонд підтримки інноваційного підприємництва ВШЕ

7 років

25 малих підприємств
за участю ВШЕ

Venture Kitchen, спільний проект Інноваційного центру ВШЕ, порталу RusBase і Російської венчурної компанії, стала новою інтернет-майданчиком для венчурних інвесторів. Вона включає можливість пошуку по базі перспективних проектів і стартапів, отримання інформації про маркетингові дослідження і венчурних освітніх програмах та інші опції.

Університет, відкритий місту

Університет - це не просто освітній і науковий кампус, це джерело нових, яскравих ідей і проектів, які формують соціальний і культурний простір міста. Вишка в стінах університету проводить безліч цікавих заходів, відкритих для всіх бажаючих, і створює в місті нові майданчики для спілкування, дискусій і просто веселих свят.

Вишка запрошує до себе

  • « професорські середовища »- щотижня в Професорському клубі ВШЕ на Мясницькій проходять концерти класичної, джазової, фольклорної музики. «Професорські середовища» можуть настати в будь-який день тижня, в залежності від гастрольного графіка артистів.
  • проект « Важливіше, ніж політика »Був створений в 2007 році з ініціативи наукового керівника ВШЕ Євгенія Ясіна. Щомісяця відомі письменники, публіцисти, режисери, вчені та громадські діячі розмовляють зі студентами та гостями Вишки про культуру, традиції, історію. Разом з Євгеном Ясін зустрічі веде директор Державного літературного музею Дмитро Бак.
  • Клуб любителів документального кіно - просвітницький проект, який знайомить глядачів з маловивченими сторонами життя сучасного російського і європейського суспільства. Ведучий зустрічей - віце-президент Гільдії неігрового кіно і телебачення Григорій Лібергал.

Вишка виходить в місто

  • лекторій ВШЕ - кращі викладачі Вишки проводять відкриті лекції з економіки, соціології, історії, філософії, літератури, психології, інженерії на різних міських майданчиках. Влітку - в Парку Горького, взимку - в московських музеях.
  • День Вишки - щорічний загальноміське свято в Парку Горького.

Університет в медіапросторі

Новинні ресурси

Експертно-аналітичні ресурси

  • портал IQ.hse.ru (Раніше opec.ru) є одним з найстаріших науково-освітніх ресурсів російського інтернету. Крім щоденних новин IQ.hse.ru регулярно публікує відео публічних лекцій експертів НДУ ВШЕ, добірки найкращих публікацій співробітників університету. Матеріали IQ.hse.ru використовують при підготовці своїх статей провідні ділові та суспільно-політичні видання (Відомості, Forbes, РБК, Незалежна газета, slon.ru).
  • «Демоскоп Weekly» - електронний журнал Інституту демографії НДУ ВШЕ - виходить раз на два тижні і публікує новини та аналітику про демографічні і міграційні процеси, міжетнічних відносинах, про становище жінок, дітей і незахищених груп громадян, про зміну рівня життя в Росії та інших країнах світу. А «лічильник населення» завжди підкаже точну чисельність населення земної кулі на поточну дату.

Книжкові та бібліотечні ресурси

170 000+ книг знаходяться в електронному доступі бібліотеки НДУ ВШЕ

НДУ ВШЕ випускає в паперовому та електронному вигляді більш 20 наукових журналів, багато з яких входять до переліку провідних рецензованих наукових видань ВАК. Деякі журнали ВШЕ починають виходити на англійській мові і індексуються в міжнародних базах цитування Web of Science і Scopus.

Бібліотека НДУ ВШЕ вважається однією з кращих російських бібліотек вищих навчальних закладів - в ній зібрано понад 700 тис. друкованих видань, в тому числі монографії та підручники з профілем факультетів ВШЕ, рідкісні книги. У бібліотеки одна з найбільших в Росії колекцій електронних ресурсів . Серед них - бази даних зарубіжної і російської періодики, наукового цитування ISI Web of Knowledge і Scopus; видання та статистичні ресурси Світового банку, OECD і МВФ; вітчизняні та зарубіжні словники і енциклопедії. В електронному доступі понад 170 тисяч книг найрізноманітнішої тематики: від економіки і фінансів до психології та філософії, від перевидань класики до новітніх досліджень. Близько 80% електронних книг англійською мовою, 20% - російською. Студенти і співробітники Вишки можуть підписатися на архіви провідних світових наукових журналів - з кінця XIX століття до свіжих номерів, а також магістерських і докторських дисертацій, захищених в Європі і Північній Америці за останні 20-30 років.

Видавничий дім ВШЕ , Заснований у 2000 році, став одним з найбільших університетських видавництв в Росії. Спеціалізується на випуску наукової, навчальної та довідкової літератури як російських авторів, перш за все викладачів і наукових співробітників Школи, так і зарубіжних. У серії «Підручники Вищої школи економіки» видано понад 50 книг загальним тиражем понад 170 тисяч примірників. У 2014 році автори підручників ВШЕ стали переможцями конкурсу «Вибір вузів Росії». Ще один масштабний проект ВД - видання серійних монографій провідних дослідників по соціально-економічним наукам. Багато з опублікованих робіт - лауреати головних російських книжкових конкурсів, в тому числі «Кращі книги року», «Університетська книга». C 2009 року в рамках п'яти серій: «Економічна теорія», «Соціальна теорія», «Політична теорія», «Теорія і практика освіти», «Дослідження культури» вийшло близько 70 книг і ще 20 готуються до видання. Коло тем дуже різноманітний і цікавий не тільки фахівцям: від дослідження суспільного життя Росії XIX-XX ст. до аналізу феномена російського авангарду і осмислення популярності масового кінематографу.

Традиції

Гава

Ворона вже багато років вважається символом Вищої школи економіки. Її придумала художник Анна Аренштейн, в 1996 році ілюструвала новий інформаційний буклет про Вишці. Тепер ворону можна зустріти на будь-якій сувенірній продукції ВШЕ, вона також стала символом щорічних нагород університету. Дізнатіся більше ...

Золота Вишка

церемонія вручення головної університетської премії проходить з 2001 року. Кількість і назва номінацій за цей час мінялися, але приз незмінно вручається кращому викладачеві, краще досліднику, кращим випускникам і людям, які зробили найбільш значний внесок у розвиток університету. Лауреати премії визначаються за результатами голосування і отримують статуетку золотий ворони.

чавунне яйце

У 2004 році свою щорічну премію заснували студенти Вишки. Ось так була дана відповідь на одвічне питання: що було раніше - птах чи яйце? «Чавунним яйцем» відзначаються кращі студентські проекти та досягнення в різних напрямках - від спорту до благодійності.

день Вішкі

Приурочений до 20-річчя Вишки в 2012 році це свято вперше об'єднав і День першокурсника, і зустріч випускників, і дні відкритих дверей різних факультетів ВШЕ. А оскільки всі захід проводився на відкритому повітрі в Парку Горького, День Вишки став по-справжньому міським святом, відкритим для всіх.

випускний

Наймолодша з традицій Вишки, випускників якої стає все більше і більше. Щоб зібрати разом всіх випускників 2013 року, знадобилася одна з найбільших майданчиків в Москві - «Лужники».

Благодійність

Благодійна діяльність та волонтерський рух об'єднує студентів, випускників і співробітників Вищої школи економіки. Багато проектів починалися як невеликі студентські ініціативи, а тепер охоплюють десятки учасників в Вишці і за її межами.

Автономна некомерційна організація «Лікарняні клоуни» перша і поки єдина в Росії професійна організація, яка допомагає реабілітувати дітей незвичайними терапевтичними методами - клоунадою, іграми, мистецькими поглядами й просто сміхом. Вона була заснована випускником факультету права НДУ ВШЕ Костянтином Седовим. «Лікарняні клоуни» працюють в лікарнях п'яти регіонів Росії, організували Школу клоунів і проводять міжнародні семінари для волонтерів.

Благодійний фонд «Мозаїка щастя» створений випускницею факультету менеджменту ВШЕ Ганною Пучковою. Фонд підтримує дитячі будинки, допомагає хворим дітям і реалізує відразу кілька програм: «Діти і ВІЛ» (програма працює в Москві і Татарстані), «Експерти благодійності» (консультаційна підтримка представників НКО і навчання волонтерів), «Потрібна помощь.ру» (благодійний медіа-проект за участю більше 70 журналістів провідних федеральних ЗМІ), «Заради головного» (організація зустрічей з відомими творчими людьми, зацікавленими в благодійних проектах).

благодійну організацію ICEF Outreach створили студенти МІЕФ ВШЕ. Зараз в її діяльності беруть участь понад 70 волонтерів з усіх факультетів Вишки. Хлопці допомагають чотирьом дитячим будинкам в Тверській, Рязанської, Ярославської та Московській областях. Гроші на поїздки і матеріальну допомогу вони отримують завдяки благодійним продажу випічки (Bake Sale). Хлопці також влаштовують благодійні вечори в Вишці, на яких виступають професійні артисти, талановиті студенти та відомі люди, які активно займаються благодійністю.

Ось так була дана відповідь на одвічне питання: що було раніше - птах чи яйце?