(І Не плутати ЇХ З Ладами, гамма і позиції)
Викладаю досить давно, але ось зіткнувся з несподіваною проблемою у учня - не може швидко запам'ятати бокси на грифі гітари. Припускаю, що ця проблема не у нього одного, тому вирішив написати цей пост і записати до нього відео. Ну а якщо у Вас немає такої проблеми - все одно раджу прочитати до кінця. Або, якщо швидкість інтернету дозволяє - подивитися відео. Побачите й почуєте ще дещо корисне, крім основної теми.
Отже, для початку зміцнімося в тому, що таке бокси. Як виявилося, багато початківці (і навіть не дуже початківці) гітаристи плутають їх то з ладами, то з гамами, то навіть з позиціями. Давайте коротко розмежуємо.
лад - якщо мова йде не про залізної зволіканні поперек грифа - це система організації звуків. Тобто, наприклад, натуральні лади з семи основних тонів і п'яти півтонів, серед яких є мінорні і мажорні лади, штучні лади, які можуть складатися з іншого кількість тонів і півтонів, розташованих по іншим інтервалах і так далі. Тобто це якесь правило висотного розташування звуків, в якому відіграє твір. Значить, якщо він грає в такому то ладу, то всяких лівих звуків, що не входять в цю систему бути не повинно.
Ну це в чистою в теорії - на практиці не завжди так.
Гамма. Близьке поняття до ладу . Але якщо лад - більш теоретичне, то гамма, це так би мовити фізична проекція цього ладу. Далі заглиблюватися не буде, а то сьогодні до боксів не дійдемо, може бути потім зроблю окремий урок з цього.
Далі - позиція і бокс. Якщо лад і гамма - це загальномузичний поняття, то бокси і позиції характерні саме для гітари. Вірніше, навіть не так - я не знаю що там щодо інших струнних інструментів, і чи є у них бокси, але позиції характерні для будь-яких струнних, у яких є гриф - скрипка, віолончель, не знаю, мандоліна, домра ... банджо, дутар, саз, ситар, балалайка - це все позиційні інструменти.
Для безладові інструментів, тобто, де на грифі немає ось цих зволікань поперек - скрипка, контрабас, альт і так далі - позиція - взагалі основна річ для техніки гри. Пояснювати це зараз складно, та й нам ніби як не потрібно, у нас на гітарах найчастіше ці зволікання (гітарні лади) є. Так ось - позиція це місце розташування кисті гітариста - називається по його вказівного пальця. На якому гітарному ладу вказівний - та й позиція. На першому ладу- перша позиція, на другому - друга і та далі ... до 24-ої, якщо у кого стільки ладів є ...
При цьому гриф розглядається як - увага - абсолютна шкала. У неї є «0» - нульовий поріжок, і від нього все відраховується.
А що ж бокс? Бокс - це апплікатура. Тобто спосіб накладення пальців на гриф, в результаті чого ми отримуємо звучання якийсь гами. І при цьому, на відміну від будь-яких інших способів накладення пальців на гриф, що дають нам звучання якийсь гами, бокс розташований в межах однієї - максимум двох позицій.
Пояснюю. Гаму можна зіграти і на одній струні - в русі по грифу. Можна зіграти так би мовити «по діагоналі» - неодноразово міняючи позицію. А можна «втрутитися на одному місці», нікуди далеко не лазити, і зіграти все те ж саме в боксі. На всіх струнах.
І ось найголовніша відмінність боксів від позицій. Як я вже говорив - позиції це абсолютна шкала грифа. А бокси - відносна шкала. Вони не прив'язані до конкретних позицій. Не можна вважати, що перший бокс, наприклад пентатоники, повинен гратися в першій, або там в п'ятій позиції.
Це маячня. Вважається що перший бокс знаходиться там, де тоніка розташовується на шостий (і першої) струні. І тому бокси легко зсуваються вгору-вниз по грифу в залежності від тональності. Наприклад, в тональності Сі-мінор, перший бокс буде в сьомій позиції, а в тональності Сіль-мажор - в третій.
Єдине, що залишається незмінним - це їх розташування відносно один одного. За першим завжди йде другий, далі третій і не інакше.
Навіщо нам потрібні бокси? На перших порах - і не тільки - бокси дуже допомагають орієнтуватися на грифі. Залишатися в тональності при грі. На їх основі придумуються і граються поширені гітарні пасажі, кліше. І ці кліше потім стають «паличкою-виручалочкою», які можна буде вставити в соло "на автоматі".
Тут правда є і зворотний бік медалі - боротьба зі штампами, коли гітарні партії звучати вже дуже передбачувано, дуже по гітарного, і настає пора навпаки, боротися з боксовим апплікатурним мисленням. Але це окрема тема для окремого відео, і до такого ще треба дожити. І догратися .... Але а тепер нам треба бокси запам'ятати.
90% інформації людина отримує з зору. Отже, перший етап - назвемо його «візуальний» - треба запам'ятати «картинку» боксу. Якщо брати пентатонику, то найлегші для запам'ятовування - це п'ятий бокс - він самий симетричний і перший, який розташований по грифу слідом за ним, і як би однієї стінкою стикується з п'ятим боксом. Він же і самий вживається. Тобто, спочатку їх треба на грифі уявити - «побачити».
Ось так я бачу перший бокс.
Далі настає черга моторної, вірніше кінетичної пам'яті. Бокс потрібно програти - в висхідному і низхідному русі. Як кажуть деякі гітаристи - «посадити його в пальці». При цьому напрацьовуються деякі динамічні стереотипи гри. Їх, навіть в одному боксі може виявитися багато. Не тільки послідовна гра вгору-вниз, але і гра секвенціями, наприклад по три ноти, кожен раз повертаючись на одну назад, і починаючи наступну групу з трьох нот з неї. . Або по чотири ноти. Або групами по шість, наприклад, нот.
Варіантів безліч.
На жаль, частина гітаристів на цьому зупиняється. І починають «шпарить по боксах», тобто грають соло не головою за допомогою зростаючих на ній вух, а якимось іншим місцем за допомогою пальців. І це знову тема для окремого відео - «Як перестати« шпарить по боксах »і почати грати музику.
Але коротко потрібно обов'язково торкнутися.
Музика сприймається за допомогою слуху. І грається так само. Тому розкриваю найважливіший секрет.
Гаму, що міститься в аппликатуре боксу треба розчути. І запам'ятати. Причому, зовсім не обов'язково запам'ятовувати її в абсолютній величині - яка нота на якому ладу повинна точно звучати. Ні! Досить запам'ятати загальне звучання, характер цієї гами (який насправді виражається в послідовності інтервалів між її ступенями, і як вони співвідносяться до тоніки гами).
Так ось - важлива річ, до речі, з приводу запам'ятовування боксів. Запам'ятавши характер гами, її відносне звучання, ви без праці, просто по слуху зможете побудувати її аппликатуру в будь-якому місці грифа. А якщо її будувати, не йдучи їх однієї позиції, у вас і вийде якийсь її бокс. Тобто бокси ви зможете знаходити та будувати самі. За слуху. Але зазвичай, все ж спочатку картинка, потім пальці, а слух служить вам контролером, якщо ви в якомусь боксі станете грати «ліві ноти повз касу».
І це ще не все. Ось вам технічне рішення запам'ятовування боксів.
Перше. Граємо допустимо п'ятий бокс в висхідному русі. На самому верхній ноті міняємо позицію для гри першого боксу і граємо його в низхідному русі. Знову міняємо позицію для гри п'ятого боксу і все повторюється спочатку.
Зауважте - виходить ніби гра по колу, «за годинниковою стрілкою».
Друге. Міняємо напрямок. Починаємо висхідний рух з першого боксу, а вгорі міняємо позицію для гри п'ятого і так далі. Виходить рух проти годинникової стрілки.
Третє. Починаємо вправлятися в довільній зміні одного боксу на інший. З середини, з самого початку і так далі. З кожним радом зміна стає все більш хаотичною.
Насправді вона повинна бути підпорядкована вашій задачі - пошуку зручної аплікатури, потрібного звуку, і особливо - фразуванню . Тема велика, про це - теж не тут.
Ось тепер-то ви думаєте, напевно, все. Картинку бачите, в пальці посадили, слухом розрізняєте, зміну і зв'язок між боксами натренували. Запам'ятали. Ні! Ось тепер найголовніше. Це знання - мертве. Тепер його треба активувати. Як? Та дуже просто. Включаєте мінусовку. Знаходьте тональність, і починаєте імпровізувати, використовуючи ось ці два бокси.
Далі - все точно так же. Як віршики в дитинстві по рядках і четверостишиям вчили. До першого боксу додаєте другий, до другого - третій, запам'ятовуєте, потім імпровізіруете, використовуючи всі три, чотири боксу, і так навіть, поки не дійдете знову до п'ятого (або першого) на октаву вище (або нижче - дивлячись в якій тональності) і НЕ замкне коло.
на Ваш сайт.
А що ж бокс?Навіщо нам потрібні бокси?
Як?