- Михайло Кузьмін
- - Михайле, розкажіть, як все починалося?
- - Документи збирали довго?
- - Перші враження?
- - Іноземців в коледжі багато?
- - Проживали в сім'ї або резиденції?
- - А процес навчання? Важко було перебудовуватися?
- - З мовою проблеми виникали?
- - Ви закінчили підготовчу програму OPAL і надійшли на A-Level?
- - Як складаються іспити A-Level?
- - Коледж допомагає при вступі до університету?
- - Що б Ви порадили тим, хто тільки збирається в британський коледж?
- Частина II. University of Oxford
- - Есе, результати іспитів і заявка подано. Вас запросили на інтерв'ю. Як воно проходить в знаменитому...
- - На що потрібно звертати увагу при виборі спеціалізації в університеті?
- - Як проходить навчання на бакалавраті?
- - Що потрібно, щоб вступити до магістратури?
- - Михайло, а що будете робити далі?
- D'Overbroeck's College: Pre-A-Level (OPAL), A-Level
University of Oxford: бакалаврат - фізіологія, магістратура - фармакологія
Читати частина II. University of Oxford
Михайло Кузьмін
Частина I. D'Overbroeck's College
Pre-A-Level (OPAL), A-Level (2003-2006 рр.)
- Михайле, розкажіть, як все починалося?
- Я навчався в Москві, в школі з поглибленим вивченням англійської мови. Оцінки з предметів були вельми різні, по російському постійно були двійки за викладу. У 2003 році закінчив 10-й клас. У липні батьки раптом вирішили, що вчитися далі мені потрібно в Англії, і запропонували на вибір два коледжу. Я вибрав D'Overbroeck's College. Тепер розумію, що не помилився.
- Документи збирали довго?
- Ні, оформлення пройшло швидко. Я непогано написав тести з математики та англійської, отримав візу і в вересні був вже в коледжі.
- Перші враження?
- Тепер це називають «культурний шок». У британців зовсім інша ментальність. Ми звикли до відкритого спілкування, а там спочатку потрібно року 1,5 спілкуватися з людиною тільки «привіт-пока». Це потім ти вже будеш вважатися одним і можеш підійти поговорити по-дружньому. До того ж, я був молодший, ніж студенти на моїй програмі, по нічним клубам ходити не любив. Британці, як і місцеве населення в інших країнах, приїжджих не дуже полюбляють. Є у них і розподіл по класовості, соціальним станом. Загалом, в перший рік я особливо друзями не обзавівся.
- Іноземців в коледжі багато?
- Відсотків 30. Більшість китайці, багато тайців. Вони дуже старанні. За них держава платить, якщо будуть погано вчитися - доведеться гроші повернути, тому вони дуже стараються.
- Проживали в сім'ї або резиденції?
- Я жив у родині. Перший рік мене ця сім'я дуже «будувала». Потрібно було дотримуватися всіх правил по пунктик. В той момент я думав, що всі британські сім'ї такі. Це вже потім я дізнався, що є нормальні сім'ї, і що сім'ю можна при бажанні поміняти. Хоча все одно жити в родині краще, ніж в резиденції. І свободи більше, і немає строгого відбою, перевірки речей. Але до 16 років за тобою в сім'ї стежать суворо.
- А процес навчання? Важко було перебудовуватися?
- Спочатку я вчився на підготовчій програмі OPAL (аналог програми Pre-A-Level). Клас поділили за рівнем знань - на більш сильних і тих, хто слабший. Я потрапив до сильних. Моїх знань, отриманих в російській школі з академічних предметів, було досить, щоб добре вчитися.
Система навчання в Англії зовсім інша. Тебе вчать мислити, висловлювати і відстоювати свою думку. Потрібно багато працювати самостійно. У Росії все не так.
До речі, дуже раджу тим, хто поїде вчитися в британський коледж, взяти спочатку саме підготовчу програму, а вже потім йти на A-Level. По-перше, потрібен час, щоб адаптуватися в іншій країні, як раз за цей рік або півроку ти освоїшся. По-друге, вже розумієш, які предмети тобі варто брати на A-Level. Уже ясно, що тобі цікавіше і що легше буде здати на іспитах.
- З мовою проблеми виникали?
- Ні, з мовою у мене проблем ніколи не було. Ага, ось і, по-третє, на підготовчій програмі ще й англійську вивчиш як слід.
- Ви закінчили підготовчу програму OPAL і надійшли на A-Level?
- Після підготовчої програми я здав іспити і подав заявку на стипендію. Іспити були нескладні. Я їх здав успішно і отримав знижку 25% на програму A-Level.
На A-Level зазвичай вибирають 4 предмета для вивчення. Можна, звичайно, потягнути і 5, але це важко. Я вибрав фізику, математику, біологію та хімію.
Фізика і математика - практично повторення пройденого в московській школі. Якщо ці предмети добре викладалися в Росії, отримати по ним гідну оцінку на іспиті не буде проблемою. Британці ці предмети зазвичай не беруть, у них підготовка по ним слабка. Вони вибирають гуманітарні предмети. З фізики і математики один з модулів взагалі збігався, у фізиці тільки формули на іспиті давалися, а з математики немає.
Біологію я взяв, бо вже знав, що цей предмет мені знадобиться при вступі до університету. З біологією було вже не все так просто. 50% тим з цього предмету в російській школі не вивчалося. Наприклад, ми не вчили вирощування мікроорганізмів та ін.
- Як складаються іспити A-Level?
- Уже по ходу 1-го року навчання здаєш іспити в спеціально акредитованих для цього комісіях (тебе вчить коледж, а приймає іспити окрема організація). Ці іспити важливо здати дуже добре, так як за результатами першого року проводиться оформлення заявок до університетів за системою UCAS. Ось чому я кажу, що обов'язково потрібно брати підготовчу програму. Якщо відразу підеш на A-Level - за 1 рік адаптуватися, вибрати правильні предмети і здати їх на п'ятірки практично нереально. Хоча якщо відчуваєш, що ні тягнеш якийсь предмет, можна поміняти його на інший. Повідомити про це можна навіть перед іспитом. Перездавати іспит можна зазвичай 3 рази, зараховується вищий результат.
Під час 2-го року навчання на A-Level знову іспити, за результатами яких проводиться підтвердження місця в університеті, обраному на початку року.
- Коледж допомагає при вступі до університету?
- Звичайно. Для тих, хто вступає в Оксфорд чи Кембридж, взагалі є спеціальний клас. Справа в тому, що при вступі до цих престижних університетів потрібно написати дуже короткий, але яскраве і запам'ятовується есе (personal statement): про себе, свої інтереси, чому хочеш саме в Оксфорд (лестощі не вітається!) І ще щось незвичайне. Від того, як ти його напишеш, залежить, чи запросять тебе в університет на інтерв'ю чи ні. Кількість слів обмежена, здається близько 800. Кожна пропозиція має нести ідею. Тобі підказують, що краще змінити, направляють тебе в потрібне русло: учитель з біології сказав, що краще змінити на уроках, учитель з англійської скоригувала стилістику, ті, хто навчався в Оксфордському університеті, сказали, що краще взагалі прибрати. Я переписував це есе раз 16.
Есе, результати іспитів і заявку на вступ подаєш до університету. Якщо тебе вважатимуть перспективним, то в листопаді-грудні призначать вступне інтерв'ю. При його вдалому проходженні вже в грудні ти будеш умовно зарахований в університет.
Умови вступу в Оксфорд - це зазвичай обов'язкові п'ятірки з усіх предметів за результатами другого року. Якщо є хоч одна четвірка, саме в цей університет тебе не приймуть, тому можуть бути подані заявки в кілька університетів. На деякі спеціалізації університет проводить власні іспити. До речі, надходити в один і той же рік одночасно в Оксфордський і Кембриджський університети заборонено.
- Що б Ви порадили тим, хто тільки збирається в британський коледж?
- Я думаю, що найкраще їхати після 9-го класу. Потрібно обов'язково взяти підготовчу програму OPAL або Pre-A-Level з початком занять восени, ну, або хоча б узимку. Обов'язково виберіть хороший коледж. Це важливо. На A-Level беріть 4 предмета. Якщо щось не «тягнете» - можна подумати про те, щоб поміняти предмет. Раджу всім на A-Level брати звичайну математику. Вищу математику беріть ті, хто її дійсно любить. У Британії математика при надходженні дуже цінується на всіх спеціальностях, не тільки для «технарів». І пробуйте надходити в Оксфорд! Чому б і ні?
Частина II. University of Oxford
бакалаврат - фізіологія, магістратура - фармакологія (2006-2010рр.)
- Есе, результати іспитів і заявка подано. Вас запросили на інтерв'ю. Як воно проходить в знаменитому університеті Оксфорда?
- Приходиш в призначений тобі день і чекаєш, коли викличуть. Очікування може бути довгим, кілька годин. Йти нікуди не можна, тому що якщо тебе викликали, а ти цей момент пропустив - другого разу не буде. Інтерв'ю може бути багато, але особисто у мене було два. На першому інтерв'ю тобі задають питання по твоєї майбутньої спеціалізації, на який ти точно не знаєш відповіді. І дають дуже невелику інформацію по темі. Потрібно, використовуючи всі свої знання і кмітливість, аналітично знайти відповідь. Друге інтерв'ю на наступний день - розмовне. Тут дивляться, що ти собою являєш як особистість. Наскільки ти інтелектуальний, комунікабельний, мотивований на навчання.
- На що потрібно звертати увагу при виборі спеціалізації в університеті?
- Щоб збільшити свої шанси, не варто вибирати найпопулярніші предмети, в Оксфорді це економіка і менеджмент, політологія, історія. Дивіться, куди які вступатимуть поменше. У кожному університеті є квота на іноземців. Це теж для вас важливо, тому що не доведеться змагатися з місцевими. Я вибрав фізіологію.
- Як проходить навчання на бакалавраті?
- Все навчання побудовано на самостійній роботі студента з величезною кількістю наукових публікацій для фахівців. Підручників в університеті з другого року немає (принаймні, по лекціях, що читаються вченими). Як, власне, і чіткої програми навчання. Ти сам визначаєш, що і в якій послідовності робити, на які лекції ходити.
Ніякого контролю, але ця свобода дуже оманлива. Вивчити всі фізично неможливо. Чим далі, тим все більше наукового матеріалу доводиться читати, щоб написати роботу.
Університет складається з незалежних коледжів. Загальні лекції та практичні заняття проходять в самому університеті. Лекцій небагато. Їх читають професори університету та запрошені вчені. Так, вони найвідоміші фахівці в своїх областях, але не професійні викладачі. Не кожен може піднести свій матеріал чітко і дохідливо. Є люди, яким подобається вчити. На їх лекції-семінари ходиш із задоволенням. Але половина роблять це з примусу. Щоб не втрачати час, простіше взяти аркуш читання і вивчати матеріал самостійно.
У коледжі у кожного студента є науковий керівник. Він дає матеріал, ти визначаєшся з темою, самостійно пишеш роботу і потім читаєш її з керівником, слухаєш його критику і заперечуєш її або погоджуєшся. Це так звані «tutorial» (індивідуальні консультації). Їх ні в якому разі не можна пропускати. У перший рік навчання потрібно захищати 3 роботи в тиждень.
На 2-3 році навчання кількість tutorial різко скорочується. Плюс потрібно самому попросити консультацію у цікавить тебе викладача. Він по e-mail надсилає тобі тему і лист читання. Якщо погано напишеш роботу, більше він тебе не візьме. В кінці триместру коледж оплачує викладачам їх tutorial, так що багато консультацій не попросиш, коледжу це не сподобається.
На 2-му курсі вибираєш собі кафедри за спеціалізацією.
Річні іспити складаються в університеті. Крім цього коледж проводить проміжні іспити. Якщо ти не здаєш 3 проміжних іспиту, тебе відраховують, тому що коледж не хоче псувати свої показники в університеті. Навіть якщо ти відвідував всі лекції і tutorial - іспит не здаси, цього недостатньо. Потрібна постійна самостійна робота.
Іспити проходять протягом одного тижня, незалежно від їх кількості. Іноді з ранку пишеш один іспит, обідаєш і тут же пишеш другий іспит. Це досить важко. Майже всі іспити письмові, тривають 3 години. Питання студент може вибирати зі списку сам, але вони обов'язково повинні бути з різних тем. Всі екзаменаційні роботи студентів спалюються, щоб не можна було оскаржити оцінку. Результат незаперечний і один - без перездач. За цим стежать дуже строго.
Весь 3-й рік - підготовка до випускних іспитів і написання дипломної роботи. Кому-небудь читати твою роботу категорично заборонено. Дуже строго карається плагіат - аж до відрахування. Звичайний розпорядок дня в останньому триместрі такий: встаєш о 8.30, снідаєш, з 9.30 до 13.00 працюєш в бібліотеці, обідаєш, з 14.00 до 12 ночі (до закриття) знову займаєшся в бібліотеці. І так кожного дня. Але оксфордський диплом того варте!
- Що потрібно, щоб вступити до магістратури?
- Перед надходженням в магістратуру знову проходиш інтерв'ю. Але його не порівняти зі вступним інтерв'ю в університет! Та й вчитися в магістратурі простіше, ніж на бакалавраті. Для вивчення я вибрав фармакологію. Вона близька до того, що я вивчав до цього. Хоча деякі вступають до магістратури на відділення, абсолютно ніяк не зв'язані з предметами бакалаврату.
- Михайло, а що будете робити далі?
- Мене запрошують до аспірантури. Але тут не все так просто. Іноземці, на відміну від британців, повинні платити за себе самі або знайти Фонд, який надасть стипендію. Поки загадувати не буду. У будь-якому випадку випускники Оксфорда затребувані завжди і в усьому світі.
Перші враження?
Іноземців в коледжі багато?
Проживали в сім'ї або резиденції?
А процес навчання?
Важко було перебудовуватися?
З мовою проблеми виникали?
Ви закінчили підготовчу програму OPAL і надійшли на A-Level?
Як складаються іспити A-Level?
Коледж допомагає при вступі до університету?