Як оцінювати мистецтво?

  1. оцінка мистецтва
  2. Подобається чи не подобається
  3. контекст
  4. сам твір
  5. Краса
  6. абстрактне мистецтво
  7. висновок

Короткий набір прийомів для оцінки картин і скульптур. Кілька підходів до аналізу твору.

оцінка мистецтва

Завдання оцінки творів мистецтва, будь то картини або скульптури, вимагає комбінації об'єктивної інформації та суб'єктивної оцінки. Дійсно, аналіз таких робіт сильно персоналізований, однак метою є не просто з'ясування того, чи подобається вам твір чи ні, але ще і розуміння причин. Це і вимагає певного набору знань. Зрештою, оцінка малюнка сучасного школяра буде радикально відрізнятися від міркувань на тему фресок Мікеланджело . Точно так же не можна використовувати однакові стандарти для оцінки класичних шедеврів реалізму і портретів експресіоністів. Це пов'язано з тим, що художник-експресіоніст не намагається реалізувати ту ж ступінь візуальної схожості, що і його колега. Простіше кажучи, перед тим як проаналізувати полотно або скульптуру, потрібно мати у своєму розпорядженні фактами про контекст роботи, а вже потім про сам твір. Чим більше інформації вдається почерпнути з контексту і самого предмета аналізу, тим точнішою і правильної вийде висновок.

Створення Адама Створення Адама. Мікеланджело.

Подобається чи не подобається

Як вже було сказано, недостатньо говорити «Мені не подобається ця картина, так як вона занадто темна». Наприклад, можна оцінити символізм і композицію роботи, незважаючи на те, що освітлення не припало до душі. Необхідно з'ясувати причини рішення.

контекст

Існує ряд критеріїв і механізмів оцінки творів мистецтва. Одним з найпростіших способів аналізу є розуміння того, що відбувалося (або могло відбуватися) в свідомості художника в процесі створення роботи. На основі цього можна зробити більш обгрунтований висновок. Ось ще кілька питань, на які варто відповісти:

  • Коли робота була створена? Знаючи дату створення твору можна зробити висновок про складнощі, з якими зіткнувся художник. Так, наприклад, пейзажі та портрети, створювані до появи фотографії, мали велику цінність і популярність. Від часу залежить і вибір кольорової палітри, набір використовуваних інструментів і ряд інших чинників.
  • це абстрактна робота? Твір мистецтва може бути повністю абстрактним (ніякої схожості з відомими природними формами), органічно абстрактним (має деяку схожість з органічними і природними формами), напівабстрактне або репрезентативним (образи і фігури впізнавані). Очевидно, що абстрактні твори звеличують інші цінності і розвивають зовсім інші теми, відмінні від репрезентативних робіт.

    Зелена пляма. Ельсуорт Келлі.

  • Тип живопису? Картини бувають різних видів і категорій, відомих як жанри живопису. Існує деяка ієрархія жанрів, складена в 17-му столітті академіями мистецтв . Класифікація містить як здорові ідеї, так і вельми спірні моменти.
  • Школа або рух з якою асоціюється робота? Твір може бути створено деякої національної групою художників (давньоєгипетська, іспанська, німецька), локальною групою (школа голландського реалізму), естетичним рухом ( бароко , класицизм , імпресіонізм , фовізм , кубізм , Поп-арт), загальною тенденцією (реалізм, експресіонізм), жанрової групою, методами забарвлення, аспектами відображення світу і так далі. При наявності цього знання про приналежність рухам і школам формується більш глибоке розуміння змісту і сенсу роботи.

    Відблиски на воді. Андре Дерен.

  • Де був написаний твір? Знаючи, де і за яких обставин створювалася робота, можна дати їй більш об'єктивну оцінку. Цінність фресок Мікеланджело, безумовно, оцінюється високо, а якщо знати те, що протягом чотирьох років майстер створював розпис Сікстинської капели без сторонньої допомоги, під високою стелею і в складних умовах, то розуміння і оцінка його шедевра може стати більш високою. Таким чином, оточення може зробити істотний вплив як на складність створення твору, так і на настрій майстра, що позначиться на кінцевому результаті.
  • На якому етапі знаходився художник? Художники, як правило, з плином часу покращують і вдосконалюють свою техніку до певного піка в середині кар'єри, а потім їх навик поступово починає згасати. У світанку творчих сил, наприклад, померли Рафаель , Томас Гёртін, Караваджо , Амедео Модільяні, Анрі де Тулуз-Лотрек , Джексон Поллок, Ян Вермер і інші. Розуміння творчого шляху художника може дати величезну кількість інформації про його живопису.

сам твір

Після оцінки контексту твору можна приступити до аналізу самої роботи. Формування думки про деяку картині або скульптурі швидше є мистецтвом, ніж наукою, внаслідок чого дати однозначні відповіді щодо цінності творіння не завжди представляється можливим.

Які матеріали використані? Які фарби застосовувалися? Відповіді на ці (і аналогічні) питання можуть повідомити про наміри та ідеї автора. Для швидкого створення картин використовувалися швидковисихаючі акварельні фарби і акрил, для технологічних бонусів використовувався полотно, масляні фарби цінувалися за багатство переданого кольору і так далі.

Рано-вранці Рано-вранці. Вільям Тернер.

Які зміст і предмет? Що зображено в роботі? Який символізм твори? Роль різних предметів в загальній композиції? Тут варто відзначити і загальний характер твору, адже вдале розташування деталей допомагає художнику акцентувати увагу на деяких елементах, створювати потрібну атмосферу.

Як застосовується колір? Колір впливає на наші емоції і, безумовно, відіграє величезну роль при оцінці творів мистецтва. Використання кольору може сказати і про ідеї, яких дотримувався автор. Імпресіоністи і експресіоністи (зокрема, фовістів) надавали великого значення цьому елементу живопису, намагаючись розкрити весь його потенціал, в той час як прихильники традиційного і академічного мистецтва дотримувалися реалістичних колірних парадигм (зелена трава, блакитне небо, сіре море і т.д.) . Художники використовують різні кольори, щоб стимулювати емоції, привернути увагу глядача, надати більшої реалістичності зображення, додатково підкреслити характер фігур або сцен, посилити глибину абстрактних робіт і в деяких інших, аналогічних, цілях.

Червоні виноградники в Арлі Червоні виноградники в Арлі. ван Гог

Краса

Естетика є суб'єктивною і особистої субстанцією. Ми бачимо речі по-різному, розуміємо «мистецтво» і «красу» в унікальних формах. Крім того, так як картини і скульптури в першу чергу об'єкти візуального мистецтва, якщо нас запитають про красу тих чи інших творів, ми, ймовірно, дамо миттєвий відповідь. Проте, якщо потім попросити оцінити красу (або її відсутність), сенс роботи і обгрунтувати свій аналіз, можуть виникнути деякі труднощі. Зазвичай естетичні критерії пов'язані з гармонійністю і балансом твори, його пропорціями, симетрією і аналогічними факторами.

Присяга Горации Присяга Горации. Жак-Луї Давид.

абстрактне мистецтво

У разі, коли абстрактні твори мають загальну тему і ідеї (кубізм - прекрасний приклад) або коли вони включають в себе впізнавані форми і доступний символізм, зробити оцінку можна за аналогією іншим картинам, але коли рівень абстракції досягає геометричних стандартів, виникає ряд труднощів. Цілком абстрактні роботи звільняють глядача від будь-яких оптичних асоціацій з реальним життям. Таким чином він може зосередиться виключно на мальовничих аспектах твори (лінії, форма, колір, текстура, тип мазка і т.д.). Варто задати собі наступні питання, які, можливо, допоможуть скласти більш цілісне думку про абстрактні картинах і скульптурах:

  • Як художник спрямовує погляд глядача, на чому акцентує його увагу?
  • Як використані кольори і яку роль вони відіграють в композиції?
  • Які форми містить робота? На що вони схожі? До чого вони можуть відсилати? Абстрактні картини повинні бути розшифровані. Можливо, до них варто ставитися, як до головоломок.

Натюрморт з плетеним стільцем. Пабло Пікассо

висновок

Після вивчення контексту твору і самої роботи можна задати ряд заключних питань:

  • Що твір намагається сказати? Це загальне питання, який включає в себе все, що ми виявили і вирішили в процесі вивчення роботи.
  • Яким чином картина або скульптура впливає на вас? Відповідь має ґрунтуватися на особистому реакції.
  • Хотіли б ви бачити цей твір у вашому домі? З таким запитанням дозволяє розглянути роботу під іншими кутами.
  • Вам хочеться побачити більше композицій зі схожим змістом, атмосферою, сюжетом і т.д.?

Тип живопису?
Школа або рух з якою асоціюється робота?
Де був написаний твір?
На якому етапі знаходився художник?
Які матеріали використані?
Які фарби застосовувалися?
Які зміст і предмет?
Що зображено в роботі?
Роль різних предметів в загальній композиції?
Як застосовується колір?