У авангардному мистецтві одним з головних художніх течій початку ХХ століття є кубізм (від фр. «Cube» - куб). Даний напрямок в мистецтві має на увазі використання підкреслено геометричних форм для зображення реальних предметів і об'єктів. Це примітивне мистецтво, сприймають навколишній світ за допомогою геометричних форм, і прагне «роздрібнити» його на окремі стереометричні елементи.
Як нова течія в живописі кубізм виник в 1905-1907 роках і його поява пов'язана з іменами таких французьких художників як Пабло Пікассо і Жорж Брак, саме вони є засновниками кубізму і його найбільш відомими представниками. Термін «кубізм» з'явився на світ після реакції Жоржа Брака на критичну статтю художнього критика Луї воксель, який назвав серію картин художника «кубічними примхами».
Кубізм в живопису
(Paul Cezanne "La Montagne Sainte Victoire Cezanne")
Вважається, що витоки кубізму були закладені французьким художником Полем Сезанном, який в листі молодому художнику Пабло Пікассо рекомендував розглядати навколишній світ як певну сукупність різних геометричних фігур - циліндрів, квадратів, конусів, сфер. Прислухаючись до порад Сезанна, а також перебуваючи під враженням від мистецтва зображення африканських масок, в 1907 році Пікассо створює свою першу картину, написану в стилі кубізму «Авіньйонський дівиці» (зухвалі, рубані лінії, загострені кути, практична відсутність тіней, тон нейтральний, близький до натуральному).
(Пабло Пікассо "Хліб і фруктові страви на столі")
Полотна в стилі кубізм відрізняє їх двовимірний, плоский вид, вони рясніють великою кількістю різноманітних геометричних фігур, різних ліній, гострих кутів, причому колірна гамма в цей же час виконана в скромних, нейтральних тонах. Художник-кубіст не розглядає об'єкт або предмет з якогось одного певного кута, а намагається роздрібнити його на окремі елементи, а отримані частини вже потім складає в одне єдине ціле.
(Пабло Пікассо "Дівчинка на кулі")
Виділяють три стадії формування кубізму як окремого напрямку в авангардному мистецтві:
- Сезанновского. Початкова стадія формування, об'єкти мають абстрактну і спрощену форму. На Пікассо мають величезний вплив роботи Сезанна, він створює своїх «Авіньйонських дівчат» і зустрічається з Жоржем Браком;
- Аналітична. Поступово зникають образи предметів, стираються відмінності між формою і простором, з'являються перелівістие фарби, які не мають виразного розташування, що перехрещуються за напівпрозорими площинами. Це помітно в роботах Жоржа Брака і Пабло Пікассо в 1910 році;
- Синтетична. Третя стадія формування, до кубістам примикають нові послідовники іспанський художник Хуан Гріс, французький поет Гійом лінер і американська письменниця Гертруда Стайн. У картинах Гріса відкидається третій вимір в образотворчому мистецтві і робиться акцент на фактуру поверхні, за допомогою якої конструюється новий предмет.
(Поль Сезанн "П'єро та Арлекін", картина в поєднанні з імпресіонізмом)
Найбільш відомими картинами, написаними в стилі кубізму, є полотна Поля Сезанна «П'єро і Арлекін», Пабло Пікассо «Авіньйонський дівиці», «Три музиканта в масках», Жоржа Брака «Мандора», «Будинок в Естаке», Хуана Гріса «Фантомас» , Фернана Леже «Дама в блакитному», «Будівельники».
Кубізм в архітектурі
Перші споруди архітекторів-кубістів були побудовані в першу чергу не в Парижі (там в 1912 році на одній з виставок теж демонструвався макет будинку, виконаного в даному стилі), а в Празі, столиці Чехії, яка стала на початку ХХ століття одним з найбільших центрів популяризації кубізму. Тут можна знайти роботи таких видатних архітекторів-кубістів як Павло Янак, Йозеф Гончар, Властіслав Гофман, Еміль Коалічек, Йосеф Хохол.
(Будинки-куби архітектора Піта Блома)
Найбільш видатні будівлі в стилі кубізм знаходяться в Роттердамі (Нідерланди), тут в 80-х роках за проектом архітектора Піта Блома був побудований цілий житловий комплекс, що складається з будиночків-кубів, їх головна відмітна особливість - всі стіни (крім перебувають посередині) розташовані під кутом. Будинки мають три поверхи, перший - кімната для прийому гостей і кухня, другий - спальня і ванна кімната, на третьому (зверху скляний дах) зазвичай розміщую оранжерею, дитячу кімнату або кабінет.