ВИСТУП ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛІКИ В АКАДЕМІЇ НАУК РК Алмати (Казахстан) - Субота, 6 (...)

Académie des Sciences

Пан Аким міста Алмати,
Пане Президенте Академії Наук,
Пані та панове,

Ви надали мені честь виступити в Академії Наук Республіки Казахстан, в цьому престижному будинку, що символізує науку і знання.

Я хотів би підкреслити, що зміцнення університетського, наукового і лінгвістичного співробітництва з Казахстаном є для Франції пріоритетним завданням. І Алмати в цій співпраці буде відведена центральна роль.

У XIX столітті, коли Алмати називався Вірним, французький мандрівник і шукач пригод Поль гурд, архітектор за освітою, влаштувався в цьому місті. Тут під його керівництвом було зведено кілька будівель, в одному з яких сьогодні розташувався Інститут Сорбонна - Казахстан.

На сьогоднішній день, інвестувати в будівництво у нас більше немає необхідності, як в минулому. Прийшов час робити інвестиції в галузь знань, навчання і професійної підготовки. Це те, чим ми повинні зайнятися на другому етапі розвитку партнерства між Францією і Казахстаном.

З Президентом Н. Назарбаєвим ми прийняли рішення діяти в двох напрямках. Перш за все, це навчання казахстанських студентів у Франції, зокрема, завдяки підтримці стипендіальної програми «Болашак». Ми готові брати до Франції більше 400 казахстанських студентів, таке їх кількість на сьогоднішній день. Через п'ять років ми легко зможемо подвоїти це число.

Другий напрямок - це співпраця між французькими та казахстанськими ВНЗ. Ми вважаємо, що ті зв'язки, які будуть встановлені, створять сприятливі умови для обмінів знаннями між студентами, а також виведуть кращі університети на міжнародний рівень. Тому невипадково під час університетського Форуму в Астані було підписано понад двадцять угод. Вони зачіпають всі області: науку, економіку, туризм, право, державне управління, громадські науки і французьку мову.

Наша мета - це не тільки розвиток «Інституту Сорбонна - Казахстан» на базі КазНПУ ім. Абая, а й проекти відкриття школи по підготовки інженерів, центрів підготовки висококласних техніків, шкіл з навчання кадрів в області туризму ... Ми повинні якомога ширше охопити область підготовки фахівців для різних напрямків економіки.

І я хочу привітати Президентів всіх Університетів - французьких і казахстанських. Вони виконали величезну роботу, яка привела до підписання вчора і сьогодні угод.

Але для того, щоб відбувалося подальше зближення, необхідно також, щоб в Казахстані ще більше говорили французькою мовою. В Астані та Алмати відкриті французькі школи. Вони вже навчають казахстанську еліту, але цього не достатньо. Нам з Президентом Н. Назарбаєвим потрібно зробити так, щоб викладання французької мови здійснювалося в звичайних загальноосвітніх школах Казахстану. Французькі університети також створять умови для лінгвістичної підготовки своїх майбутніх студентів. У зв'язку з чим отримає розвиток і лінгвістичне співпрацю.

Мені б хотілося також, щоб Казахстан відкрився франкофонії простору, а франкофонне простір відкрилося б Казахстану. У мене виникла думка, що одного разу, Казахстан, можливо, приєднається до Міжнародної Організації Франкофонії. Це дозволило б франкофонії бути представленою в Центральній Азії, а також стало б великою перевагою для поширення французької мови та французької культури на величезній центральноазіатської території. Я не роз'єднує мову, вміння, знання, науку і культуру.

Внесок Казахстану в культуру має особливе значення. Країна з великою історією має і велику культуру. Культура кочівників багато привнесла в нашу спільну спадщину. Зокрема, я маю на увазі поезію, філософію, математичні науки. Один серед багатьох інших видатних казахстанців об'єднав в собі всі ці якості і вплинув на розвиток цих дисциплін. Це аль-Фарабі. Він визнаний «другим після Аристотеля учителем». Також, я хочу назвати ім'я Абая, письменника, поета і філософа, красномовство якого нерідко порівнюють з красномовством Віктором Гюго.

Про культурну спадщину Казахстану у Франції повинні знати більше, так як воно має велике значення. Ваша кочове культура, а також багатонаціональний склад населення Казахстану створили унікальні творіння. Перші перехресні сезони культури, які в минулому році були організовані в Казахстані, а в цьому році - у Франції, пройшли з великим успіхом.

Так, зовсім недавно на площі перед Пале Руаяль були встановлені традиційні казахські юрти. З великим успіхом в Парижі виступав балет «Астана Опера». Ви повинні пишатися своєю культурою. Франція, яка прагне повсюдно поширювати свою культуру також як і культуру, готова і вам надавати своє сприяння.

Сьогодні Астана і Алмати можуть змагатися з видатними європейськими сценами, представляючи постановки, навіяні зустріччю європейської та азіатської цивілізацій на таємничому і загадковому шовковому шляху. У Алмати і Астани вже налагоджені партнерські відносини з французькими містами в галузі культури. Алмати і Канни спільно організують і проведуть дні культури та кінофестивалі.

Крім того, в Алмати ми повинні зміцнити нашу співпрацю в області спорту і туризму. Я хотів би зупинитися на цьому питанні.

Територія Казахстану в п'ять разів перевищує територію Франції. Пейзажі Казахстану надзвичайно різноманітні. А туристичний потенціал Казахстану - величезний. Степ досі залишається недослідженою областю для більшості європейців. Вона абсолютно чудово цвіте навесні, коли в цю пору року розпускаються дикі тюльпани. На мене це справляє величезне враження! Гори також заслуговують ще більше уваги і захисту. Наша співпраця може посприяти захисту природи, збереженню її стану, а також її перетворення без нанесення шкоди.

Саме з цієї причини на мене справило особливе враження те, що нам було представлено під час заходу з нагоди закладення першого каменя міський канатної дороги компанії «Poma» в Алмати. Ця споруда має відкрити нові можливості для туристичних проектів і дозволить залучити ще більше бажаючих відвідати ваше місто і Казахстан.

Створення «cluster montagne» зміцнить зв'язки між французькими та казахстанськими фахівцями, які працюють в цьому секторі. Він спростить роботу зі створення гірськолижних баз не тільки в Алмати, але і в багатьох інших містах, що мають можливість прийняти подібні об'єкти. Будьте впевнені, вже зараз, що можете покластися на досвід Франції в цьому питанні.

Існують різні способи створення міст. Місто може бути просто низкою будівель, або може бути місцем життя. Існують різні способи створення зимових спортивних баз. Це можуть бути міста, перенесені в гори, або ж це може бути безліч ланок, відносин, які створюють особливу атмосферу. Концепції розробки зимових спортивних баз у Франції були різними, і тільки остання модель, та, яку я тільки що описав, перевершила всі інші, і дозволяє сьогодні служити прикладом для всього світу. Зимова спортивна база - це певне бачення «мистецтва життя», розуміння спорту, вміння займатися дітьми, технологічний підхід, безпеку, і нарешті, щастя - щастя надати населенню можливість доступу до улюблених занять.

Ми готові сприяти розвитку співпраці в області зимових спортивних баз. Я знаю, що ви прийняли зобов'язання з проведення чемпіонату світу в 2017 році, а також те, що місто Алмати є кандидатом на проведення Зимових Олімпійських ігор у 2022 році. Олімпійські ігри, це дуже важливо, це проект, який може мобілізувати набагато більше, ніж одне місто, цілу країну! За умови наявності необхідного технічного обладнання, за умови належної системи організації. Ми готові запропонувати весь свій експертний досвід, всі свої знання для реалізації цього прекрасного амбітного проекту.

Кажуть також, що в Алмати, я ще не зміг в цьому переконатися, ви любите велосипедний спорт. Дійсно, у вас є великий чемпіон велоспорту Олександр ВИНОКУРОВ. Він став олімпійським чемпіоном в Лондоні. В рамках програм з благоустрою міст можливе створення інфраструктури для велосипедної їзди, що також є сильною стороною наших підприємств. У цій сфері, ми розробили в Парижі, і не тільки в Парижі, зони, відведені для цієї форми пересування.

Питання транспорту, комунікацій, води і енергії є основними для розвитку стійких міст (екоміст). Тематика стійких міст повинна також стати предметом навчання в університетах. Яким чином продумати будівництво міст? Як упорядкувати міста, щоб вони економили енергію? Як створити міста, які були б гуманними, економними, екологічними, і в той же час відкритими світу? Як зробити так, щоб у нас були міста, які підтримують зв'язок? Як зробити, щоб ми боролися проти бідності, проти важких життєвих умов? Як зупинити забруднення? Як найкращим чином забезпечити захист від катастроф? Ось хороші академічні питання, цікаві теми для наукових досліджень, які треба буде розв'язати нам, казаха і французам!

Побратим з містом Ренн, Ваше місто, пан Яким, вже дуже відомий у Франції. Він також веде стратегічне зближення з містом Канни для розвитку культурних проектів - для кожного це значить Фестиваль! У вас також налагоджені зв'язки з іншими містами, які могли б співпрацювати з вами в рамках проекту зимових гірськолижних баз.

Місто Астана, зі свого боку, веде співпрацю з містом Ніццою, з регіоном Рон-Альпи. Місто Гренобль також готовий мобілізувати свої ресурси. Мені б хотілося, щоб з'явилося ще більше французьких територіальних спільнот, які прагнуть встановити співпрацю з великими регіональними центрами Казахстану.

До того ж, університети вказали шлях. Якщо університети здатні вести партнерські відносини, в такому випадку, міста і регіони повинні також бути здатні зробити це. Ми повинні проявити солідарність і спільність інтересів.

Казахстан займає центральне географічне положення, адже Казахстан дозволяє забезпечити зв'язок Європи і Азії. Франція повинна зробити належні висновки з цієї географічної позиції Казахстану, чому також відповідає і політична воля країни. Інвестувати в Казахстан, це означає інвестувати в Європу і в Азію. Це означає мати хороші відносини з майбутнім Євразійським Економічним Союзом. В той чи інший момент, Європа повинна буде вести переговори з цією частиною континенту.

Ми настільки усвідомлюємо значення цих завдань, що незабаром в основних регіонах Казахстану будуть призначені почесні консули Франції. Вони стануть важливими опорними ланками, і вже зараз я хотів би привітати їх.

У вашому місті, Пан Аким міста Алмати, існує французьке співтовариство. Тут живуть 250 французів, деякі з них, можливо, в залі. Вони відкривають тут кафе, булочні, а також підприємства високих технологій. Багато французькі підприємці вирішили влаштуватися в Алматінськом регіоні. Я знаю, що ви їх дуже добре приймаєте.

Мене супроводжують багато керівників підприємств. Вони висловлюють вам свою довіру по відношенню до вашого міста і до вашої країни. Вони хочуть зайняти своє місце, тільки своє місце, в Казахстані, дати те, що може запропонувати їх технологічне підприємство, і вкласти свої інвестиції в довгостроковий розвиток, а не просто робити це час від часу. Будівництво гірськолижної спортивної бази, це не просто будівництво, це не просто благоустрій, цей намір вести партнерські відносини, які триватимуть десятиліття.

З початку наступного року з'явиться також пряма авіалінія між Францією і Казахстаном. Це означає, що відтепер вежа Байтерек буде знаходитися всього в 6 годинах польоту від Ейфелевої вежі, і навпаки. І в цьому випадку, можна припустити, що обміни між двома нашими країнами в рамках економічних, університетських і культурних проектів стануть ще більш численними.

Ось, пані та панове, це те, що я хотів сказати вам в цьому місці, яке, як будь-який університет, є місцем, що розташовує до роздумів.

Я знайшов слова, написані вашим великим письменником Абаем, ім'я якого присвоєно університету. Він говорив, що «Мізерний із людей той, хто не має прагнення». Але він додав: «прагнення бувають дуже різними».

Є люди, рух яких обмежено лише власним переміщенням, тобто мізерно, а є інші, ті, які надають сенс майбутнього, які будують, які творять, які змушують сподіватися.

Саме це ми повинні зробити для наших двох країн: проявляти прагнення, виявляти загальне прагнення, прагнення заради цінностей і принципів, які ми несемо.

Хай живе Франція і хай живе Казахстан! Дякуємо.

джерело документа

Яким чином продумати будівництво міст?
Як упорядкувати міста, щоб вони економили енергію?
Як створити міста, які були б гуманними, економними, екологічними, і в той же час відкритими світу?
Як зробити так, щоб у нас були міста, які підтримують зв'язок?
Як зробити, щоб ми боролися проти бідності, проти важких життєвих умов?
Як зупинити забруднення?
Як найкращим чином забезпечити захист від катастроф?